Studium pre dospelych

Príspevok v téme: Studium pre dospelych
JPS

Ahojte. Chcem sa stat zdrav. sestrou al. asistentkou. No som v roku 2012 som skoncila gymnazium s mat. Tera uz od 2014 mam aj ukoncene Opatrovatelsky kurz. Som robila aj v soc.zar. teraz v Rakusku ako opatr. Som citala o tie 1-2 rocne pomaturitne studia.

Tam je nejaka vekova hranica??? Keby som to chcela v r. 2017, uz budem 25. Viem zakony, skolsky system este do zmeni, ale na takych pomaturitne st. alebo st. pre dosp. je nejak vekovo odmedzena?? Dakujem

LMarika

Chod v Rakusku na Krankenschwesterschule. Vekova hranica tam, myslim, nie je ziadna, lebo ja som poznala mladu babu - Rakusanku, ktora na tu skolu chodila a hovorila, ze tam ma aj 40-rocne spoluziacky. Je to trojrocna skola, ktora pozostava viac-menej z praxe. Po jej ukonceni sa budes moct zamestnat normalne ako sestra v nemocnici, v hospici, v domove dochodcov... a budes zarabat dve tisicky, to sa ti oplati. Bola by skoda to nevyuzit. Na nejake zdravotnicke vzdelanie robene na Slovesnku ani nepomyslaj. Mas na viac. Na Slovesnku by si musela ist velmi zdlhavou cestou - najskor stredna 4-rocna zdravotnicka skola s maturitou, ale neratas sa za sestru. POtom bakalarske 3-rocne v odbore Osetrovatelstvo - uz sa ratas za sestru, ale vacsina si aj tak urobi k tomu aj magisterske 2-rocne, vtedy mas uz uplny vysokoskolsky titu. A pracu v nejakej slovenskej nemocnici za par drobnych, kde lenivi lekari nebudu chciet robit nic, len sa zasivat do svojich miestnosti a ty budes musiet vykonavat aj ich pracu a znasat ponizovanie a opovrhovanie tvojou osobou z ich strany, nebudes mat ani par drobnych pre seba, nie to este uvazovat o moznosti zalozit si rodinu a zivit z toho deti, nebudes mat dostatok kolegyn, aby ste tu pracu stihali v pohode a bez stresu, cize budes chodit z roboty domov vystresovana a totalne unavena a vystavena a nikto, nikto na tomto svete si ta nebude vazit, este ani len ti pacienti na teba jedineho dobreho slova nepovedia... Od toho trojrocna Krankenschwesterschule v Rakusku je kratsia cesta. Nema sice statut vysokej skoly, ale to ti moze byt jedno. Ak zarobis dve tisicky a za podnajom (ty sama v rakuskej garsonke = maximalne sukromie, svaty pokoj) nedas viac ako 500 (Vieden, inde menej), tak toto sa ti oplati najlepsie. Pacienti si ta budu vazit, budu vdacni, mozno aj nejaky ten trinkgeld, ci malu pozornost ti obcas daju, nadriadeni - lekari si ta budu vazit, budu s tebou komunikovat ako s rovnocennou osobou a nebudu od teba vyzadovat, aby si robila ich robotu, zasivajuc sa kade-tade po miestnostiach, nebudu sa nad teba vyvysovat ako ti slovenski... Penazi budes mat pre seba dost a aj istotu, ze z tohto sa da setrit, z tohto je sanca do buducnosti uzivit rodinu. A ked sa na teba usmeje stastie, tak sa ti pritrafi do manzelstva sikovny Rakusan a mas vystarane.