Láska bez chémie

Príspevok v téme: Láska bez chémie
Sunny 29482

Ahojte, mám 21... Doteraz som bola zamilovaná 2x , ale kedže nesprávne, tak vzťahy skončili rozchodom...dávala som sa dokopy 2 roky, kedže som bola veľmi citovo naviazana...Teraz som apoznala jedneho uzasneho cloveka, s ktorym si rozumiem a viem, ze by ma nesklamal...mam ho rada, ale netaha ma to za nim, netuzim po nom ako po muzovi....Da sa vobec zalozit vztah bez tej pociatocnej chemie?...iba na vzajomnom vazeni jeden druheho.. Ci vztah je sprvu o nej...dakujem..

Sejla

No, dvojpes, ale sledovane manzelstva boli predsa v zapadnej krajine, nie v Saudskej Arabii. A v nasej kulture, kde je prirodzeny vyber partnera, je sice tradicia, ze muz ziada o ruku a moze sa stat, ze zena ho odmietne, ale na druhej strane je mnozstvo parov, kde zena caka na to poziadanie a nikdy sa ho od 'vybraneho' partnera nedocka. Je skutocne divne tvrdit, ze vybera si zena, ved muz si tiez vyberie, koho bude ziadat o ruku. A cele to 'balenie' muza zenou... A co ten typicky ukaz, ked muz bali viacero zien naraz a potom si vyberie na vaznejsi vztah jednu? Nemas tak trochu selektivne videnie len, aby si si dokazal svoju pravdu?
Poznala som zopar manzelstiev aziatov, ktore boli organizovane rodinou a myslim, ze dovodov, preco su spokojni, je mnoho. To, co ma na to najvacsi vplyv je ich mentalita, ze rozvod nie je riesenie, rozvody sa u nich beru mimoriadne vazne a musi ho schvalit cela rodina, pretoze rozvodom sa neoddeluju len dvaja, ale rozpoluje sa cela novo vzniknuta rodina, ktora sa vzdy snazi najst vsetky moznosti, ako vyriesit problemy v manzelstve.
0vecka - no vo vacsine pripadov taky denne nositelny make up nerobi az taky brutalny rozdiel, skor ma za ulohu len zvyraznit prednosti a pushupka zvacsi tak max o jedno cislo? Nicmenej, skor som mala na mysli take tie situacie, kedy nas priam magicky pritahuje osoba, ktora vobec nemusi byt 'klasicky' najkrajsia, ktoru sme kedy stretli, ale mame nevysvetlitelnu tuzbu byt s nou. Pretoze nevedome vnimame jej prirodzenu vonu, 'chut' (feromony), rec tela, hlas a velmi subtilnu 'komunikaciu' - vtedy su podla mna dvaja kompatibilni. To vsak samozrejme nie je zaruka, ze to vyjde, pretoze tak, ako napriklad niektore zeny nosia nanosy make upu, obe pohlavia rovnocenne nosia aj nanosy psychickeho odpadu a stracame kontakt s prirodou a vacsina ludi to nepovazuje za problem a nieto este ze by sa snazila napravit.

0vecka

Sejla nieje to celkom tak v dnesnej dobe sa da zakryt vela nedostatkov a ukazat dostatky aj tam kde niesu.. napr taka push upka porpiade make up a o plastickych operaciach ani nehovoriac... podla mna ta pritazlivost uz nieje o genoch ale o to kto sa o seba viac stara...

Zlamic

No asi to bude tym, ze zena je VIP podla Etikety, teda ma pravo volby, napr. aj pri tykani. Na jednej strane sa tu nadava na feminizmus, kde zeny preberaju ulohy muzov, napr.aj pri ich baleni a na druhej strane ....

dvojpes

a k vyberu muza zenou:
staci sa pozriet na ten zakladny zvyk - muz ziada zenu o ruku a ona sa rozhoduje. vybera si zena, muz manzelstvo ponuka. nehovoriac o tom, ze muz je ten, co musi zenu presvedcit, muz je ten, co ju "bali".
a su aj vulgarnejsie vyjadrenia, ved sa hovori: ked suka neda, pes nej*be.

