Prečo sa ľudia strašne urazia, keď ich upozorním na pravopisnú chybu?

Príspevok v téme: Prečo sa ľudia strašne urazia, keď ich upozorním na pravopisnú chybu?
flexiplexi

Citim sa ako uplny debil... Kamoska si dala status na fb s ohromnou hrubkou, tak som jej napisala sukromnu spravu, teda nie komentar!!! ako to ma byt spravne, a uplne ma odbila, ze co sa do nej navazam, pritom som to vobec nemyslela zle. A vyzeram ako hlupa. :(
Ja viem, ze to nie je dolezite, zalezalo mi len na kamaratke, aby tam tu chybu nemala, lebo si to cita dalsich dvesto jej priatelov.. Ano, mozno 20 z nich si uvedomi, ze je to chyba... ale v konecnom dosledku to ukazuje uroven ludstva, ked v kazdom statuse je milion chyb, a dalsi milion ludi si to aj s chybami cita, tak to potom aj s chybami napise...
Ved mne je to jedno. Len som chcela dobre. :(

Radoslava123

Ja som sa odhlásila z FB a už sa tam nikdy nevrátim a hlavným dôvodom bolo to, že sa mi hnusili tí namyslení vysokoškolsky vzdelaní vypatlanci s vymetenými mozgami, ktorí sa síce na FB, ale aj v živote tvária, ako keby zhltli všetku múdrosť sveta, lebo majú VŠ a ako keby od nich múdrejšieho človeka na celom šírom svete už nebolo, ale nikdy nepochopia, že v slove ktorý/ktorí sa píše v nominatíve množného čísla mäkké í a všade inde tvrdé. Čiže príklad: Ľudia, ktorí boli včera so mnou chľastať v krčme, boli super! Ľudia, s ktorými som včera chľastal v krčme, boli super! Kamarát, ktorý so mnou včera chľastal v krčme, bol super. Kamarát, s ktorým som včera chľastal v krčme, bol super. Mala som aj priateľov so základným vzdelaním a s učňovkou a u nich mi nerobilo problém gramatické chyby tolerovať. No keď som uvidela, že tí s vysokoškolským vzdelaním (vypatlaní namyslenci) robia viac chýb ako tí bez VŠ (ktorí sú aspoň skromní a nevyvyšujú sa nad iných), tak to ma totálne dožralo. Ja sama som za celú dobu základnej školskej dochádzky neurobila v diktáte ani jednu chybu, preto ma to tak rozčuľuje. Na jednej strane chápem, že nemá každý človek takýto talent, no na druhej strane si myslím, že KTO NEOVLÁDA PRAVOPIS SLOVENSKÉHO JAZYKA, TEN NEPATRÍ NA VYSOKÚ ŠKOLU!!! Ja sama vysokoškolské vzdelanie nemám, lebo mám veľmi chudobných rodičov, ktorí si nemohli dovoliť dať ma študovať a myslela som si, že si v zahraničí našetrím na štúdium, namiesto toho vrážam peniaze do zubov, lebo mám vysokú kazivosť kvôli od narodenia neodhaleným potravinovým intoleranciám, zase som pre nedostatok financií jednu VŠ zanechala a reálne to vidím tak, že skôr ako v 40-tke na vysokú školu nepôjdem, preto ma to tak štve, že na jednej strane múdremu, šikovnému a naozaj talentovanému (nie som sama, je nás viac v reále a aj tu na fóre) to osud nepraje, aby niečo vyštudoval, hoci vzhľadom na talent na VŠ právom patrí a na druhej strane inteligenčne podpriemerným hlupákom osud doprial vysokoškolský titul... Považujem to za nespravodlivosť, ale ja som s tým už zmierená. Zatiaľ, čo oni sa pýšia magisterskými titulmi a prácou v kancelárii, ja musím v rakúskych hoteloch umývať zasraté hajzle - mimochodom, aj tomu hovorím únik mladých mozgov do zahraničia. Keby som sa bola narodila v Amerike, boli by mi IQ génius "diagnostikovali" už v šiestom roku života, bola by som chodila do nejakej školy pre mimoriadne nadané deti a tie peniaze na podporu takýchto talentov by sa už nejakým spôsobom našli (= iná krajina), lebo tam aspoň detičky musia absolvovať IQ-testy, pamäťové testy a učiteľom je hneď jasné, s akým dieťaťom budú pracovať, u nás na Slovensku jedno veľké NIČ! Dokonca ak sa nájde takto nadaný človek, ale pochádza z chudobnej rodiny, ponižujú ho ešte aj učitelia a každý ho nenávidí, hoci nikomu neublížil, len a len z čistej závisti. Niekedy si dokonca myslím, že závistlivé a zloprajné myšlienky ľudí majú nejakú zvláštnu silu, ktorou menia k horšiemu osudy ľudí, proti ktorým sú zamerané. A prečo sa ľudia urážajú, keď ich niekto na chyby upozorní? Lebo si myslia, že keď majú vyštudovanú nejakú pod úroveň slovenskú VŠ, tak sú múdrejší a dokonalejší ako BOH, myslia si, že práve oni sú tie najsokonalejšie bytosti na svete, dokonalé a neomylné, veď majú predsa VŠ, nie? A zrazu ich, tých najdokonalejších, ide nejaká (podľa nich hlupaňa) osoba bez VŠ upozorňovať na chyby? Ako si môže taký NIEMAND niečo také dovoliť, však to je drzosť!!! A znenávidia ťa ešte viac. Pridám historku z môjho života. Mala som na gympli spolužiačku, ktorá mala mierne podpriemerné IQ a gramatických chýb robila viac, než by sa patrilo na žiaka gymnázia. No bohatí a prísni rodičia ju nútili do učenia a ona sa doma celé dni učila, aby im urobila radosť a vydrela si ešte aj na tom gympli čisté jednotky, čiže jej známky na gymnáziu znamenali, že predčila svoje skutočné schopnosti a dosiahla viac, než na čo mala. Chodievala na olympiády z jedného cudzieho jazyka a väčšinou to dotiahla až do celoštátneho kola. Nie kvôli talentu, ale len a len kvôli veľmi tvrdej a ťažkej drine, pretože okrem učenia sa nerobila doma nič iné, dokonca ešte aj cez veľké letné prázdniny sa venovala učeniu sa tohto jazyka a čítala knihy napísané v tomto jazyku. Vyštudovala akési pedagogické zameranie, samozrejme s tým jazykom a na vysokej škole, kde študovala, jej ponúkli možnosť, že by tam mohla zostať učiť. Považovali ju za talentovanú, no tam talent nebol, bola tam len strašná, prestrašná drina (dotyčná dáma bola ochotná ísť aj cez mŕtvoly, už v čase chodenia na gymnázium chodila do školy s kruhmi pod očami, čo tak málo spala, len aby zvládla gympel na čisté jednotky a jazykovú olympiádu tiež). Dnes je na FB, má decko, ktoré sa volá Danka odfotené s inými deckami približne v rovnakom veku a súhrn fotiek, ktorý má nadpis DANKINI MALÍ PRIATELIA, má označený ako "DANKYNI MALÍ PRIATELIA". Tak akože nech sa veľavážená pani magistra, doktorka a neviem, či toho času už nie aj docentka neurazí, ale 9-ročný žiačik základnej školy s priemerným IQ by takúto hrúbku neurobil, ani keby sme ho o polnoci zobudili a opýtali sa, ako sa to správne píše. Lebo učivo tretieho ročníka základnej školy nám hovorí, že v slovách ako Dankin, Zuzkin, Marikin, Lenkin, Monikin, Mirkin, Luckin, Aničkin... sa píše po k mäkké i. Ale nie, dutá trúba, síce vysokoškolsky vzdelaná docentka, to napíše s tvrdým y a ešte je na seba aj hrdá, keď sa môže takto predvádzať, aká je sprostá. Ja som ešte nikdy nikoho na chybu neupozornila a ani to neurobím. Nech sa hanbí, kto je hlúpy.

