Dá sa zistiť zo stolice Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída?

emalea

boon...daj vedieť ako si dopadol...a kedy máš termíny vyšetrení?? Tvoju tému sledujem, tak som zvedavá, ale veľmi ma prekvapuje, že pri tak nízkom CRP tam vôbec nejaký zápal je, ale asi potom bola vysoká sedimentácia, nevieš náhodou jej výsledok?

lombardo1981

Je to dosť možné, že v prípade pozitívnych výsledkov ju absolvuješ (alebo inú endoskopiu). Možno ťa pošlú na kontrastné RTG, možno ti odoberú krv na špecifické autoprotilátky na rozlíšenie Crohna a ulceróznej(ANCA a ASCA, v prípade potreby aj iných). Uvidíš ako to dopadne. A pokojne daj potom vedieť.

lombardo1981

Zo stolice sa dá zistiť, že niekde na GITe prebieha zápal. Dôkazom je prítomnosť leukocytov. Ale tie sa tam vyskytujú aj pri šigelóze, salmonelóze, brušnom týfuse, niekedy pri amebiáze.
Existuje aj vyšetrenie na kalprotektín, čo je bielkovina nachádzajúca sa v leukocytoch. A platí, čím vyššia hodnota, tým viac leukocytov sa nachádza v črevnej stene a tým je zápal rozsiahlejší. Často sa používa na diferenciálnu diagnostiku dlhodobých hnačiek (rozlíšenie Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy od dráždivého čreva). Ale ide o nepriame vyšetrenie, ktoré môže byť falošne pozitívne. A navyše zvýšené hodnoty sú aj pri iných ochoreniach hrubého čreva. Ale pokiaľ máš dlhodobé hnačky a zistí sa zvýšená hodnota, tak to s veľkou pravdepodobnosťou poukazuje na Crohna alebo ulceróznu.

boon

No, moja gastroenterologička hovorila, že mám doniesť stolicu, aby zistila, že či v črevách nie je nejaký zápal, tak preto sa pýtam, že či sa to dá zistiť nakoľko tie choroby spôsobujú zápal.

lombardo1981

CRP poukazuje na akýkoľvek zápal. Ak si to CRP mal 1.1mg/l, tak to v norme. Dá sa povedať, že už nižšia hladina pomaly ani nemôže byť. Takže žiadne strachy. :)

|AnonyM|

A napriklad zvysene CRP može poukazat na zapal v čreve? Mne robili krvny obraz + testy na pecen atd. CRP som mal 1,1... som hypochonder a tak sa obavam všetkeho :/ priznaky tak zatial nejake hnačky nemam maximalne mäkkšia, riedšia stolica ale hnačkou by som to nenazval, taktiež taky akoby tlak v lavom podbrušku /som muž/. A hlavne chronicka bolest pod hrudnou kostou /mierny zapal žaludka sposobeny helikobakterom + reflux žlče do pažeraka/ ... nafukovanie na dennom poriadku :/

lombardo1981

Ani z krvného obrazu. Tak isto ako vyšetrenie stolice, ide o nešpecifické vyšetrenie. Ale dohromady môžu poskytnúť celkom dobrý obraz.
V stolici sa vyskytuje krv, hemoglobín, hnis či leukocyty. Pri Crohnovej chorobe sa môžu objaviť i tuky.
V moči sa pri kolitíde vyskytuje zvýšená kyselina močová, pri Crohne oxalát.
Pri ulceróznej kolitíde bývajú v krvi zvýšené globulíny, CEA (karcioembryonálny antigén), haptoglobín, komplement C3, leukocyty, monocyty, trombocyty. Znížené bývajú albumíny, bielkoviny, železo, erytrocyty, hemoglobín, hematokrit, kálium. Je zvýšená sedimentácia.
Pri Crohnovej chorobe býva zvýšené CEA, B2M (beta-2-mikroglobulín), CRP, leukocyty, trombocyty, monocyty. Znížený býva albumín, bielkoviny, erytrocyty, hemoglobín, hematokrit, kálium, magnézium, vitamín B12 a kyselina listová. Je zvýšená sedimentácia.