Rady a skúsenosti pri PPP

Príspevok v téme: Rady a skúsenosti pri PPP
Averka

Ahojte, je mi to i blbé, že to musím riešiť cez forum, ale potrebujem reálne radu, kedže mám PPP a skreslený obraz o sebe. Neviem skonštatovať ked sa na seba pozriem či som chudá, alebo pevná. Logicky podla čísel viem, že nie som pevná. Ale i tak...
Meriam 167cm a vážim 47kg.
Miery sú pás: 64cm, boky: 84cm, stehná: 44,5cm, lýtka 33cm, prsia: 76cm.
Pohyb v celku aj mám. Nesedím celý den.
Snažím sa stravovať každé 3hodiny, kedže sa chcem vyliečiť z tých nechutných myšlienok na postavu a jedlo a zrýchliť si metabolizmus. Do PPP som spadla nejako koncom februára a uvedomila som si to asi pred 2 mesiacmi. Ciže netápam (snád) v tom až tak dlho. Schudla som za to obdobie cca 13-14kg. Co je dosť. To čo by som chcela vedieť, sú vaše skúsenosti z liečbou.
Koľko by som mala pribrať (aby sa mi aj menštruácia vrátila-i ked viem, že je to individuálne) podľa vás? A ako rýchlo priberať a nesĺznuť zas do priveľmi vysokej váhy? Je nutné ozaj jesť tak často (každé 3hodiny)? Niekedy cítim hlad, inokedy nie. Aj ked ho cítim, to jedenie 5x za den mi príde ako prejédanie. I ked sú to asi len myšacie porcie čo jem.
Budem vdačná za všetky vaše reakcie!

lombardo1981

Averka, pokiaľ sa nechceš točiť v bludnom kruhu PPP a skutočne s anorexiou zatočiť, vyhýbať sa zakázaným jedlám nepomáha. Iba tak svojej chorobe ustupuješ. O niečo podobné som sa pokúšala niekoľkokrát. A vždy to skončilo rovnako. Opäť som zase začala manipulovať s jedlom. Ja som sa síce liečila s bulímie, ale moje začiatky boli prísne anorektičké. Nejedla som neuveriteľné 2 mesiace. Už som aj cítila, že som na konci, ale nedokázala som sa prinútiť jesť. Každý nový deň som si hovorila, že ešte jeden deň dám. Až mal brat jednu, veľmi nepríjemnú poznámku, ktorá sa mi zavŕtala do hlavy ako červík. Tak som napokon začala jesť. Lenže to ihneď išlo aj von. Plus preháňadlá. Myslela som si, že som spadla do bulímie, ale trpela som purgatívnymi typom anorexie. Bulímia prišla až po prvej hospitalizácii na PSK.
Ja som si na začiatku liečby spísala dva papiere. Na jednom boli povolené a na druhom nepovolené jedlá. Dobre som sa na ne pozrela a snažila sa čo najviac z tých nepovolených pridať k tým povoleným. Boli to tie, s ktorými som mala najmenší problém. A postupne som sa snažila tie nepovolené jedlá zaraďovať. Keď už som cítila, že to predtým znášam v pohode. Zo začiatku som ich jedla výlučne iba v tzv. chránených chvíľach. Napríklad v škole pred cvikami a tak. Ono nie je dobré sa v tých nepovolených jedlách moc zaseknúť. Už len preto, že ma neskutočne priťahovali. :) Ale aj kvôli tomu príjemnému pocitu, že som niečo zvládla. V podstate počas celej liečby som z toho pocitu čerpala.
Inak najlepšie knihy o PPP, čo som čítala sú tieto: (všetky sú to staršie knihy)
Jana Sladká-Ševčíková: Z deníku bulimičky
Lorraine C. Ladish: Strach z jedla
Peggy Claude-Pierre: Tajná řeč a problémy poruch příjmu potravy

iamhere

ahoj, ja mám veľmi podobné miery ako Ty, len som nižšia: 161cm, mám 46 kg, pás 64cm, stehná 45cm, boky 84, prsia tiež 84cm, lýtka 32-33cm (ako kedy)...a tiež si pripadám ako veľryba, za rok som pribrala cca 5kg...len neviem prečo, stravu ani pohyb som nezmenila...a mám PPP - anorexiu:-(

Panda ^-^

Ahoj. Ja mam podobne skusenosti a zazitky a je dobre, ze to mas len tak kratko. Vidno, ze ti to este uplne neprerastlo cez hlavu. Ja som na tom bola tiez podobne. Bola som so svojou vahou stastna. Lenze potom prislo leto a ja som samozrejme bola po roznych dovolenkach a nejako sa to nazbieralo a pribrala som 17 kg !! Preto som pred polrokom zacala s dietou. Tiez som sa bala zjest hocijaku z tych mojich zakazanych potravin. Podla mna ani neni mozne aby clovek odhadol svoju presnu idealnu vahu. Preto mam vytycenu vahu, ktoru som uz v minulosti mala a bola som s nou spokojna. Viem, ze po jej dosiahnuti by som mozno mala chutky experimentovat a chudnut dalej, ale som silno rozhodnuta, ze uz dalej chudnut nebudem. Pred tyzdnom mi k cielu chybalo len 5 kg lenze teraz som to uplne pokaslala. Posledny tyzden to ide so mnou dole vodou. V jeden den som si dopriala trochu viac a zakoncila som to kuskom torty. Na druhy den som si povedala, ze aj dneska si dam na co budem mat chut ale nakoniec som sa prejedla. No a vcera uz ani neviem co som v sebe mala. Je to vsetko koli tomu, ako uz sara spomenula, ze pre organizmus to nie je prirodzene (taky rychly ubytok vahy), a tak si to jedlo organizmus vypyta naspät. Od dnes som zase na diete a dufam, ze to uz konecne dovediem do konca. Potom neskor bude trochu problem si to udrzat ale fakt najlepsie bude, ked si vypocitas to bmr a podla toho sa budes orientovat.

