Autoškola - sociálna fóbia

Príspevok v téme: Autoškola - sociálna fóbia
Zeynep

Ahojte. Mám taký problém. Veľmi by som si chcela spraviť vodičák, no podľa príznakov mám zrejme sociálne fóbiu, takže je pre mna ťažké odhlodlať sa začať chodiť do autoškoly. Nemám žiadnu kamarátku, ktorá by si ho chcela ísť robiť tiež, takže by som tam musela ísť sama a s veľkou pravdepodobnosťou by som tam nikoho nepoznala. Bojím sa takých vecí ako sú hodiny teórie, kde by som musela s niekým sedieť, rozprávať sa a taktiež v aute sama s instruktorom, tiež sa obávam komunikácie s ním. Nenájde sa tu niekto, kto mal podobný problém a aj napriek tomu sa odhodlal? Ak áno, ako ste to zvládali? Prípadne, nevedel by mi niekto pomôcť nejakou dobrou radou? Naozaj by som veľmi chcela ten vodičák, len tieto sociálne problémy ma dosť obmedzujú. Rozmýšlala som aj nad tým, žeby som zašla k psychiatrovi, aby mi predpísal nejaké tabletky a ak by sa mi pomocou nich tieto moje ťažkosti zmiernili, išla by som do autoškoly až potom. Len zas sa obávam vedlajších účinkov, aby mi to náhodou horšie a pomalšie nemyslelo. Dakujem vopred za každú odpoved.

xaxa14

Najlepsie je sa zobrat a prekonat to. Lieky to je to najhorsie podla mojho nazoru, lebo nikdy tvoj problem trvalo nevyriesia. Je to o sebavedomi a prekonavani sa. Treba konat a ist medzi ludi. viem, ze to musi byt neprijemne, ale cim viac sa budes takymto situaciam vystavovat, tym to bude postupne lepsie a lepsie a aj tvoja fobia bude miernejsia.

Hodiny teorie to je to iste akoby si bola v skole, ja ked som chodila, som sa s nikym skoro nerozpravala, naco? bola som tam, aby som sa nieco naucila a davala pozor, nie aby som debatila :) Nie je to ziadna veda, prides, sadnes, po hodine vstanes a odides. Co je na tom? prid tesne pred zaciatkom a nemusis sa bavit s nikym.

K jazdam - s instruktorom ta debata pojde sama. Vsetko sa bude tocit iba ohladom jazdenia, aj otazky pojdu z teba same, takze toho sa tiez bat nemusis. A ked aj prehodite par slov aj ohladom ineho no a co? nemusis sa s instruktorom neviem ako hned kamaratit a rozoberat filozoficke debaty, on to ani necaka. On ti tam vacsinu casu bude hovorit co mas robit, na co davat pozor a tak, cize na ine cas tiez velmi nebude.

Obavas sa zbytocne, sama si takymito obavami skodis a pripravujes sa o skusenosti. Nemozes premyslat "ze co ak.." "ako to bude vyzerat .. " , dopredu nemozes vediet co bude a ako bude. Treba pozbierat odvahu a ist.

van Alden

no ak sa bojíš ľudí, ktorí budú s tebou na teórii, tak ako chceš potom vyjsť raz autom do mesta, ale podobne? Veď aj do školy si chodila/chodíš, aj tam je to predsa také isté :) hlavne skús nato ísť takto. Inak mám dobrú správu pre teba. Autoškoly zvyknú ponúkať aj tzv. individuálny kurz, kde si sama môžeš vybrať kedy chceš chodiť. Môžeš si spraviť aj rýchlokurz, prípadne si ho natiahnuť aj na dlhšie. Budú k tebe pristupovať individuálne, budeš mať toľko jázd, koľko určuje zákon (ak sa nemýlim je to okolo 40 hodín) alebo si môžeš aj priplatiť bonusové jazdy. Tento kurz bude asi drahší, veď choď sa do autoškoly poinformovať. Ja keď som robil vodičák, viem, že bola aj takáto ponuka :)