Hyperthyreóza a psychika - je to také vážne?

Príspevok v téme: Hyperthyreóza a psychika - je to také vážne?
Floralys

Mojej 25 ročnej dcére pred 5 rokmi diagnostikovali hyperthyreózu. Užíva thyrozol a lekár jej odporučil odstránenie štítnej žľazy. S tým dcéra nesúhlasí, ale jej stav je už neznesiteľný. Je neuveriteľne podráždená, vybuchne kvôli každej maličkosti. Žije s nami a našou 17 ročnou dcérou. Stále ešte študuje na vysokej škole, ktorú dvakrát prerušila. Nezúčastňuje sa žiadnych činností v domácnosti. Ak ju poprosím aby si upratala izbu, vybuchne, rozplače sa, vidím, že je na pokraji síl, je doslova zrelá na psychiatrickú hospitalizáciu. Chodíme už okolo nej po špičkách, ale stále to nie je dosť pre ňu. Aj keď ju mám rada, začínam toho mať už naozaj plné zuby. Raz sa vyhovára na to, že má v škole veľa učenia, teraz cez prázdniny na horúčavy, potom zase že nespala, že nevládze atď. Neumyje po sebe ani šálku, ustavične sedí pri počítači alebo pozerá nejaký film. Rešpektujem to, že pri tejto diagnóze sa človek rýchlejšie unaví a má slabšiu kondíciu, ale niekedy mám pocit, že je to z jej strany aj trocha výhovorka. Jej emocionálne výbuchy sú nenormálne: hneď sa rozplače, začne vyskakovať, vraj jej nedáme sa ani nadýchnuť, stále od nej niečo chceme. Je to zarážajúce, lebo napr. teraz cez prázdniny celé dni presedí v neupratanej izbe kde sa prach dá krájať, sedí pri počítači a keby sme jej tam nepriniesli jedlo, zhltne hocičo, len aby si nemusela nič sama pripravovať. Na počítač energiu má, na upratanie izby nie. Nie je ochotná pohnúť zadkom, vraj nevládze. Naozaj už neviem čo mám robiť, najradšej by som bola keby odišla z domu a starala sa sama o seba, lebo aj my s manželom sme už z nej maximálne vyčerpaní. Jediné čo nás brzdí je jej zdravotný stav. Odstránenia štítnej žľazy sa aj ja bojím, nechce sa mi veriť, že nie je iné, menej drastické riešenie. V minulosti sa predsa iba užívali lieky.
Ak niekto z vás mal tento problém, napíšte mi prosím, či ste tiež mali také výbuchy, či ste tiež nezvládali svoje emócie. A aká liečba vám pomohla. Za akúkoľvek pomoc ďakujem.

trojklanny

Aj keď nájdeš riešenie alebo liecbu,tak si to od teba dcéra nenechá poradit,vysvetliť,veď sama píšeš,že ťa nepočúva.
Skús sa zamerať na parazity,tie sú zialbohu príčinou aj hypertyreozy. Len neviem,ako chceš dospelú osobu k niečomu nútiť.

Floralys

Začalo to pred piatimi rokmi -najskôr tachykardiou, pocitmi tepla, nervozitou. Išla na vyšetrenie a potvrdila sa hyperthyreóza. Nasadili jej thyrozol. Po roku bola znormalizovaná, ale stav sa znova vrátil. Pred objavením sa tejto choroby bola pokojná, kľudná, bez emocionálnych výkyvov.

joleen

Čo ty ešte môžem poradiť že vraj je niekde na Sk pre ľudí so ochoreniami S. Z liečebňa skus tam poslať dcérku možno jej pomôže.

joleen

To neviem či mal problémy s hlasivkami tetu som sa na to veboc nepýtala. Operovali ho tuším v Trnave.
Toto som ešte nepočula že mobil a PC môžu stav zhoršiť. Sama mám hypothyreozu Telefon a PC používam dennodenne a stav sa mi nezhoršil kvôli tomu ani vo výsledkoch žiadna zmena

Floralys

Čítala som, že počítač a štítna žľaza nejdú dohromady. Že stav pacienta sa sedením pri počítači alebo telefonovaním z mobilu veľmi zhoršuje.

Floralys

Verím, ale štítna žľaza je veľmi dôležitý orgán. Hormónmi, ktoré po operácii ľudia dostávajú, sa nedajú nahradiť všetky jej funkcie. A Tvoj bratranec nemal problémy s hlasivkami po operácii? Kde ho operovali?

joleen

Ahoj. Môj bratranec bol tak isto na tom ako tvoja dcéra. Odkedy mu s.z vyoperovali sa cíti oveľa leapje A je na tom ako aj zo zdravotnej tak aj z psychickej stránky oveľa lepšie.