Ja VS. výška

Príspevok v téme: Ja VS. výška
miomao28

Ahojte.
Mám problém, z ktorého sa musím asi iba vyrozprávať, iné riešenie je zrejme v nedohľadne..
Mám 21 rokov, práve začínam študovať 3.ročník na VŠ. Nebolo to celkom ľahké ani doteraz, mám umelecko - psychologické zameranie odboru a už viackrát mi pri skúškach nebolo všetko jedno. Lenže tento rok sa stalo niečo celkom iné, ministerstvo školstva sa rozhodlo, že naša katedra prejde totálne novou akreditáciou.A nám tretiakom to neprinieslo nič, iba obrovské komplikácie. Keď som si v druháku spisovala zoznam predmetov, ktoré mi ešte zostávajú spraviť, aby som splnila minimálne počty kreditov, bolo to 9 predmetov za celý rok, tie som si popri bakalárke plánovala pekne rozdeliť do oboch semestrov. Samozrejme, tak to bolo za starej akreditácie. Teraz nám pribudlo medzi povinnymi 4 alebo 5 nových predmetov, ktoré doteraz neexistovali, a keďže my tretiaci už nemáme inú možnosť, musíme ich stihnúť teraz. Naopak niekoľko z povinných predmetov ktoré sme už mali hotové úplne prestalo existovať, najskôr sme si mysleli, že tie kredity za ne sú už proste stratené, ale vraj nám ich zarátaju medzi výberové, čiže ako kredity navyše. Dokázali dokonca aj zlúčiť predmety, napr, dva trojkreditové iba do jedného za 4 kredity, čiže tým nás zas o niekoľko obrali. Z povinne voliteľných vytvorili 3 skupiny, v ktorých tiež treba mať nazbieraný určitý počet, pričom najlepšie je, že väčšina z nás má z nich spravený tak po jeden predmet a všetky čo zostávajú musíme stihnúť teraz. Suma sumarum, pribudlo mi veľmi veľa predmetov ktoré musím stihnúť spraviť ak chcem Bc., plus zmizli mi kredity z už hotových predmetov a zarátali sa mi ako úplne zbytočné navyše. Minimum na spravenie Bc.je u nás 180, každý v ročníku máme vďaka týmto zmenám nad 200, pričom tých zvyšných 20 je za kredity navyše zo starých predmetov. Za tento rok podľa novej akreditácie mám urobiť dokopy 22 predmetov plus bakalárku. 22 skúšok a napísanie práce. Zdá sa vám to v poriadku? Viem, že si tu nezmyselne vylievam srdce a otravujem dlhým textom, ale už neviem, s kým sa mám o tom rozprávať. My ako spolužiaci v škole sme už použili všetky nadávky sveta, rodičia tomu vôbec nerozumejú, nevedia ani čo to je semester, nechcem ich s týmto trápiť, na študijnom na nás kašlú a mne sa o tom už aj sníva. Vyzerá to dosť zúfalo, od 16. 9. nám začína vyučovanie, budem v škole každý deň od cca 7:30 do 18, kedy mám stíhať robiť bakalárku, kedy sa to všetko učiť, kedy chodiť do práce a kedy mať volný čas, kedy jesť a spať?
Ďakujem ak ste si to prečítali celé, neviem ani akú radu vlastne očakávam, možno iba ako s tým v hlave úspešne bojovať, aby som sa nescvokla a či sa také niečo prihodilo možno aj vám, alebo si na nás systém zasadol, vďaka ešte raz.