Vyhodenie z bytu

Príspevok v téme: Vyhodenie z bytu
n.hill

Zdravím, na úvod len napíšem svoj vek - 23 a prejdem rovno k veci. Vec sa má takto, v byte bývame traja ľudia, moja matka, jej priateľ a ja. Vlastníkom bytu je moja matka, respektíve má naň výlučne právo, keďže majiteľom bytu je ešte stále bytové družstvo. Jej priateľ a ja máme užívacie práva. Byt jej zakúpila jej matka z predaja rodinného domu keď som mal 8 rokov, stál okolo 500 000 Sk, jej priateľ investoval 200 000 Sk do interiéru bytu a kontinuálne celých 15 rokov z času na čas stále niečo vymenil, opravil, prerobil v skratke sa o interiér bytu vzorne staral. Oni dvaja však nie sú manželia. Nasťahovanie sa do bytu nastalo v roku 2000, o rok neskôr spolu vyhotovili dohodu o majetkovom rozdelení kde je jasne zadefinované, že byt ako aj jeho interiér sa delí na polovicu, sú tam ich podpisy a je to notárom overené, avšak tento dokument má údajne mizivú hodnotu, čomu sa mne osobne veľmi nechce veriť ale dozvedel som sa, že ak nebol pred 14 rokmi do 5 dní založený a potvrdený bytovým družstvom tak je to údajne iba zdrap papiera. Prejdem teraz ku vzťahom v tejto "rodine". Moja matka je chorobne žiarlivý človek, nechce si to priznať a pravdepodobne si to ani nikdy neprizná, vlastne akákoľvek kritika na jej osobu je z jej pohľadu vnímaná ako urážka. Napriek tomu, že voči nej prechovávam tú tzv. "nepochopiteľnú lásku matky a syna" ktorá sa ani vysvetliť nedá, myslím si o nej na základe spoločného života od detstva do dnešných dní, že je v skratke prostoduchý, prízemný a menej inteligentný človek s ktorým si ja toho nemám veľmi čo povedať. Je konzervatívna, nemá otvorenú myseľ, prirodzenú inteligenciu človeka meria podľa výšky veku, nemá všeobecný prehľad, sleduje Narkózu a Hnojku a verí do posledného slova všetkému čo sa tam povie, je Ficovolička, je negramotná a ak jej to niekto vytkne tak sa nad tým ani nezamyslí ale automaticky to berie ako prostoduchú urážku, pripisujem to však nedostatkom z obdobia strednej školy, keďže odišla do cudziny a istý čas tam zotrvala a teda cudzí jazyk urobil svoje. Nechápte ma zle, aj ja robím v gramatike chyby, nie sme predsa neomylný, ale nedávam mäkké i do vybraných slov, proste takéto priam masakrálne chyby. Ďalej, absolútne si s ňou nerozumiem, drvivú väčšinu života sme sa hádali, mala pohnútky kontrolovať mi život, robila mi cirkus keď som odišiel z humanitnej vysokej školy lebo mala mylnú predstavu, že titul Bc. v tomto štáte má nejaké slovo, bola presvedčená, že keď doštudujem stane sa zo mňa úradník, že ma z fleku vezmú hocikde za 700 netto a ešte k tomu na východe. Jednoducho fatal error nehnevajte sa. V podstate mám pocit, že jediné čo s ňou mám je tá láska matky a syna ale aj ta je momentálne nahnutá k čomu sa dostanem neskôr. Jednoducho ak sa ma niekto opýta prečo ju mám rád, tak mu môžem odpovedať iba odveci "ta lebo matka, neviem" a je to smutné, štve ma to ale nič s tým neurobím, je proste taká. Koreň problému tkvie v tom, že ma jedného dňa poprosila aby som jej založil mail, skype a facebook. Povedal som si, v poriadku.. v živote sa o počítač nezaujímala, doteraz nevie ani ako ho správne vypnúť ale tak je tu rok 2015 treba ísť s dobou, založil som jej teda účty a bral som to tak, že facebook chce mať pre rodinu a kamarátov. Avšak žena po 40tke zrejme dosiahla krízu stredného veku a okrem toho dostala do ruky hračku o ktorej sa jej asi ani nesnívalo. Stratila nad tým všetkým kontrolu a úplne tomu