sara.11

ak nechces jest nic z tvojich zakazanych potravin tak nemusis, sice neviem co vsetko mas na tom zozname :) skus vyberat zdrave jedla, ktore maju viac kalorii, napriklad si nedas klasicky jogurt ale smotanovy, do zeleninoveho salatu si daj aspon lyzicu olivoveho oleja, semtam kusok horkej cokolady, nedas si cottage ale tvrdy syr, ak ti chuti avokado tak zjedz kludne aj dva, sice je kaloricke ale ma zdrave tuky z ktorych nepriberies na tuku :) ak nejes prilohy tak si daj sem tam zemiaky alebo trochu ryze, ak jes prilohy ale malicko tak si pridaj... atd. to su len priklady, vyberaj si na priberanie radsej zdravsie potraviny, ktore maju vela vitaminov, aby bolo telo spokojne... ak by si zacala jest sladkosti tak by si sice prijimala dost kalorii, ale su to prazdne kalorie, neposkytovala by si telu co potrebuje a mala by si stale hlad

ja by som ti poradila aby si ostala pri svojci bezpecnych jedlach a pridala zdrave tuky, tie nie su rozhodne tak zle ako sacharidy... k tomu obcas nejaky pohyb, nemusi to byt ziadna posilovna 3krat do tyzdna, proste nieco co ta bavi, aby si nabrala svaly a nie tuk :)

a chuda si urcite, len si to neuvedomujes...dobre to poznam :)

Averka

V pohode (s tým menom).
Vdaka za skúsenosti,rady. Ja mam trochu problém s tým odhadom kalorii. Ja som to vlastne nikdy celkom nepočítala, len viem, že podla druhých (čo mi hovoria) jem veľmi malo. Viem, že liečba ide cez pribratie a aj sa s tým zmierujem, len sa trochu bojím, že to preženiem. To nechcem. Chcem ísť na to s rozumom. Postupne. Stanoviť si ciele. Je to ťažké, to je jasné. Problém je, že ja ozaj neviem, či som chudá. Tak preto sa toho pribratia bojím. Ale to je pri PPP typické. Chcem to prekonať. Ak mám pribrať tak budiž. Chcela by som potom aj začať trošku športovať, vytvoriť si svalstvo. Ale aktuálne to vôbec nie je. Pretože mám velmi malo energie.
Len problém mám s tými zakázanými potravinami (to sú tie, ktoré som si ja v hlave zakázala). Neviem ako to prekonať :( Asi len postupne, pomaličky...krok za krokom...,nie?

sara.11

inac prepac nechcela som napisat tu spravu pod tvojim nickom :D nejak som to poplietla, dnes som mala opat jeden z dni, ked som nezjedla skoro nic, takze mi to velmi nemysli :/

Averka

Ahoj, nejde ani o pocet porcii ale celkove mnozstvo jedla (kalorii) ... u mna sa striedaju anorekticke obdobia s obdobiami zachvatoveho prejedania, takze niekedy jem aj 7xkrat do dna, no je to tak ze si dam trosku salatiku, za hodinku trochu jablka... takze v podstate jem casto ale celkovy prijem za den je do 500kcal... potom pride jeden blby den, ked sice jem raz do dna, ale nahadzem do seba tolko jedla, sladkosti a samych nezdravych veci, ze z toho mnozstva by som za normalnych okolnosti vyzila aj tyzden :(

je velmi tazke najst sposob ako spravne pribrata vediet kedy je dost

u mna to vsetko tiez zacalo chudnutim, schudla som 20 kil na vahu 45, samozrejme vtedy som sa vedela pekne kontrolovat, lenze vsetci do mna hucali aby som zacala normalne jest, tak som si sem tam dopriala, az mi to preslo do bulimie... daj si pozor aby si neskoncila podobne, aj ked sa ti to mozno bude zdat nerealne aby si sa prejedala a potom zvracala... ja som si tiez hovorila zeby som nieco take nedopustila a mne by sa to nikdy nemohlo stat, ale ked budes svojmu telu tak dlho odopierat jedlo, tak ono si raz vypyta a nebude v tvojich silach aby si to ovladla... preto vela anorekticiek casom upadne do bulimie, co ja vnimam este ako o dost horsi stav... rozhodne som stastnejsia pocas svojich anorektickych dni (aj ked o stasti ako takom sa neda pri PPP hovorit )

ak chces zdravo pribrat, skus si najst na internete nejaku stranku, kde ti vypocita tvoj metabolizmus - cize ten bazalny + vydaj vo forme aktivity, k tomu si pripocitaj 500kj, pockaj tyzden a uvidis akym smerom sa bude hybat tvoja vaha,ak nebudes priberat, tak si opat pridaj o 500kj a tak dalej.... ak nie si velmi na pocitanie kJ, tak len pridaj na sacharidoch - sladke ovocie, pecivo, prilohy, sem tam nejaka sladkost a vaha pojde urcite hore ;)