Problémy s výchovou 9-ročnej

Príspevok v téme: Problémy s výchovou 9-ročnej
Yellow.dot.

Zdravím, moja sestra je slobodna mamicka a nutne musela odcestovat do zahranicia na jeden mesiac. Jej 9 rocnej dcerky sme sa preto s priatelom ujali, kedze su letne prazdniny a mame dom s bazenom. Prve 3 dni bolo vsetko uplne v poriadku, lenze na 4. den jej zacalo byt strasne smutno za mamou. Snazila som sa jej venovat cely den aby sa odviazala a aby tolko nemyslela na to, ze jej mama odisla niekde prec do zahranicia na mesiac. Zobrala som si preto v praci dovolenku. Priatel chodi do roboty od cca 9 do 17, cize s nim sa az tak moc casto nevidava. Teraz je u nas uz tyzden a ja si s nou vobec neviem dat rady. Uz som vela krat strazila cudzie deti ale pri nej sa to proste neda. Ani podobrom, ani pozlom. Vzdy, ked ju o nieco poprosim, tak spravi pravy opak (ked ju poziadam o to, aby stisila trochu tv, zapne to uplne na plno a pod.) Napr vcera, ked som s nou isla do obchodu mi tam spravila strasnu scenu. Pritom vobec nechapem preco. Cely ten cas som na nu bola strasne mila, kupovala som jej cukriky, zmrzlinu, chodili sme na vylety... Ale teraz sa mi cim dalej tym viac zda, ze je to stale horsie a horsie. Vsetko to, co som doteraz spomenula by mi vobec nevadilo, ved predsa sa to pri detoch stava. No dneska rano nam naschval rozbila tv!!! Rano, ked sme sa s priatelom chystali s nou na vylet do zoo sme ju poprosili, aby si trochu svihla lebo to nestihneme. Potom sme uz len poculi buchot a ked sme prisli do obyvacky, tv bola na zemi. Priatel sa poriadne nahneval a musel ist rychlo na vzduch. Spytala som sa jej, preco to urobila. Ona stale tvrdi, ze jej to kazala jej mama (moja sestra). Je to uplny nezmysel. S priatelom uz sme na koncoch. Tej malej uplne preskocilo. Nemame ju kam dat a ja nemam sil prezit este 3 tyzdne v strese, ze ak co i len na sekundu na nu nebudem davat pozor, tak nam znici cely byt.

0vecka

jednu vylepit akoze mozno je aj nejaky lepsi psychologicky pristup ale toto je jednoduche a ucinne...vysvetlit jej ze ju tam nechala matka a ty si na nu minas dovolenku a na zvysok pobytu ju zamestnat domacimi pracami nech nema cas na blbosti... este jej vysvetlit kolko stal ten televizor popripade poskodena podlaha a pocitaj jej ne tie domace prace nejake 3 EUra na hodinu nech si trosku uvedomi ze kolko to stoji...

luciano

Tiež sa prikláňam k fyzickému trestaniu. V mojom detstve to bola účinná metóda výchovy mojich rodičov a čo - prežil som to bez úhony. Dnešné decká sú rozmaznané a výchova slovom a rôznymi zákazmi nikam nevedie.

Biela Kobra

Yellow.dot. Malá stráca pôdu pod nohami. Už si sa spýtala sestry, čo povedala dcére, že na koľko pôjde preč? Dieťa vychovávané jedným rodičom je veľmi naviazané na tohto rodiča, je to jeho jediná istota, čo mu dáva pocit bezpečia. Mamy v núdzi často dieťa oklamú, ak ho musia z nejakého dôvodu opustiť. Často povedia, že idú len do obchodu kúpiť čokoládu alebo že idú preč len na pár dní a vrátia sa - a strčia dieťa nič nevediacim opatrovateľom... Také dieťa doslova ráta hodiny, kedy sa mama vráti, a ak sa tak nestane, samozrejme, že je na vine ten opatrovateľ, mama nikdy. Malá nechápe, čo sa deje, nemá to ako spracovať, tak sa búri. Sprav to, čo ti radí Kýčera, ale musíš si byť istá v kramflekoch a túto istotu preniesť na to dieťa. Povedz malej, že tam nie si len na to, aby si jej kupovala zmrzlinu a vodila do ZOO, ale na to, aby si sa o ňu postarala ako o svoju dcéru, lebo si dospelá a si sestra jej mamy. V prvom rade musíš dieťa presvedčiť, že má v tebe istotu a že si nemusí vyžadovať pozornosť tým, že bude robiť napriek a rozbíjať drahé veci. Ale že ak to bude robiť, čaká ju trest, rovnako, ako by ju potrestala jej mama, keby doma z trucu rozbila telku. Ak niečo povieš, neustupuj, nemeň to o chvíľu "no tak dobre", lebo jednak nebudeš mať u malej rešpekt a druhak ti nebude veriť. Všetko si premysli vopred, kým jej niečo prikážeš alebo zakážeš. A keď budeš volať so sestrou, daj jej ju k telefónu, nech sa malá prizná, čo urobila, a nech jej sestra povie, koľkého príde domov. Namaľujte si ten dátum do kalendára a odškrtávajte si spoločne každý deň. To malej umožní tešiť sa, namiesto toho, aby sa hnevala, že je mama preč. Zahrň ju do domácich prác, obráť to na privilégium, že ti smie pomáhať, ako keby bola tvoja dcéra. Sľúb jej, že k vám bude môcť chodiť aj potom, keď sa mama vráti, ak sa bude teraz správať dobre. Musíš otočiť jej myslenie pozitívnym smerom. Je už veľká a postupne to pochopí. A pre teba je to škola, keď budeš (ak plánuješ) mať vlastné deti.