prepadla, prepadla tomu tak, že si ju pridal do priateľov nejaký chlap z cudzej krajiny, snád aj 2000km vzdialený a ona sa do 3 mesiacov doň šialene zamilovala cez facebook/skype. *facepalm* dlho to tajila až kým sa to neprevalilo, nastal v domácnosti pochopiteľne hurhaj. Jej kamarátky ktoré sa čo sa uvažovania týka spadajú na rovnaký level ako je ona, ju v tom všetkom plne podporujú, prípadne jej ešte veštia z kávy nejaké chujoviny. *facepalm2* Predtým než opíšem aktuálnu situáciu sa ešte vrátim k opisu vzťahu otčima a mojej matky. Žijú spolu 15 rokov, celý život mu robila žiarlivostný teror počas ktorého sa ona cítila ako tá ktorej je ubližované a ktorá bola podvádzaná. Večne sa mu hrabala v mobile, to všetko si pamätám od detstva, jedného dňa po cca 7 rokoch mu našla smsku ktorá znela príliš milo na to aby to bola iba kolegyňa, avšak neviem presne čo sa tam písalo, ide o to, že moja matka žiarlila aj predtým, ak šli spolu po ulici a oproti išla cudzia žena a on sa nepozeral do zeme tak sčervenela, rozrevala sa a urobila bordel. Pravdupovediac, ja sám by som takú ženu odkopol, prípadne ak mal skutočne nejaký flirt s kolegyňou asi sa mu ani nečudujem, avšak on tvrdí, že sa jej schválne pchal do zadku milými rečami lebo bola jeho nadriadená a chcel pretlačiť dcéru do roboty, neviem čo si mám o tom myslieť, ako to skutočne bolo vie zrejme len on sám. Čiže bezohľadu na tento incident cirkus mal stále, až do takej miery, že aby bolo dobre tak sa prestal stretávať s ľuďmi lebo ak náhodou prišiel z venčenia psa o pol hodinu neskôr ak sa zakecal s nejakým psíčkarom tak to podľa jej chápania znamenalo, že sa išiel kurviť. Úprimne neverím, že moju matku nemiloval, ale myslím si o ňom, že je slaboch ktorý si nedupol nohou, on si proste na to zvykol a bral to už s nadhľadom. Okrem toho medzi nimi je 10 ročný rozdiel to znamená, že on už sa aj v mysli usadil, už to celé bral ako istotu po 15 rokoch, šetril si na na malú svadbu a výlet do nejakej cudzej krajiny, síce po 15 rokoch a ak sa pýtate prečo si ju nevzal skôr, neviem, tvrdil mi niečo na spôsob, že jeho dcéra z prvého manželstva bola nejak veľmi citlivá či čo a kvôli nej to neurobil, on proste tiež nerozmýšľa. Okrem toho vzťah mojej matky a otčima sa dostal do stereotypu ktorý si však on vedel vážiť a z neho ťažiť, vlastne ich harmonogram cez víkend vyzeral takto "káva, venčenie, bicykel, káva, telka" už veľmi, veľmi dlho. Ak mu povedala, že chce ísť niekam na dovolenku tak odvrkol, že chcela psa, máme psa, kto sa postará o psa atď. Jednoducho ten stereotyp a sociálny kontakt na nulovej úrovni ho tak uzemnil, že on bol vlastne spokojný aj bez nejakej dovolenky. Čiže vlastne tam kde robil chybu on si uvedomil až vtedy keď jej začalo harašiť ona mu však po 15 rokoch nedáva žiadnu šancu, vlastne sa správa ako najväčšia trpiteľka, zamilovaná do cudzinca cez internet, je agresívna, odmeraná a dáva mu 3 mesiace na vysťahovanie lebo do Vianoc s ním nechce byť pod jednou strechou. Ja som mal s otčimom po celé roky zlý vzťah, od 16 do 19 som s ním 3 roky neprehovoril, iba sme žili pod jednou strechou dokým sa mi neospravedlnil a nepochopil ako sprosto sa ku mne choval. Odvtedy sa bavíme ale beriem ho s rezervou, máme svoje rozdieli, ale nie je to zlý človek, je to abstinent, nefajčiar, aktívne športuje, psíčkar, nikdy nás nebil, nechlastal, nerobil bordel.. čiže napriek problémom ktoré som s ním mal sa viem pozrieť na vec objektívne. Nie som ako moja matka, ktorá