ccccc

Je rozdiel, ak clovek urobi vo vete povedzme dve - tri chybicky a ak ma v kazdom slove chybu.
Bije to do oci, ale clovek nie je neomylny, ani stroj. Treba byt tolerantnejsi k chybam inych no po urcitu hranicu.
Ludia ktori neprichadzaju denne do styku s gramatikou ju zabudaju.
Pozitivom je, ze pri kazdom pisomnom styku, teda cvicenim sa to zlepsuje.
Na chyby ludia upozornuju z dvoch dovodov, umyslov.
Jeden je sice dobry, ale vysledok je rovnaky u oboch.
Zahanbenie daneho cloveka,jeho degradacia na nizsiu uroven, nez som ja sam.

DontWorry

Mozno to nie je ani urazenie ako skor to ze jej pises spravu kvôli takej somarine. Celkovo ma vsade v diskusiach otravuje ked su tam komentare o tom, ze vrat sa do skoly, lebo taku a hentaku chybu si urobil. Niekedy je lepsie nepoucovat, dospeleho uz velmi nenaucis a nech teda ostane hlupakom ak mu to samemu neprekaza. Gramatikou treba drezurovat male deti :P

No ale ked sme pri chybach, tak je smutne ak si nevie clovek zapamätat, ze prvy pad mnozneho cisla vzdy mäkke I...pekni chlapci
A spomenute s, so, z, zo...alebo nerozlisovanie ou-ov ...s matkou, otcov
Slovo hanba ked napise niekto hamba...
Prikladov je vela

vebe

Uzrazia sa, lebo su mali a prizemni.Mudry clovek, co nema komplexy a je nad vecou to vezme s humorom a ide dalej. Je dobre vediet si vypocut a prijat kritiku, ak je to na mieste, moze ma to posunut dalej. Pracovala som v Nemecku, tam su ludia uprimni a priami, povedia priamo ak clovek spravi chybu. Lenze nie je to osobne, povie sa kritika a ide sa dalej.

zuzi74

Podla mna sa zahanbila, ked si ju na to upozornila a preto po tebe vystartovala. Brala to zrejme ako ponizenie.
Ja by som bola naopak rada, keby ma niekto na to upozornil ako robit zo seba vola pred viacerimi ludmi.

adr1a

Ja neviem. Mne gramaticke chyby tiez hned udru do oci tak ale neriesim. Jedna mlada kocka, ktoru poznam uverejnila teraz na FB fotky zo svadby a pod uvodnou fotkou 2x napisala svaTba cize s T a nie s D. A to chodi na VS. Neriesim. Poznam ludi. Urazila by sa, zdula ofukla a co? Ja si teda pomyslim svoje, ale tym to aj konci. Ma to vediet predsa sama, alebo nech ju na to upozorni rodina frajer ai

kljlklj

mna vie nasrat ak si ludia zamienaju predlozky S a Z, SO a ZO
napríklad
isiel som z Petrom do kina
ked som sa vratil s obchodu

tak ma ide roztrhat.

No comment

Mne ked pise priatel a napise v lokali tvrde Y -_- ide ma porazit :D (na klavirY, na zemY,...) Alebo ked v plurali napise tvrde. PeknY chlapci,...
Tiez mu za to furt dohovaram a stve ho to :D ale zase vie dobre matiku, co zas ja neviem no :D