Rozchod kvôli chrápaniu?

Príspevok v téme: Rozchod kvôli chrápaniu?
1karina1

Prosím vás pekne, máte niekto skúsenosť s chrápaním, resp. čo by pomohlo, aby človek prestal chrápať?
Som s priateľom niečo vyše roka, nežijeme spolu, takže nespávame spolu každú noc, ale tých pár nocí (a mám na mysli naozaj len spánok) mi bohate stačí. Priateľ neskutočne a neznesiteľne chrápe, ale ono to nie je také chrápanie, ako napr. môj otec, že mama ho trošku pohladká po ruke alebo potichu mu povie niečo a on sa otočí a spí už pokojne bez chrápania - toto je také choré chrápanie, že to počuť nielen do iných izieb ale isto aj pred barák.Dosť ma aj štve, že mi to priateľ nepovedal, že ma na to neupozornil.
Je len prirodzené, že s ním odmietam chodiť na predĺžené víkendy alebo k známym, kde treba spať, proste potom som uťahaná, nervózna a nevyspatá, čo mám z takých výletov...?
Problém nastal, keď som mu o tom povedala (citlivo naozaj), on sa urazil, bolo vidieť, že sa ho to dotklo.No namiesto aby to riešil tak na mňa vybehol, že o čom je taký vzťah, že budeme spať každý zvlášť, že ako chceme spolu žiť atď, normálne naštvaný. Potom sa upokojil, že to bude riešiť ale nerieši.
Oznámil mi, že operovať sa nedá, že nie je sprostý,že pre banálne operácie už mnohí pomreli, že prípravky sú drahé a neverí im, návštevu lekára odkladá. A mňa to už nebaví.
Nie som žiadna cintľavka, ale kto to nezažil, ten hluk a naozaj celučkú noc!!! nepochopí.
A ešte jeden problém - priateľ dosť pije - myslím vody, tekutín, čo je síce fajn a zdravé, ale nie aj tesne pred spaním a aj v noci, potom ide na wecko aj 4-5x za noc a ešte aj počas toho ako sa vracia sa napije a jasné, že o 2 hodky zasa ide :( a pritom ma zobudí+to chrápanie, a potom že čo toľko zívam cez deň...Keď som mu varvela o tom nočnom pití a cikaní, tak vravel, že keď je smädný, napije sa a hotovo.
Niekto sa tu možno usmieva, že mať tak moje problémy, ale verte, že ani ja by som si nebola pomyslela, že chrápanie (nielen také obyčajné sem tam pochrapkávanie) vie tak znepríjemniť život a ohroziť vzťah.
Aký máte názor či radu? Ja za ne vopred ďakujem.

zazu

Spánok je jedna z najdôležitejších vecí, nemožno bez neho žiť. Takže dobre sa vyspať je zásadná vec. Neverím, že na chrápanie, ak je enormné, sa dá zvyknúť. Ja som to s manželom vyriešila tak, že každý z nás spí v inej časti domu. Máme ale veľký dom a hrubé múry, takže sa to dá. Operáciu podstúpil, bola zbytočná, vôbec mu nepomohla. Operoval ho pritom vychýrený ORL chirurg. Ale sám nám povedal, že je to len pokus, ktorý nemusí dopadnúť tak, ako očakávame. Napriek tomu som si od toho veľa sľubovala, nuž - nestalo sa. Ak tvoj priateľ reaguje takto neprimerane, mala by si pouvažovať nad rozchodom. Z jeho strany je to necitlivosť, nemá sa čo urážať. Ak by sa on nevyspal, určite by nebol nadšený. Môjho muža veľmi mrzí, že nedokáže spať bez chrápania. Skúšali sme všeličo, ja som ho celú noc budila, nenahneval sa, lebo chápal, že aj ja si musím oddýchnuť. Nakoniec sme to vyriešili takto, inak to nešlo. Lenže môj muž je inak perfektný ohľaduplný chlap, starostlivý, robí nám s deťmi čo nám na očiach vidí. Muž ktorého opisuješ ty nesľubuje, že by s ním raz bol príjemný život. A s tým nadmerným pitím vody tiež treba niečo robiť. Neviem koľko váži, ale ak musí piť aj v noci, môže to byť aj vážny zdravotný problém. Ako ti tu napísali, napr. cukrovka alebo niečo iné. Najvážnejšou vecou je ale jeho prístup k riešeniu svojich prejavov. Ja by som volila rozchod. Kým je čas.

Biela Kobra

1karina1, toto je celkom častý problém, ktorý napríklad aj ja riešim denne. Resp. nočne. Môj muž tiež chrápe - sú obdobia, keď chrápe "decentne" a zobudí ma len párkrát za noc, sú obdobia, keď by som ho najradšej ovalila, lebo motorová píla je šuviks a ide neprestajne celú noc. Ja chodím ako tieň a on je v pohode vyspatý. To je tá typická záhada :) Riešime to tak, že spávam už roky so štopľami v ušiach. Tie trochu stlmia tie jemné chrapoty a občas si vezmem dačo na spanie. Keď má to obdobie, že sa pri ňom absolútne nevyspím, ide proste spať do inej izby. Operovaný na dutiny bol už trikrát, berie všemožné lieky, a nič nepomáha - je alergik a má poškodenú sliznicu, takže s tým už nevieme čo iné urobiť.
S tvojím priateľom je to ale iné. Tam ani nevidím problém v jeho chrápaní ako v tom, že je absolútne neprístupný nejakým riešeniam a nepripustí si, že by mal na niečom vinu a všetko musí byť podľa neho. Ak plánujete spoločnú budúcnosť, rátaj s tým, že táto povahová črta sa prenesie do všetkého, čo budete spolu zdieľať. Zváž, či chceš vzťah s takýmto chlapom.
Máš jednu možnosť - nahraj ho. Natoč ho, keď chrápe, aspoň na mobil ale lepšie na videokameru alebo aspoň na foták, proste na niečo, čo má kvalitnejší zvuk. Pusti mu to cez počítač na reproduktory a nastav hlasitosť tak, ako to normálne počuješ v reáli. Ak ani potom nepovolí a nepodujme sa k nejakému riešeniu, rozíď sa s ním. Nie zato, že chrápe, ale zato, že je hňup. Dobrých a ústretových chlapov jesto dosť.

shayleen

Čo sa týka chápania jedine OP by mi pomohla ale to musí on vedieť robia to na ORL oddelení a jedine čo tebe pomôže sú šťuple do uší. Môj tiež chrápe vždy mu vravím že zemetrasenie :D na začiatku som vôbec nespala vždy unavená ale po tom ako som sa ku nemu prisťahovala časom zvykla A teraz mi to už problém nerobí. A čo sa týka pitia nech sa ide vyšetriť na cukrovku