rozmýšľa ako opica v čriede tzn. "sme jedna krv som tvoja matka, musíš držať pri mne slepo aj keby som skočila do studne, lebo aj ja som pri tebe držala ked si sa s ním hádal alebo keď mu vadilo, že si si do bytu zavolal frajerku" prepáčte ale ja tak neviem premýšľať, mne je u riti, že máme spoločnú DNA keď s ňou jednoducho nesúhlasím a pohŕdam ňou lebo mi zároveň pripomína bývalú v princípe. S otčimom sa bavím už dlhšie ale teraz je to viac ako predtým lebo ostal sám a všetci idú proti nemu a jediné čo stálo v tejto situácii pri ňom bol môj pohľad na vec a ja. Vec sa má tak, že ja pociťujem silný odpor voči tomuto bytu a keď som jej pred 3 týždňami dával rozumy ktoré šli jedným uchom dnu druhým von, kde mi v afekte plakala ako by sa zrútila keby o mňa prišla a že nech jej nemažem facebook lebo by som jej veľmi ublížil *lol* dokonca keď som povedal, že pociťujem odpor voči bytu a ,že sa chcem už osamostatniť tak mi začala doslova pchať polovicu bytu, že rozdelí čo som striktne zamietol lebo stále sa pracovalo s myšlienkou, že sa táto "rodina" ešte pozviecha a nerozpadne a že matka dostane rozum. Potom som pracoval s myšlienkou aby sa predal byt aby som ja dostal polovicu kúpil nejaký jednoizbák a urobil spolumajiteľstvo mňa a otčima a každí by bol spokojný, kľudný a zabezpečený, ide mi len o spravodlivosť. To však dnešným dňom padlo, lebo sa to dostalo do situácie takej, že jeho chce vyhodiť, mne tu dovolí bývať ale ak odídem s ním do podnájmu tak ma vydedí a prepíše dedičstvo na 9 ročnú dcéru svojej sestry. A že budem veľmi ľutovať a že si ešte spomeniem a blá blá. Ja nemám čo ľutovať, ľutovať môžem akurát to, že už nemám šancu zabezpečiť otčima aby mohol niekde v kľude žiť v tejto mizernej dobe. Na celý tento jej byt a vyhrážky spojené s ním jej môžem zvysoka nasrať, aj tak odtiaľ plánujem vypadnúť do zahraničia a s kamarátom rozbehnúť podnikanie. Ja len vlastne neviem čo mám robiť v aktuálnej situácii, zajtra nastupujem do novej práce kde budem mať okolo 460-500 netto, neviem či mam ostať v tomto byte s ňou ktorá ma vrcholne sklamala aj s celou touto šibnutou rodinou alebo ísť do podnájmu pravdepodobne s otčimom lebo dve platy = nižšie náklady, pôvodne ísť do podnájmu s ním malo byť zároveň ultimátom pre ňu aby si uvedomila ako debilne sa správa po 15 rokoch života, viete akýsi protest voči nej aby si uvedomila, že s ňou nesúhlasím a že môže prísť o syna nadobro ak si nevstúpi do svedomia, že robí bordel kvôli pobláznenosti z nejakého internetového blbca, ktorý ma na fb 2200 priateľov a medzi nimi zrejme 100 aj 200 takých žien ako je moja matka ale blbcovi to proste nevysvetlíš, musela by byť aspoň relatívne inteligentná aby si uvedomovala vlastnú blbosť. Ale momentálne niečo také na ňu fungovať nebude, vlastne ju to len podporí v tom aby ma vydedila, čiže akosi v tom nevidím zmysel. Mám už toho všetkého po krk a najradšej by som zmizol na opačný koniec sveta. V pondelok ešte zavolám do bytového družstva a ešte raz si overím či ten papier o vzájomnej dohode bol pred 14 rokmi založený do 5 dní a ak nebol tak či sa vôbec v tejto situácii dá ešte niečo robiť. Celé je to tu už na psychiku, zase raz zobudenie sa na krik a hádku, potom jeho plač a strach, proste je to na mozog. Okrem toho ja mam aj kopec svojich iných problémov, čiže sa mi to všetko kopí a tlačí ma to na chrbte a jediné čo ma drží pri zmysloch sú cigarety po tom čo vybuchnem a pud sebazáchovy ktorý som mal vždy na vysokej úrovni.

