Som právnička a pracujem ako čašníčka v kaviarni

Príspevok v téme: Som právnička a pracujem ako čašníčka v kaviarni
Janka5556

Dobrý deň, minulý rok som ukončila právnickú fakultu, avšak uz rok pracujem ako čašníčka.Som z toho veľmi neštastná, neviem si nájsť robotu v mojom odbóre, hoci žijem v Bratislave.
Citim sa byt uplne neschopna,v noci placem do vankúša. naco to bolo dobré, učit sa tisíce strán a nič z toho...nikde ma nechcú
Podotykam ze univerzita, ktoru som ukoncila je statna, nejde o ziadnu sukromnu skolu
Aj rodicia mi vravia ze som uplne neschopna, takze ja uz ani nejdem na ziadny pohovor, lebo si neverim..
neviem co som tymto prispevkom chcela povedat, je vobec niekto taky na svete?

takyjeden

Môj známy sa vyučil za sústružníka a zobrali ho v prvej rakúskej firme kde zaklopal s nástupným platom 2500 Eur. Úplne mladý chalan má už v Rakúsku kúpený pozemok a ide tam stavat dom.

Minule som v rádiu počul, že za sústružníkov momentálne študuje na Slovensku 20 ľudí...

0vecka

g.re.tk.a co sa tyka socialnych vied alebo architekturi prava tak to uz aj maly skolak vie ze s tym sa uplatni len niekto kto ma kontakty alebo fakt ze stastie.

ja nechapem co sa ti ludia tak cuduju...

dvojpes

na SK je celkovo problem v tom, ze ludia nechapu, ze dosledky ich rozhodnuti ich proste skor ci neskor dobehnu.
ved uz roky sa hovori, ze pravnikov je privela, a pritom sa tam ludia stale hlasia.
akoze ok, nech si studuju, ak chcu, ale uplatnenie je pre nich tazke.

g.re.tk.a

Ovecka, k tomu co si pisal, jasne ze su odbory z lepsou a horsou uplatnitelnostou ale
ta hranica medzi blbim a velmi dobrym rozhodnutim v pripade toho co studovat je velmi tenka a casto o tom rozhoduje iba troska stastia pri hladani prace.

0vecka

Python Sk je asi jedna z mala krajin kde absolvent dostane 300 EUR a hovori o stasti...

Javor24 a co jej mam poradit? proste je v riti. Urobila zle rozhodnutie a teraz by bolo najlepsie ist uplne inou cestou. Ja som napr este na zaciatku strednej vedel co xcem robit a to aj robim v podstate som spravil rozhodnutie ako 15-16 rocny imho 19 je dost. Akurat mi lezu na nervy ludia co proste vystuduju nieco bez perspektivi a potom hovoria "v tejto krajine..." vsade su podobne odvetvia kde clovek vystuduje a ma z toho hovno... napr poznam jedneho co studoval hudbu ale ten uz nehovori ze v tejto krajine ale berie to tak ze ma co xcel...

Python

Sestra skoncila tento rok pravnicku v KE a do mesiaca si nasla pracu v realitke ako pravny asistent. Je to absolvenstka prax ale robi 8 hodin denne s tym ze jej doplatia este 300 eur. Neviem ci mala len take stastie, kazdopadne to musis skusat neustale, lebo bez skusania tou casnickou naozaj ostanes. Taktiez poznam jednu vystudovanu pravnicku co robi v IT. To by si mohla tiez skusit, firmy robia kurzy aj pre uplnych zaciatocnikov. A ked nerada sedis len za PC tak casom by si mohla byt konzultantka, alebo na nejakom obchodnom oddeleni, tam treba vediet jednat s ludmi a pravnicke vzdelanie by mohlo byt vyhodou. Chce to len ucit sa, hladat a nevzdavat sa! Prajem vela stastia.

Samba aaa

Mne este napadlo - ak ti teda prekaza robit casnicku - skus realitnu maklerku. Tych hladaju stale a pravnicke vzdelanie by ti mohlo dodat vacsiu doveryhodnost u klientov, co sa tyka zmluv. Naucis sa jednat s ludmi, casom mozes pricuchnut k hypotekam a rovno jednemu klientovi predas dom a vybavis hypoteku; a vsade bude tvoje pravnicke vzdelanie podla mna velkou devizou. Hlavne sa nemozes sama vo svojej hlave degradovat, jak to tu citam. Byt casnickou nie je hanba, ale aby si na tej pozicii skysla na niekolko rokov, to je skoda. Tam sa nic nenaucis. Radsej trenuj vychadzanie s ludmi, to je uplny zaklad na kazdej pozicii. Ked nevies zanechat dobry dojem, to je prekazkou. Zlepsi sa v predajnych technikach a nauc sa predat samu seba na pohovore.

Rockstar

Prezyvka055 - to je ale rozdiel medzi sporovou agendou a nesporovou. Pri sukromnopravnych sporoch je zasada uspechu - vyhram, vymaham trovy od protistrany = klient neplati nic a rad dojde znova :D V ostatnych pripadoch (zmluvy, pravne poradenstvo, zastupovanie v spravnych alebo trestnych konaniach a pod.) si vsetko plati klient sam. A tu sa asi narazalo na to platenie mimo sukromnopravne spory :) ale to je na dlhu debatu.

To poskytovanie pravnych sluzieb ehm. "pravneho poradenstva" neviem ale mne to pride ako neopravnene podnikanie. A na to aby to mohla robit opravnene potrebuje advokatsku licenciu. V opacnom pripade je to trestny cin neopravneneho podnikania podla § 251 Trestneho zakona. Teda samozrejme, pokial by tu poradensku cinnost robila zadarmo, je to sice tiez zakazane ale nie je to trestnym cinom. Ale predpokladam, ze zadarmo by ju to neuzivilo.

A zastupuj sa sam ja ti budem radit? To asi nie :D Na to netreba mat v ruke zakon - nebyva tam napisane vsetko a predpokladam, ze slecna by nevedela nic ani o vadach materialnej vykonatelnosti petitu, formalnych nalezitostiach zaloby, napr. v pripade preukazovania naliehaveho pravneho zaujmu u zalob s urcovacim petitom a pod. Pritom zaloba o urcenie neplatnosti (napr. zmluvy, vypovede z pracovneho pomeru, vypovede z najmu) su uplne bezne a pokial nema nastudovanu judikaturu, asi napliehavy pravny zaujem nepreukaze :D

Hovorim byt na jej mieste - volim absolventsku prax v advokatskej a popri tom si s nimi dohodnem TPP aspon ako pravny asistent a nasledne ako advokatsky koncipient. Popri tom by som si spravil rigoroznu skusku a skusil to aj ako VSU. A urcite by som zrealnil aj svoje platove poziadavky :D

mili231

Problém je ze v tak chorej krajine ako je Slovensko bez protekcie, prácu nedostanes, pretoze na to miesto treba vziat niekoho kto je mozno omnoho menej schopny ako ty. Zvlast v pripade prava toto plati na 100% Asi by som na tvojom mieste isla do zahranicia, mozes robit casnicku aj tam, a casom skusit nejake postgraduálne studium aj tam LL.M program alebo aj nieco ine mimo prava a dostat sa tak k inej praci. Vela stastia prajem