Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Gymnázium a dobrá voľba? Obavy

Príspevok v téme: Gymnázium a dobrá voľba? Obavy
Vizela

Ahojte. Mám 16 a som v prvom ročníku gymnázia. Od malička sa zaujímam a "Svet medicíny". Premýšľam že sa vydám tým smerom len mám menšie obavy :( že čo ak ma nezoberú na vysokú a čo potom aké mám možnosti? a ešte jedna otázka koľko rokov sa študuje na Pediatra? alebo na nejakého laboranta vo farmácii. Ďakujem.

mala_sovicka

pokial chces len laboranta tak na to su uz aj len stredne skoly ktore mnohokrat stacia.. vseobecne lekarsko sa studuje 5 rokov a potom az sa robi zameranie dalsie roky :)

Radoslava123

Je super, že už teraz presne vieš, čo chceš. Ja ti radím, aby si určite nešla študovať medicínu na Slovensku, lebo si myslím, že nakoľko sa tu ani IQ-testy, ani pamäťové testy a ani testy z fyziky na prijímačkách nerobia, vyššiu úroveň to určite bude mať tam, kde sa v rámci prijímacích pohovorov aj takéto testy robia. Napríklad na Univerzite Karlovej v Prahe budeš robiť prijímačky z fyziky, z chémie, z biológie, IQ testy a pamäťové testy. Tie posledné dva sú nesmierne dôležité z hľadiska posúdenia talentu. Medicína je totiž veľmi náročné štúdium aj čo sa týka logického myslenia (preto IQ test) a aj čo sa týka množstva učiva, ktoré treba zvládnuť (preto ten pamäťový test). Čiže ak to tam úspešne vykonáš, tak si môžeš byť viac-menej istá, že to štúdium určite ani nezanecháš kvôli pocitu, že "na to nemáš" a ani nebudeš vyhodená, pokiaľ sa budeš naozaj svedomito a zodpovedne učiť. A rovnako si môžeš byť istá, že budeš mať šikovných a nadaných spolužiakov, ktorí sú nielen svedomití a zodpovední, ale majú aj talent (t. j., že sú bystrejší a šikovnejší ako väčšina ľudí, že majú vyššie IQ a lepšie pamäťové schopnosti ako väčšina ľudí, čo je nesmierne dôležité nielen pri štúdiu medicíny, ale aj pri samotnej práci lekára). Kam by som sa ja osobne nikdy nehlásila, je U. Komenského, LF v Bratislave. Pre boha živého, však oni nielen, že robia prijímačky len z biológie a chémie, čo sa mi zdá málo, ale vydávajú každoročne takzvané akože prijímačkové otázky, presne tie, ktoré budú na prijímačkách, čiže nie vzory akýchsi podobných otázok, ale ich vlastné budúce testy!!! Veď takúto nehoráznosť ja osobne považujem za do neba volajúci hriech!!! Tak napríklad otázka číslo jedna by znela takto: Chrbtica má: Po A) 7 krčných stavcov, po B) 12 krčných stavcov, po C) 15 krčných stavcov, po D) 5 krčných stavcov. No a správna odpoveď nech by bola A. Otázka číslo dva by znela: Koľko dní má menštruačný cyklus ženy? Po A) 22, po B) 20, po C) 28, po D) 29. A správna odpoveď nech by bola C. Tak akési debilčiatko s podpriemerným IQ a podpriemernými pamäťovými schopnosťami nech by si chytilo do ruky túto testovaciu knihu a učilo sa nasledovne: Jedna A, dva C... Prípadne: Koľko stavcov má chrbtica A, Koľko dní má menštruačný cyklus C... Však to je choré a nenormálne, aby prijímanie študentov na takú školu ako je medicína bolo založené na takejto pochybnej a o talente a vedomostiach nič nevypovedajúcej metóde. Veď budeš mať hlúpych spolužiakov a mnohí z nich štúdium zanechajú, lebo sami uznajú, že