Ospravedlňujem sa za dlhší text aj to mám pocit, že som to skrátil.

didi.

Vidim len jedno jedine riesenie na toto. Zbalit sa a ist prec. Vôbec by som neriesila ci tvoja mama si pise s niekym ani pocity tvojho otcima. Necitis sa dobre a mas zarobok? Tak urob to co pisem v prvej vete. Je len vylucne medzi nimi dvoma ako nalozia so svojim vztahom, s bytom, so psom, s hocicim.
No ale okrem toho celeho si myslim ze kazdy ma svoj nazor a pohlad na vec. Uz tu pisala aj Lola, mozno ani len netusis ako sa citila tvoja matka, rozpraval si s nou niekedy o tom? Predpokladam ze nie. Ak nevidis hlbkovo do ich vztahu tak nehodnot ci ona urobila spravne/nespravne. Tak trochu mam aj pocit ze si celkovo zasadeny proti zenam. Stavias seba a otcima do role chudacika. Cize naozaj, vzchop sa a ked chces aby tvoj zivot bol stastny tak si urci smer. Niekde sa zacat musi a potom si povies ze konecne si nieco pre seba aj dokazal namiesto lutovania sa.

n.hill

To čo píšeš by som dokázal urobiť, avšak nevidím v tom žiaden zmysel. Človeku nemá zmysel niečo zakazovať alebo odopierať hrubou silou, časom by si založila mail a facebook aj sama prípadne s pomocou jej kamošiek aj keby ich takáto primitívna vec mala stáť pot na čele a prázdny pakel cigariet za 15 minút. Hovorí sa tomu "zakázané ovocie".

dalsi

n.hill - A co mame zmenit heslo na ten mail/facebook ? Chvilu bude nadavat ako chora vrana, ale nakoniec ju to hadam prejde.

Zakladal si to ty, tak je to tvoj ucet.

kafe

myslím, že si sa dobre rozhodol. Tú neutralitu a potrebu byť sám, starať sa o seba sám ti chválim. Drž si to. Je to to najlepšie, čo môžeš urobiť aj pre druhých - sústrediť sa na seba, aby si bol spokojný a tým pomôžeš aj ľuďom okolo (spokojnosť je tiež nákazlivá).
Otčim asi potreboval dostať kopanec od života, aby trochu ožil. Ešte stále je to chlap v dobrom veku, žiaden starec. Môže si nájsť aj priateľku, aj sa postarať o svoj byt. Držím obom palce.

n.hill

Ahoj kafe, ďakujem za príspevok, s otčimom sme už mali XY sedení, čiže sme prebrali už všetko možné aj nemožné a už vlastne ani neviem čo by som mu k tomu ešte mal povedať, úprimne dosť to psychicky vyčerpáva rozprávať sa o tom istom dookola a tie stresy okolo toho. Poradil som mu však ešte to čo si napísala, že si za tento interiér nemusí pýtať finančné odškodnenie ale v prípade ak pôjde do podnájmu, ideálne prázdneho, môže vziať takmer úplne všetko a teda matke ostane síce byt ale zrejme nie veľmi v obývateľnom stave, je to síce kruté ale kruté je aj to čo robí ona voči nemu. Ja osobne som sa rozhodol, že sa pravdepodobne v priebehu jesene odsťahujem sám do nepriechodnej izby, jednak z dôvodu toho, že si zaistím akú takú neutralitu voči tejto situácii a zároveň nižšie náklady než podnájom. Zo všetkého najviac však preto, že potrebujem byť sám a starať sa o seba sám, cítim v sebe takúto potrebu, keďže je toho už priveľa. Otčim má v decembri 54 rokov ale podľa jeho vyjadrovania a správania mi pripadá akoby sa cítil na 65 a viac. On v podstate nepredpokladal takúto životnú situáciu, nebol na niečo také pripravený, zrejme ho to ani nikdy nenapadlo. Musí trochu ožiť, koniec koncov má pred sebou ešte pár desiatok rokov života ktoré niečo znamenajú a ešte sa toho dá veľa zažiť. Ďakujem za rady a podporu.