Kýčera

Pridávam sa k Prezývke 055, malá si svoju frustráciu vybíja na vás. Možno sa bojí, že sa jej mama nevráti,... Na vás dvoch hnevá za to, že ste sľúbili jej mame stráženie a nebyť tohoto tak by bola s mamou, prípadne by si ju zobrala so sebou. Odporúčam vám vážne sa s dievčaťom porozprávať, určiť mu hranice, nekupovať žiadne veci - sladkosti,...dať domáce väzenie, zákaz telky, všetkého čo má rada, zavaliť ju vekuprimeranými domácimi prácami, povedať, že tú rozbitu telku zaplatí, odpracuje,...Ak niečo neznáša robiť, tak jej to nariaďte, príp. učenie nejakého predmetu,...Fyzický trest - poriadnu na zadok použiť až v krajnom prípade, predtým by som ju poriadne vystrašila tým, že ak sa ešte raz nevprace do kože, že na ňu zavoláte políciu alebo to budete riešiť cez detský domov, čo samozrejme nespravíte. Ak slečna začne poslúchať, tak ju môžete po TROŠKE odmeňovať, POZOR - nie všetko a naraz!

Prezyvka055

summer wine .. na slovnom spojeni: mala svina od prirody" som sa smial asi 5 minut vkuse :D .. dakujem :D

Yellow.dot. ono ja nasrata ze jej matka usla do zahranicia tak preto robi tie sprostosti.
V kazdom pripade jej daj jasne na javo ze to ze sa na nu mama vysrala ze za to nemozes a ze nech ide rozbijat veci doma a nie na navsteve. A pekne ju zapracuj nejakymi domacimi pracami ked sa jej tie vylety nepacia bude makat :D.

Yellow.dot.

Praveze jej priatel ustedril celkom poriadnu. So sestrou som volala ale povedala nam, ze takuto ju vobec nepozna a nic z toho mi nechcela uverit. Mozno je taka koli tomu, ze jej strasne chyba jej mama a nas odmieta. Ja len neviem ako sa mam pri nej chovat, aby ma ako tak brala a aby ma vobec prijala ako jej tetu.

summer wine

jednoducho, prefackat! a je mi jedno co si tu aky pseudohomohumanista mysli. my sa teraz nutene starame o 6,5 rocnu ktora mi pride poriadna potvora, ale ako citam tu vasu, tak je anjel oproti nej. a veru, nasa ked robi daco naschval, tak dostala uz na rit a minule urobila scenu na verejnosti, hnusnu a zakernu, tak v afekte aj facku dostala a to skrotla. lebo na debilne deti nestacia slovne argumenty, tie stacia na inteligentne deti. a povedzme si rovno, neplati ze vsetky deti su nevinne, niekto sa zakerny uz narodi, ako si inak vysvetlit, ze s radostou tyra zvierata atd.? cize ked vam zakerne robi taketo naschvaly, tak to nie su ziadne veci typu, je jej smutno za mamou, ale je to mala svina od prirody a ked bude velka, tak sa ludia okolo nej mozu mat na pozore. ja vidim aku hnusnu povahu ma ta nasa (a to som strazila uz xy deti, tak to tiez viem porovnat) a vidim, ze tu su uz vrodene veci, ludia sa rodia rozni, nazyvam to na roznom stupni vyvoja.
a teda, tu vasu uz nejak zvladni, ale druhykrat by som ju strazit uz odmietla, rovno povedz sestre, ze nema ziadneho anjelika, a ty taku hnusobu u seba nechces

sentinel

a take ze strelit pozaucho a remenom cez rit na take stare dobre sposoby sa uz zabudlo???? :) Neboj sa jej vylepit ked sa nevie vtrepat do kože len za to ze to neni tvoja dcera ale tvojej sestry.. zrejme nema poriadnu vychovu rozmaznane usoplene decko tak si dovoluje a skusa hranice.. ja ked som bol v jej veku a kebyze vtedy zhodim telku tak si mesiac necitim xicht a riť..

tasty

tak čo nezavoláš jej matke, že čo máš robiť, prečo sa pýtaš cudzích ľudí? je to tak akurát na hlavičku, nie?