Uzkost z potencialneho vztahu

Príspevok v téme: Uzkost z potencialneho vztahu
Troan

Zdravim,
Zacinam mat dlhodoby problem s fungovanim v partnerskych vztahoch. Vzdy ked sa v mojom zivote objavi potencionalna partnerka, po chvili dostanem najhorsi pocit aky som kedy zazil... dalo by sa to opisat obrovskou uzkostou, ktora ma vyradi z bezneho fungovania. Potom vzdy ukoncim tento zacinajuci vztah, lebo nedokazem zvladnut tieto pocity.
Viem ze nam niekedy telo dava najavo takymito pocitmi, ze nieco nerobime spravne, ale tu to nechapem, vsetky tie zeny boli uzasne a vedel by som si s nimi predstavit cely zivot (aj ked niekedy to skoncilo rychlo a nemal som zas taku velku moznost na spoznanie, tak je to tazke tvrdit). Casto mi to pripada ze sa potom citim zviazany a neschopny fungovat inak ako osamote. Bojim sa ze zahadzujem sance na skvele partnerky.
Nema niekto podobne skusenosti? Dakujem

miska89

Fuha pripájam sa k vám, tiež s tým mám obrovský problém. Akonáhle sa schyluje k dačomu vážnejšiemu, hodím spiatočku.. Nemám žiadne negatívne skúsenosti, odjakživa to tak bolo.. viackrát sa mi páčil niekto kto chcel dačo viac, no ja sa nikdy nemôžem pohnúť z miesta hoci ma dotyčný zaujíma. Ten prísľub vzťahu akosi nemôžem zniesť, aj keby sa po ňom nič nezmenilo.

Troan

ide o to, ze sam nechapem preco ma takato uzkost zasiahne... akoby ma to s tymi dievcatami prestalo bavit a ja sa nutil do komunikacie s nimi a potom mi to da telo najavo silnou uzkostou (vid priznaky panickej poruchy), lenze neviem preco... ci vztah v podstate ani nechcem a iba sa do toho umelo tlacim, alebo sa bojim niecoho vazneho... neviem
k psychologovi pojdem, len je velmi tazke vysvetlovat tieto veci, preto som sa chcel trochu poradit

Nina.

Troan pýtal si sa či sa to dá liečiť. Tak podľa mňa sa objednaj k psychologovi - za vyskúšanie nič nedáš a možno bude stačiť iba pár sedení, kde ti on dokáže objasniť tvoj problém a pomôže ti s jeho riešením, pretože tvoj problém je na dlhšiu debatu a hlavne osobný rozhovor, preto by som volila psychologa, nemyslím si, že si psychicky narušený ani nič podobné, je mi sympatické, že chceš svoj problém riešiť. Psycholog by ti mohol tvoj problém osvetliť, našli by ste spolu príčinu. Urob to hlavne sám pre seba. :)

aborigen

ludia by sa ta mali najprv pytat nez robit vopred nejake zavery. a popravde mne sa nechce. ked si predstavim to more moznych pricin tak ani neviem ktoru otazku ti polozit najprv a ako ju spravne sformulovat aby si ju spravne pochopil.
napriklad uzkost je dost siroky pojem. navyse je otazne co ty pod tym pojmom rozumies. vedel by si napriklad konkretnejsie pomenovat coho sa obavas ? ake mas predstavy ze co sa stane ? co najhorsie sa moze stat podla teba ? skus trebars zacat tym. je dolezite pomenovat pocity lebo dostanu potom konkretnu formu a mas s cim pracovat.

Troan

ale vidim tam podobne crty, len mne to trva kratsie... hned ako zacitim naznak vaznosti, utekam... a staci mi iba citit zavazok byt k dispozicii tomu druhemu a uz je zle

liberta25

ty mas asi problem aj vztah zacat. tak s tym ti nepomozem. ja mam problem v dalsich krokoch. napriklad som najdlhsie zotrvala vo vztahu 9 rokov, lebo pol vztahu bolo na dialku. nemal ma v com ten clovek obmedzovat. ale ked zistil, ze som zena jeho zivota, laska skoncila.. tazko, tazko, takto..

aborigen

uvedomujes si ze tu poskytujes len minimum informacii z ktorych sa daju robit rozne zavery o pricine tvojho problemu ? kazdy clovek ktory ti sem odpovie tak vlastne iba vyslovene hada a spekuluje. a tie spekulacie sa zas zakladaju iba na jeho subjektivnych domnienkach a skusenostiach.

liberta25

Troan, tu nejde o liecenie, ale najdenie priciny. sama za seba sa priklanam k tomu, ze vztah je pre mna obmedzujuci, potrebujem urcitu slobodu. tiez neznasam ziarlivost, mam s tym zle skusenosti. lenze teraz mam niekoho, kto to absolutne chape, ziadne natlaky, ziadne sceny. a milujem ho. napriek tomu, viem, ze ak nieco so sebou nespravim, bude to rovnaky debakel ako vzdy. toto je hrozne dvojsecna zbran. na jednej strane si uchovas slobodu, na druhej donekonecna lames srdcia a striedas vztahy..