kafe

sadni si ty s otčimom a porozprávajte sa, čo sa dá robiť. Ja osobne by som sa v otčimovej koži vysrala na celý byt, kľud a pokoj by mi bol prednejší ako sa handrkovať s debilom o peniaze či byt. Sú to iba sprosté veci a moje zdravie a pohoda by mi boli prednejšie. Asi by som si zobral so sebou šporák, rozmontovala vstavané skrine (ak nejaké urobil) a proste čo sa dá, vzala so sebou. Aby vás oboch ešte mama neprosila na kolenách, nech sa vrátite.
Najrozumnejšie mi príde byt predať a sumu rozdeliť medzi matku a otčima. Ak s tým matka nesúhlasí, tak sa len zbaliť a odísť. Otčim má pred 50-tkou? Viac? Neni jediný, kto v takomto veku rieši bytovú otázku. Aj ja si budem zarábať na byt niekedy po 40-tke. Síce mám priateľa, ale nikdy v živote by som sa nespoliehala na to, že ma nechá dožiť u seba. Lebo, čo ak nie? Čo ak mu prepne? Kde pôjdem? A kde pôjdu moje deti ak by sa im nedarilo a potrebovali by rok-dva pomôcť s bývaním? Takže ja mám v tom jasno, že chcem niečo svoje a myslím si, že otčim tiež neni ešte taký starý, aby si NEmohol na byt zarobiť. Dcéra mu vyrástla, neni obmedzovaný ničím, nech to vezme ako príležitosť. Nájsť si lepšie platenú prácu v inom meste, v zahraničí... Ale ten prvý krok - odísť spolu do podnájmu a trochu sa ukľudniť, usporiadať si myšlienky v kľude, by ste asi urobiť mali. Čím skôr tým lepšie. Myslím, že aj pre mamu by to bol najväčší trest a šok a ktovie, ako by sa to vyvŕbilo, na čo všetko by pristala, keby ste zrazu obaja už neboli doma. Tipujem, že s viacerými vecami v domácnosti by si sama nevedela poradiť, tiež si zvykla, že chlap všetko urobí a o ten komfort by ste ju pripravili. Nechajte ju, nech si to najprv vyskúša na vlastnej koži a uvidíte. Ale počítala by som s tým najťažším riešením - že otčim od nej nedostane nič a na vlastné bývanie si bude musieť zarobiť. A ak to dopadne lepšie - udobria sa ; pristúpi na nejaké finančné vyrovnanie - tak môže juchať :) že až tak zlé to neni.

Lola033

Moja mama sa tiež rozviedla, potom mala viac rokov priateľa, s ktorým si sprvoti dobre rozumeli, neskôr ju opustil. A mama si potom našla ženatého. Sprvoti mi to ani nepovedala, asi sa bála mojej reakcie. Keď mi ho nakoniec predstavila a povedala, že je ženatý, tak som z toho bola v šoku. Toto sa na ňu nepodobalo a nechápala som, že s ním stráca čas. Ale bol to jej život, tak som jej do toho nekecala a neriešila to. Po niekoľkých mesiacoch mama sama zistila, že jej tento vzťah nevyhovuje. Ten chlap mal ťažko chorú manželku, ktorá s ním už nemohla chodiť von, lebo bola pripútaná na lôžko. Ale často mu volala a on sa potom z rande často hrnul domov za ženou. Mame to nakoniec prestalo vyhovovať a rozišla sa s ním. Neskôr si našla ďalšieho priateľa, s ktorým je už roky, je to jej bývalý spolužiak, tiež rozvedený s dospelými deťmi. Žijú spolu už roky a sú spolu šťastní, je to veľmi dobrý chlap, mám ho rada a aj on má rád nás - mňa a môjho brata. Veľmi rád druhým pomáha a aj mne keď môže, vždy rád pomôže. Správa sa ku mne oveľa lepšie, ako môj vlastný tatko a aj mi viac pomáha. Viem, že tvoja situácia je iná, ale chcela som tým povedať, že možno aj tvoja mamka raz pochopí, že to čo robí nie je dobré. Myslím tú internetovú známosť s ktoviekým, lebo toto nezvykne končiť dobre, v tom s tebou súhlasím. Ale je dospelá, takže jej nemôžeš hovoriť, čo má či nemá robiť, môžeš len dúfať, že z toho vytriezvie a spamätá sa. Či potom zostane s tvojím otčimom alebo bude sama, alebo si nájde niekoho ďalšieho, to už je jej vec. Ak jej ten vzťah nevyhovuje a cíti sa v ňom nešťastná, má právo ho ukončiť. Pre teba bude naozaj najlepšie sa osamostatniť a odísť z toho prostredia. Či odídeš s otčimom a budeš bývať s ním je tvoja vec, máš na to právo. Možno keď odídeš z domu, tvoj vzťah s mamou sa postupne zlepší, často sa to stáva.