nato proste nemajú, len im to doposiaľ nemal kto povedať. V Rakúsku sa robia prijímačky z matematiky, fyziky, chémie a biológie a ešte aj tie IQ testy a pamäťové testy. Takže tam to má ešte vyššiu úroveň, lebo je tam aj matematika. Čím ťažšie prijímačky, tým vyššia úroveň školy. Ak sa chceš už teraz presvedčiť, či ten talent máš, navštív pedagogicko-psychologickú poradňu, kde ti vedia urobiť IQ testy a pamäťové testy, vďaka čomu získaš reálny pohľad na seba a ak sa ten talent ukáže, budeš môcť smelo vykročiť na cestu za svojím cieľom. Talent totiž nemá nič spoločné so známkami na vysvedčení. Nech by sme mali tri detičky, ktoré chodia do tretej triedy na základnej. Učiteľka im povie, že sa majú naučiť na domácu úlohu naspamäť básničku. Evička príde domov, básničku si raz prečíta a vie ju. Deniska príde domov, básničku si raz prečíta a ešte ju nevie, ale chce dostať jednotku, preto si ju musí prečítať aj druhýkrát, tretí, štvrtý... prečíta si ju 15-x a vie ju. Lucinka príde domov a keď chce vedieť básničku naspamäť, musí si ju prečítať 33-x, aby ju vedela naspamäť a urobí to, lebo chce dostať jednotku. Na druhý deň prídu deti do školy a učiteľka ich vyvolá. Každé dostane jednotku, lebo básničku vie. Evička má teda najviac talentu, lebo nato, aby vedela báseň naspamäť, jej stačilo raz si ju prečítať. Je talentovo nadpriemerná. Raz bude môcť študovať medicínu. Zvládne ju. Deniska je talentovo priemerná, ale keď má prísnych rodičov, ktorí od nej vyžadujú výborný prospech, na základnej škole môže mať čisté jednotky. A môže ich mať aj na gymnáziu, pokiaľ bude chodiť na súkromné doučká a okrem toho venovať učeniu všetok voľný čas. Medicínu by však mohla zvládnuť len za predpokladu, že obetuje štúdiu úplne všetko, nebude pozerať televízor, počúvať rádio, nebude chodiť cvičiť, bude sa učiť aj na úkor spánku, s odretými ušami bude na E-čka prechádzať a pravidelne rok, čo rok nejakú tú skúšku robiť až v auguste, na posledný, dekanský termín dúfajúc, že profák nebude sviňa a že už jej to teda dá, keď sa celé dva mesiace takto trápila učením, bude mať často namále, na skúšky bude chodiť vystresovaná, že sa nestihla naučiť všetko... školu dokončí (ak vôbec) totálne vystresovaná a chronicky nevyspatá, úplne zničená, totálne telesne a psychicky vyčerpaná, nemajúca prehľad o veciach týkajúcich sa súčasnej situácii v politike, v športe, v čomkoľvek, čo sa spravodajstva týka, uvedomujúc si, že už šesť rokov nevidela žiaden film, nevypočula si obľúbenú hudbu a do kolektívu moc nezapadla, lebo nechodila so spolužiakmi kade-tade po diskotékach a po žúroch... Na LF UK v Bratislave by prijímačky urobila aj Lucinka. Zo školy by ju však pre nedostatok talentu pravdepodobne vylúčili už v prvom semestri. Nech by už učeniu venovala akokoľvek veľa času, nestačilo by to, aby uspela na skúškach. Na Univerzitu Karlovu by ju však kvôli neúspešným IQ testom a pamäťovým testom určite neprijali. Ak by však chcela študovať sociálnu prácu - tú zvládne. O tom je ten talent a dobre je už teraz vedieť, či ho máš, aby si neskôr nebola sklamaná.

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Gymnázium a dobrá voľba? Obavy - Fórum - ZDRAVIE.sk