Výber VŠ

Príspevok v téme: Výber VŠ
jabvor

Ahojte, dúfam že toto budete čítať aj ďalej..:)

Od septembra idem do 9. ročníka, a samozrejme - výber strednej. Myslím, že sa učím dobre, chcem ísť na gympel s tým, že odtiaľ budem dobre pripravená na vysokú. Rozmýšľala som pedagogika - medicína. Konkrétne učiteľka BIO - CHEM alebo očná lekárka. Väčšina mi odporučila gympel, ak by som si to náhodou rozmyslela. No momentálne ma chytilo, žeby som chcela byť IT-čkárka..

neviem, aký máte názor vy, či to môžu robiť aj baby..baví ma to.. na gymply sú 3 zamerania, a to prírodovedné ( teda odkiaľ už len medicína alebo pedagogika ) a potom všeobecne zamerané na mat. a inf. - programátor.

Ide mi o to, že neviem čo si mám z toho vybrať. Neviem, či to potom budem zvládať, a či sa mám vôbec nato dať..

aký máte názor vy? ktoré by ste si vybrali? ďakujem za každú radu :)

Xxxdollx

Ja ja fakt neviem co na IT VIDITE...akoze nevhapem vyjdes vysoku skolu a co? zamestnaju ta a co? co tam do pekla robis?! programujes.. napr. Weby... ale kurnik sopa co,naco,ako?!?!-,- ved ..toto sa neda pochopit.. akoze co tam programujes?!-,-

Jabvor

Jnvx ano, zaujima ma to.. tak fyziku si myslim ze viem, nemam s nou problem.. chodievala som na olympiade a kaejake sutaze.. tak.. matiku zvladam na 2, a jedine coho sa bojim ze ju potom uz zvladat nebudem :) kazdopadne dakujem za rady

Azzazel

Tym som samozrejme nechcel povedat ze matematika je v IT zbytocna... Matematika je naozaj dolezita, ale nepotrebuje ju kazdy ;) a fyzika, tak ta potrebna neni vobec...

Azzazel

Iba k tomu IT, matiku naozaj nemusis, az ked prides na VS zistis, co vsetko IT obsahuje, je tam milion veci, pri ktorych matiku ani fyziku nestretnes vobec a dokonca ani programovanie pri vela vecicach nemusis stretnut. Ludia, ktory navrhuju databazy, formuju poziadavky cloveka, robia webovu analyzu o programovani naozaj nemusi vela vediet... A uz neni uplne tak pravda ze sa vyucuje vecsinou matika... kedysi tomu mozno tak bolo a ano stale je na typu Matfyz a podobne, ale to su neni IT skoly, len maju IT odbor mozno, aj na Polnohospodarskej mas IT odbor, je vcelku rozdiel aj kde studujes IT, ak na nejakej humanitnej, tak sa mozno tak naucis tvorit zakladne stranky, ak na technickej tak sa naucis aj nieco viac, ale stale ked prides do praxe nebudes vedet skoro nic, samostudium je asi v IT to najhlavnejsie.

