Dcéra ide na chatu s frajerom

Príspevok v téme: Dcéra ide na chatu s frajerom
Mama_dana

Dobrý deň, moja dcéra ide cez víkend na chatu (pár krát už na chate bola). Myslela som si, že tam ide len s kamarátmi (tých ako tak poznám), no dozvedela som sa, že tam berie aj svojho frajera. Má 17 rokov a s tým chlapcom (on má 19 rokov) sú spolu 3 mesiace.
Ja som veriaca a som presvedčená, že sex patrí len do manželstva. Bojím sa aby sa na tej chate s frajerom nevyspala. Na tému sexu sa so mnou dcéra odmieta rozprávať, hovorí mi že som staromódna a nech si svoje názory nechávam pre seba. Ale s kým sa chce o tom rozprávať? S kamarátkami ktoré takisto ako ona o tom nič netušia a berú to len ako niečo čo chcú skúsiť?
Už dosť mi prekáža, že sa navštevujú aj doma. Nemajú nato ešte taký vážny vzťah. Keď prídu ku nám som vždy doma ale mám podozrenie, že keď chodí k frajerovi tak jeho rodičia nie sú vždy doma. Som zúfalá čo mám robiť aby na chatu frajera nezobrala?

Navyše asi od jej 15 rokov mi pomaly začala odmietať chodiť do kostola. Niekedy tam išla no mala som pocit, že tam ide len preto aby mala odomňa pokoj. Myslela som si, že je to nejaká pubertálna vzbura no trvá to dodnes. Kedy ju to prejde?

Ďakujem za odpovede.

LMarika

Mama_dana - ty si neurobila ziadnu chybu vo vychove. Mladeho cloveka ovplyvnuju nielen rodicia, ale aj okolie. Ak napriklad tvoja dcera pozna osobne povedzme 1000 ludi, z toho 980 je neveriacich, ktori v zivote kostol zvnutra nevideli a sajnu nemaju, o com nabozenstvo je a o com vsetky tieto veci su, tak ti 20-ti ludia ju nepresvedcia, aby bola tiez "VERIACA, KTORA ZIJE PODLA PRAVIDIEL". Ja viem, ze to s nou myslis dobre, ale clovek v jej veku ma tendenciu prisposobit sa vacsine. A ked v dnesnej dobe decka v skole vysmeju hocijaku 15-rocnu, ze je este panna... Bohuzial, toto je zase opacny extrem. Mlady clovek ma potom v hlave zmatok a ani sam vlastne nevie, co je a co nie je spravne. A nikdy to ani vediet nebude. V Rakusku je napriklad spravne, ze sa sobasia muz s muzom a zena so zenou a keby bol toto niekto pred 50-timi rokmi povedal dnesnym 70-tnikom, ze aj k takemuto niecomu raz dojde, NEVERILI BY!!! A predsa je to tu. Aj ked svoju dceru lubis a myslis to s nou dobre, nezostava ti nic ine, len akceptovat ju taku, aka je a nevycitat jej, co robi. Ber to tak, ze ona si vytvorila svoje vlastne pravidla, podla ktorych si zije a ty s tym nic nespravis. Nechaj to proste tak, nech si zije, ako chce, je uz dost velka. Ked chytis do ruky bic na kona a vyslahas ju, co tym dosiahnes? Jedine len to, ze si tvoja dcera zbali kufre, zmizne prec a uz sa domov nevrati a ty si vnucata neuvidis a zostanu ti len oci pre plac. Ja poznam vela takychto veriacich zeniciek ako si ty a vacsinou sa snazia dosiahnut, aby sa ich dcery co najskor zosobasili, nech sa napriklad zosobasia uz v 20-tke a nie az v 30-tke, cim sa dosiahne, ze o 10 rokov kratsie budu "zit v hriechu". AK ta teda toto tak velmi trapi, tak jej skus dat navrh. Napriklad, ze ak sa zosobasi s tym svojim frajerom do 20-tky, zaplatis jej celu svadbu, urobis velku hostinu, pozves vela ludi, das jej drahy dar (aj keby si si zrovna uver mala vybrat, no a co?), ale ak sa zosobasi neskor, bude si celu svadbu hradit sama. Mozno sa nakoniec zosobasi a ty budes spokojna, no. Bud k jej frajerovi mila a kamaratska, nebud k nemu chladna a odmerana, ved on ju predsa neznasilnuje, na sex treba dvoch a robia to dobrovolne... Pomodli sa k panu bohu, nech sa to uz nejako vyriesi a uvidis, ze ked tomu uveris, tak sa aj vyriesi a nastane obojstranna sokojnost.