n.hill

Ahoj 12321, zrejme máš pravdu, sám si uvedomujem, že ak tu zotrvám načisto prídem o rozum, atmosféra v byte je na spadnutie, deprimuje ma to a keď sa do tohto bytu vraciam už nemám pocit, že idem domov ale len do akéhosi bytu plného neistoty, negativizmu, nenávisti, strachu, vyhrážania, rozpadu. Odídem buď do podnájmu s otčimom len kvôli nižším nákladom na bývanie z 2 platov alebo do nepriechodnej izby sám. Ešte sa rozhodnem ale toto bude asi najlepšie riešenie.

n.hill

Ahoj Lola cením si tvoj príspevok a v skutku v mnohých bodoch s ním súhlasím. "však o psa sa im mohol postarať niekto iný" - presne tak, predsa ja. "Tvoja matka je dávno dospelý človek a má právo rozhodovať sama za seba, ty s tým nemusíš súhlasiť, môžeš jej povedať svoj názor, ale ona má právo si trvať na svojom a rozhodovať sa podľa seba." súhlasím
"A tiež je možné, že ju podvádzal a možno z toho boli aj tie jej histerické nálady." histerické nálady má v povahe, tie som si vychutnával celé roky, pretože je to chronická histerka. To že je to ich vzťah si plne uvedomujem, ja nie som vôbec zodpovedný za to ako sa to medzi nimi vyštrbilo. "Nechápem, prečo ťa zaujíma to, že tvoj otčim nebude mať kde bývať, však je preboha dospelý chlap, nie malé dieťa, mal by sa vedieť o seba postarať." Lebo po celé tie roky napriek všetkým problémom sa o tento byt vzorne staral, nebol to flákač, aby ho po 15 rokoch niekto odkopol ako psa bez štipky spravodlivosti. A svojim spôsobom toto tu, táto už rozpadnutá rodina a bývanie bolo posledné čo mu ostalo, tak mi je ho pochopiteľne ľúto a myslím si, že po tom všetkom by si zaslúžil polovicu. Byt zaplatila mamička mojej mamky :) ale to je jedno. Myslím si že ruku ktorú vložil po celé roky do tohto bytu sa tomu vyrovná, krista veď ešte pred 2 týždnami prerábal celú kuchynskú linku aj zakúpil nový šporák aby ho teraz moja matka išla vyhadzovať z bytu.

"Z tvojho príspevku srší veľká nenávisť k tvojej mamke, píšeš o nej len v zlom, v celom príspevku nevidím jedinú zmienku o tom, žeby na nej bolo aj niečo pozitívne." omyl keby bola situácia naopak a ona by bola tá ktorú vyhadzujú z bytu tiež by som sa postavil proti a apeloval by som na to aby obdržala polovicu, to nie je nenávisť to je objektívne zhodnotenie ako som povedal mám ju rád lebo matka ale nevidím na nej žiadne kvality inteligentného charakteru. Je proste mimo. A to, že varila, prala, či sa starala, to si cením ale to nestačí, to môžem aj ja v budúcnosti sa správať k svojmu decku ako totálny kus debila a potom mu vykrikovať, že som mu kúpil rožok s maslom a vypral gate, sorry ale toto na mňa neplatí. "Nechápem, že ťa jej gramatika tak vytáča" vieš Lola, budem to zrejme ja kto bude písať vlastnej matke životopis ak sa náhodou stane v tejto mizernej dobe, že príde o prácu. Necháp ma zle, ja nie som žiaden "grammar nazi" tiež robím chyby.. ale vjež povedal bi som, še toto je ekstrem a nepitaj sa ma preco.. vyďíš? Ale však káva vyveští čo bude nasledovať.. ahh