LMarika

Gymnazium - ak este nie si pevne rozhodnuta, co by si chcela, ci pedagogiku, medicinu a ci IT, tak bude gymnazium pre teba dobra volba, lebo mas 4 roky, aby si sa rozhodla, co potom dalej. Kamoska chodila na gympel - spolocenske vedy a vystudovala VS ucitelstvo biologia - chemia, urobila si doktorat a teraz kdesi na VS uci... Tak vsetko sa da. Aj toto. Zaujimave je, ze podla toho, co som na gympli odpozorovala, ti talentom najinteligentnejsi, najsikovnejsi a najbystrejsi mavali vacsinou jednotku na vysvedcku z tych "svojich" styroch predmetov, ktore mali na maturitu a na prijimacky a ostatne predmety flakali na stvorky a dnes su z nich skveli odbornici vo svojom fachu. Zatial, co inteligencne a rozumovo "iba priemerne" deticky velmi bohatych rodicov dreli dnom, i nocou, ucili sa takmer nonstop, len aby mali jednotku z uplne kazdeho predmetu, lebo bohati rodicia od nich vyzadovali na vysvedcku ciste jednotky a oni ich aj mali, lebo si ich vdaka uceniu sa nonstop a chodeniu na drahe doucka strasne tvrdo vydreli a ak im z niecoho vychadzala na vysvedcku medzi jedna-dva, zacali pred celou triedou ronit krokodilie slzy a spustili srdcdervuci narek, az sa profka zlutovala a dala jednotku. Urcity druh inteligencie im totiz chybal a aj raz a navzdy chybat bude. A to ten, ze inteligentny clovek, ktory chce ist na medicinu, nebude plakat pre somarinu, ze mu z dejepisu na vysvedcku vychadza hoci trojka, ale vie si vybrat, co bude pre jeho prakticky zivot dolezite a tomu sa venuje viac... ostatne flaka, cim ziska jednak viac casu pre seba na chodenie von s kamosmi, a jednak viac casu na venovanie sa skutocnemu, ozajstnemu studiu toho, co ho bavi a co potrebovat bude... A potom sa kazdy cuduje, preco sa na tu medicinu na Karlovku do Prahy, kde sa v ramci prijimaciek robia aj IQ testy, nedostala Jozka Mrkvickova, dcera pana doktora Mrkvicku, hoci aj mala na vysvedcku ciste jednotky a preco sa tam dostal taky otrhany pankac Fero, ktory ma chudobnych rodicov a cely gympel vychodil v jednych roztrhanych rifliach a v jednom otrhanom tricku s lacnou retazou pre psa uviazanou okolo vreciek nohavic, ktory bol tak "blby", ze mal na vysvedcku stvorku z dejepisu, stvorku z Nauky o spolocnosti, trojku zo slovenciny... Ale keby tymto dvom osobam zmerali IQ, tak to dievca by malo priemerne a ten chalan vysoko nadpriemerne, mozno o bod mensie ako genius. Lebo to, co jedni nazyvaju blbostou, ini zase obdivuju ako dobry napad. Ja si myslim, ze IT bude pre teba najlepsou volbou. POpri gympli si kludne urob nejake pocitacove kurzy, najdi si kamaratov, ktorych programovanie zaujima, opytaj sa, ci je moznost chodit priamo na vasej skole na kruzok programovania... Idealne by bolo, ak by si si nasla takeho frajera, ktory je do programovania blazon a hned by ste mali spolocnu zalubu a on by ta to aj naucil... A matike a anglictine sa venuj, lebo tie potrebovat budes a daj zvol si ich aj ako maturitne predmety. Ked si kazdy druhy den pozries jeden anglicky film na Youtube, tak ti to da viac ako marnenie casu ucenim sa dejepisu naspamat, ktory ti staci odflaknut aj na trojku. Aspon takto by som k tejto veci pristupovala ja.
Alebo zeby predsa len inu skolu? Existuje stredna elektrotechnicka s maturitou, odbor TIS (technika, informatika, sluzby). Na toto by si sa mohla skusit prihlasit, lebo ak to s IT naozaj myslis vazne, tak takato skola ti da viac ako gympel. Ja som kedysi na nu chcela ist, ale bohuzial som mala velmi chudobnych rodicov a nemali sme doma pocitac. Tak som to vzdala a isla na gympel.

hfxvv

johnny: ty asi o studiu IT vela nevies vsak,? prave na univerzitach s IT zameranim sa studuje prevazne matika , fyzika . s tym suvisi aj logicke myslenie. prave na tychto odboroch je najviac predmetov o mat a fyz. a vacsina predmetov je natom postavena

johnnny

v matematike netreba byt vobec nadpriemerny a vo fyzike uz vobec. fyzika vobec nesuvisi s it. len okrajovo a aj to len na urovni HW. matiku staci vediet ale netreba byt genialny. vela matematikov by nemohlo byt programatormi. chod to vyskusat, zato nic nedas. gympel je vseobecneho zamerania, tak ak zmenis rozhodnutie, nic sa nestane. ale si zapamataj, ze IT je hlavne o samostudiu :)

jnvx

urcite si nevyberaj povolanie podla toho co je "IN" pises ze by si chcela byt ITckarka. zaujimas sa vobec o programovanie? si v matike a fyzike nadpeiemerna? vynikas v logickom uvazovani? vies po anglicky?
radsej si vyber prirodovedne zameranie, aj odtial sa vies dostat na hociaky odbor na VS

spring

never tomu, ze z gymnazia budes dobre pripravena na VS ... na gymnaziu sa uci vsetko preto je to akoze priprava na VS, lebo mas od biologie, cez chemiu, matiku, fyziku az po literaturu, ci jazyky - teda teoreticky mozes ist na kazdu vs, ale to aj z inej skoly..
v kazdom pripade ked nevies este presne co chces studovat tak je to ok .. ja som tiez tak urobila... na vysoku sa musis pripravovat hlavne samostudiom (toho co chces ist dalej studovat)..
a urcite sa uberaj tym smerom, ktory ta bavi - nepocuvaj "rady" inych .. a ani sa neorientuj podla toho ako a kde sa uplatnis - najhorsie je robit cely zivot nieco co ta nebavi (bohuzial vo vacsine pripadov je to tak)..