Gilbertov syndróm

Príspevok v téme: Gilbertov syndróm
tete555

Dobrý deň. Mám Gilberta.. a potrebujem vedieť hlavne to, čo sa týka alkoholu. Nepijem skoro vôbec, ale jasné, že sú chvíle, keď si dám pohárik vína.. je to veľmi málo kedy, skôr príležitostne a výnimočne. A len by som chcela vedieť, či je to v pohode, alebo či vôbec nemám piť ani to víno.

lombardo1981

Problémy ale môžu nastať pri už zmenách na pečeni. Metabolizácia alkoholu totižto mení štruktúru pečeňových buniek a ich schopnosť využívať mastné kyseliny v triglyceridoch ako zdroj energie a preto dochádza ku ich hromadeniu a vzniku steatózy pečene.

lombardo1981

Nezdá sa, že by u ľudí s GS bol alkohol nejako inak metabolizovaný. Bývajú však citlivejší na jeho účinok či následnú dehydratáciu (aj pri malých množstvách). A keď tá dehydratácia nastane, je vyššie riziko, že dôjde ku ožltnutiu či abnominálnemu diskonfortu. Tomuto je možné sa vyhnúť striedaním pitia alkoholu a vody.

Kýčera

Ja Trojklanneho doplním - nezabúdaj udržiavať pečeň v zdravom stave - zapper, pestrec mariánsky, čaje na pečeň,...

trojklanny

S mierou môžeš červené, Gs nemá nič spoločné s odburavanim metylalkoholu pečenou. Ak by si veľmi zožala, lepšie je potom abstinencia.