Biela Kobra

Fake - nefake, ak je fake, tak nereagujte. Ak to má ublížiť jednému nevinnému spomedzi 10 nudiacich sa zakladačov tém, tak sa radšej zdržím komentu. Pomaly je tu už hon na čarodejnice, každú druhú tému treba označiť FAKE, a tým je akože vec vybavená? A čo ak človek naozaj potrebuje pomoc, len jeho formulácia je nejednoznačná?

Mama_dana, kým dcéra nemá 18, žije pod tvojou strechou a živíš ju, máš právo hovoriť jej do života. A ona má právo s tým nesúhlasiť. Ak jej chceš chatu zakázať, zakáž. Porozprávať sa s ňou ti dáva istú šancu, alebo pristúpiť na nejaký kompromis, niečo na za niečo - môže ísť na chatu, ak... doplň sama. Ale ak sa s tebou odmieta rozprávať o sexe, očividne tu viazla komunikácia už skôr, pred rokmi, a vzdialili ste sa od seba natoľko, že ti už neverí. Aspoň nie v týchto veciach. Teraz už neskoro hasiť. Ak chce dievča spraviť zle, nepomôže ti ani trojmetrový plot. Neostáva ti nič len dať jej priestor a trochu korigovať to, ktorým smerom si natlčie nos, napríklad tým, že ju odporučíš ku gynekológovi, ktorý jej predpíše antikoncepciu. A popri tom si zisti, čo sú zač tie jej kamarátky a kde by si mala začať doháňať to, čo si zameškala.

Mama_dana

Nie je to žiadny fake ako to vy voláte. A píšem tu preto lebo som bezradná a potrebujem radu nejakého rodiča ktorý má rovnaký názor ako ja, tak ak ma chcete súdiť za moje názory radšej si ich nechajte pre seba.

mate59

Viem, že miluješ svoje dieťa a máš o ňu strach.Viedla si ju k viere a to, že odmieta chodiť do kostola neber od nej v zlom.Každý si svoje duchovno nájde a nemusí k tomu íst do kostola.Určite si v jej očiach pruderna a staromódna,ale nemala by si jej vo vzťahu brániť.Oveľa doležitejšie je si s ňou sadnúť a o jej vzťahu a láske sa porozprávať.Ak bude mať príležitosť a chuť a ak ju on bude k tomu tlačit,tak sa s ním vyspí a nič nenarobíš.Dnes sa sex až po svadbe určite nenosí a ja si to myslím takisto a to nie som najmladší.Dohodni si s dcérou pravidlá,odkedy dokedy s priateľom bude, nebráň jej v schádzaní sa s priateľom,ale ju upozorni na riziká sexu.Vačšina dnešnej populácie beztak v tomto veku už začína pohlavne žiť.Pouč ju o riziku otehotnenia,o ochrane pred tehotenstvom,o tom že má ešte školu a iné veci pred sebou.Ak on už nie je panic, tak na ňu bude dobiezať a ty hormónom nezabrániš.Ak si s dcerou rozumne pohovoríš, sa ti otvorí a sa otvorene porozprávate ako priatelky a možno ani sex ešte nechce, len sa maznať.Ja by som jej na chatu nezakázalísť,ale by som ju pripravil na všetky riziká a to, že už nie je panna zistíš.Si moc konzervatívna a mala by si zlaviť zo svojich požiadavkov.