Sex pred svadbou?

Príspevok v téme: Sex pred svadbou?
nešťastnííík

Ahojte :-)

Mám 27 rokov, vážny vzťah už 5 rokov, ale ešte sme spolu nič bližšie nemali. Moji rodičia a aj jej rodičia sú veriaci a trvajú na tom, že sex až po svadbe. Mne je to dosť blbé, lebo aj tohto roku sme boli spolu na dovolenke, chodievame na spoločné víkendy, ona prespáva u nás, ja u nich a medzi nami nič bližšieho nie je.
Pomaly uvažujem, že by som sa mal oženiť, ale zase len kvôli tomu? Máte niekto podobnú skúsenosť, resp. vydržali ste až po svadbu?

dvojpes

sex po svadbe ma v skutocnosti jediny ucel - nuti nezrelých muzov, aby nepremyslene vstupovali do manzelstva s vidinou konecne dostupneho sexu.
ma to svoje racio, ved bez tohto tlaku na muzov by zeny zostavali v dost velkej miere same.
je uplne prirodzene, ze najviac tento koncept vyhovuje zenam a muzom s nizkou mierou agresivity. prave tito z toho profituju.
a Boh s tym nema nic spolocne, jemu na takýchto specifickych detailoch vôbec nezalezi. a uz vôbec nema v umysle komunikovat nejake pravidla, ktorými by sme sa mali riadit, pomocou odkazov nejakému chlapikovi na blizkom vychode.

Lubik.

Neviem ci som to spravne rozumel s vasho prispevku, vy povazujete, nieco vazne vo vztahu, len vtedy ked uz je za tym sex? Alebo ak ano tak potom by to znamenalo ze sex je zakladom toho aby vztah bol vazny, nie je to tak, ak ste svoju partnerku este nepoznali pokial ide o vztahy, nemyslim sexualne ale dusevne tak to ci sa s nou vyspite teraz pred svadbou alebo po nej to vobec nie je podstatne, lebo ak ju lubite a ste presveceny, ze ona je ta s ktorou chcete byt tak sex je slahacka na torte, vasho vztahu, Ak vztahy vzajomne nefunguju, tak ci budete mat sex, teraz alebo po svatbe na tom nezalezi, Ak vztahu chyba laska, tym zacnite a uvedomte si co je cielom preto aby ste sa ozenili.

čistá láska

Ide o to, či prijímame Boha a božie slovo alebo si vytvárame Boha podľa svojich predstáv a ľudsky si zdôvodňujeme, čo sa mu môže páčiť a čo nie. Desať božích prikázaní môže vykladať len Boh a nie my ľudia. Ak teda kňazi hovoria to, čo hovorí Boh, nech by boli aj pokrytcami a sami by to nedodržiavali, neospravedlní nás to pred Bohom ako výhovorka, prečo sme ani my tie prikázania nedodržiavali. Ak chcete vedieť, čo hovorí Boh, čítajte sv. písmo.

Naozaj si myslíte, že ak má žena/muž postupne viacero priateľov/priateliek, s ktorými spí - a povie, že s každým jedným to bolo z lásky, že sa toto Bohu páči? Aká je to láska, keď si berie telo, ale nechce celého človeka a na celý život? Nie je v tom dosť sebectva? A ako idú spolu sebectvo a láska?

Áno, v šiestom prikázaní ide o vernosť. O vernosť jednému životnému partnerovi=manželovi. Či som ho už stretol alebo ho stretnem o pár rokov, som mu verný. Byť mu verný, aj keď ho ešte nepoznám znamená, že si zachovám čistotu do manželstva s ním, nebudem pred ním spať s inými, on bude mojím prvým aj posledným.

Byť verný aktuálnemu priateľovi, s ktorým chodím a nič ma k nemu neviaže - to je ľudská predstava lásky.

Byť verný svojmu manželovi, aj keď som ho ešte nestretol a zachovať sa čistým pre manželstvo - to je Božie ustanovenie o láske, lebo Boh je láska.

Vivien H.

Boha by mal nájsť v svojom srdci každý sám a milovať Ho. Cirkev len odrádza od viery v Boha svojimi výmyslami. Ale nech si názor spraví každý sám. Boh nám dal rozum na to aby sme rozmýšľali a lásku ako zmysel všetkého, čo robíme, ako tú najkrajšiu vec.
Konajte tak ako cítite ale hlavne sa ľúbte. Držím palce, nech to dobre dopadne.

Filip TT

Nešťastník, tak to sa zrejme teraz rozhoduje o vašej budúcnosti. U nás to tiež tak bolo. Po návrhu na manželstvo som čakal na vyjadrenie niekoľko týždňov, počas ktorých moja budúca manželka preplakala niekoľko nocí, keď sa rozhodovala. Ale to bola iná história.

Ja by som na Tvojom mieste teraz len trpezlivo čakal (a modlil sa). Good luck!

Vivien H.

Ach, je to smutné ako ste si poplietli Boha s tým, čo káže cirkev.
Potom sa len veľa ľudí trápi a nechápu prečo Boh ustanovil také nelogické pravidlá.
Je to každého slobodné rozhodnutie kedy chce mať sex, hlavne aby tým nikomu neubližoval. Najkrajšie je keď je v ňom láska a to sa Bohu páči.
Nezosmilníš, je medzi 10. Božími prikázaniami, ktoré si vážim, ale ide tam o to, že budeš svojmu partnerovi verný. Podviesť niekoho nie je vôbec pekné ani z ľudskej stránky, ani Bohu sa to nepáči.
Tú cirkev, ktorej ide len o svoju moc by som vôbec nepočúvala, potom sa aj tak takéto manželstvá rozchádzajú, lebo spolu nie sú šťastní a potom si cirkev zas vymyslí, že to nejde, že musia zostať celý život v manželstve aj keď si ubližujú.
Hlavne pestujte medzi sebou lásku, ľúbte sa, pomáhajte si a robte ako cítite. Proste Boha nech žehná vašej láske a ďakujte mu za ňu.
Veriaci z kostolov sú samí pokrytci, ktorí niečo iné robia ako hovoria. Oveľa viac si cením ľudí ktorí žijú pre lásku. Láska je to čo sa počíta. Nie nejaké vety, ktoré vám pán farár natlačil do hlavy. Keby ste len vedeli akí sú niektorí farári falošní. Im ide len o to aby mali hlúpe stádo verných ovečiek a nie o to aby ľudí priviedli k Bohu. To je hanba. Nie sex z lásky. To nie je hanba. To je krásny dar.

Kultak

Cista laska chod si tieto rozpravky rozpravat do kostola.Dakujem.

Sex az po svadbe je hlupost a bodka.Vsetci dobre vieme preco.

čistá láska

Sex po svadbe nevymyslela cirkev, ale Boh. Hneď na začiatku v knihe Genezis čítame: preto muž opustí otca i matku a prilipne k svojej manželke a budú jedným telom. Byť jedným telom je podstata manželstva. Mať s niekým pohlavný styk znamená byť s ním jedno telo. Toto je de facto svadba. Preto manželský sľub vyjadrený slovami (sobášny obrad) je nasledovaný konzumáciou manželstva (pohlavné spojenie), kedy manželia telom potvrdzujú to, čo predtým povedali slovami pri obrade. Je to jednoduché, logické a prirodzené. Svadba má byť tym okamihom, od ktorého dvaja začínajú spolu pohlavne žiť a toto sexuálne spolužitie je znakom nielen spojenia tiel, ale hlavne ich duší a životov, znakom sebaobetovania sa pre druhého z lásky.

Naproti tomu si tento svet vyberá z manželstva pohlavné spolužitie a manželský sľub necháva bokom. Ale to je jeden veľký rozpor. Je smiešne, ak sa plody manželstva využívajú bez manželstva. Je to také hranie sa na manželov zo strany tých, čo žijú vo voľnom zväzku. Napodobňujú manželov, ale nie sú manželmi. Jeden k druhému odmietajú prilipnúť dušou a ani telom nechcú prilipnúť navždy. Len dočasne, na chvíľu, pokiaľ im to vyhovuje. A ani na tú chvíľu nechcú úplne telo toho druhého, odmietajú jeho plodnosť, berú HAK a bránam sa prípadnému počatiu. Telom pri pohlavnom styku hovoria: patrím ti, ale v mysli si hovoria: len teraz a nie úplne. Je to klamanie telom.

Sex pred svadbou z dôvodu, aby dvaja zistili, či si po sexuálnej stránke budú vyhovovať je vyskúšanie si partnera. Opäť pri sexuálnom akte hovorím: dávam sa ti len na skúšku, beriem si ťa len na skúšku, ak neprejdeš, nechám ťa ísť. Ak sa dvaja po takej skúške rozídu, bola to skutočná láska?

Sex - alebo lepšie milovanie má byť darovanie seba, celej svojej bytosti, čiže duše i tela druhej milovanej osobe. Aj druhá strana to má takto prežívať. Je to darovanie úplné, bez výhrad a navždy, čiže do smrti. Druhému vysielam posolstvo: som naveky tvoj, sľubujem ti vernosť. Tak ako sa Boh úplne a bez výhrad daroval človeku a zomrel za neho, tak sa majú vzájomne darovať manželia jeden druhému. Toto je božia vôľa.

Každý iný dôvod na sex je zneužitím tela aj lásky. Najčastejším dôvodom je túžba urobiť dobre sebe - za pomoci tela druhého. To je sebecké použitie druhého pre svoje chúťky.

Telo ženy je darom pre jej manžela a telo muža je darom pre manželku. Preto je panenstvo také dôležité. Je to krásny svadobný dar, keď muž vie, že jeho vyvolenú nemal nikto pred tým a aj keď žena vie, že jej muž počkal práve na ňu. Muž je hrdý na svoju ženu, lebo určite mala nápadníkov, ale ona odolala - pre neho, a to ešte v čase, keď ho nepoznala. Získal perlu a miluje ju pre to ešte viac.

Sex pred svadbou Bohu naozaj vadí, je to vzbura proti jeho plánu s človekom a láskou. Dvaja manželia sa v momente sexuálneho spojenia stávajú obrazom Boha, naproti tomu dvaja nezosobášení sa sexuálnym spojením vzoprú Bohu a hovoria mu: odmietame tvoj plán s ľudskou láskou a manželstvom, máme svoj vlastný plán a Ty nám do toho nehovor. Preto je sex mimo sviatostného manželstva ťažkým hriechom proti Bohu a porušením 6. božieho prikázania, ktoré znie: nezosmilníš.