dvojpes

netreba zabudat na to, ze tie dohodnute manzelstva sice organizuju rodiny, ale velmi casto (napr. prave v tej S. Arabii) maju muzi rozhodujuce slovo v tom, ci manzelstvo bude pokracovat alebo nie. zeny toto pravo nemaju.
a na margo podradnosti zien. co sa tyka schopnosti zien vybrat si partnera na zivot, mam naozaj k zenskym schopnostiam v tomto smere velky despekt.
svedci o tom napr. aj to, ze prave zeny podavaju vacsinu navrhov na rozvod.
kazdopadne, uprednostnovanie "chemie" ma na manzelstvo celkovo dost neblahy vplyv, myslim, ze vyvoj ukazal, ze to proste nestaci.

Filip TT

V takej Saudskej Arabii muz vidi nevestu az po svadbe a rande moze prebiehat jedine tak, ze medzi zalubencami sedi matka dievciny, takze jediny sposob ako sa rozpravat bez svedkov je telefonovanie.

odpovedam

manzelstva z rozumu funguju v kulturach kvoli respektu - nikto nehovori, ze sa musia zalubit, ale respektuju sa, plodia deti a v takom zvazku su aj spolocensky uznavani. v minulosti slo hlavne o spajanie majetkov rodin takymto sposobom. casto bola nevesta slubena uz v predskolskom veku. zvysena hladina oxytocinu je typicka pre zalubenie, ano, opada. vrchol opantania je okolo 9-14 mesiaca vztahu. to je normalny priebeh. ale imunitny system ma clovek cely zivot rovnaky (nemylte si to s chorobami imunity) a na jeho zaklade funguje sexualna pritazlivost. Cize zalubenie a pritazlivost nie je to iste, hoci v idealnom pripade je super to najst v jednom cloveku :-). Dohodnute manzelstva takisto mozu viest k zalubeniu, ale takisto nemusia. Tam ide o respekt, preto navonok posobia taketo zvazky harmonicky.

dvojpes, aky vyber muza? pokial si vsimam okolie, tak sa dvaja "vyberu" vzajomne. muz sa paci zene, zena muzovi. to, ze casto moze ist o patologicky vyber partnera je druha vec (napr. tyrana zena si vyberie dalsieho tyrana, manipulator zenu bez sebaucty atd.).

Sejla

Suhlasim s 'odpovedam' - podobne som uz pisala inde, ta 'chemia', ktora nas pritahuje k niekomu, je vlastne velmi dobre ukazovatko, ci sa nas egeny vhodne doplnaju.

dvojpes - v kazdej teme tu prezentujes svoje nazory tak, aby si v konecnom dosledku nasilu mohol za nieco zhodit zeny, snazis sa dokazat, ze zeny su podradne. Nechces sa pridat do nejakeho klubu ohrdnutych mizogynov?
V organizovanych manzelstvach si nevybera muz, vyberaju si navzajom rodiny potencialneho paru a ak suhlasia, na zaklade danych informacii sa potom rozhoduje aj samotny muz, aj zena. A naopak, v zapadnej kulture, kde nie su organizovane manzelstva, si nevybera zena, to je predsa ako kedy, ako u koho, niekedy sa neda povedat, kto si koho 'vybral'.

Zlamic

Nakupovat casto nechodim, lebo nakupy neznasam. Vidim, co sa mi paci, zvazim, ci to potrebujem, vyskusam, ci sedi (niekedy nie, lebo sa mi nechce a mam to v oku) a rozhodujem sa rychlo. A to som zena :) takze tvoj predpoklad dvojpes velmi nesedi, no ten vyskum je kazdopadne zaujimavy, mozes dat nejaky odkaz?

dvojpes

nedavno som cital o jednom vyskume z USA, ktory porovnaval manzelstva z lasky (zapadny typ) a manzelstva dohodnute rodinou (pristahovalci, najma Indovia).
zaver bol, ze ziadne podstatne rozdiely sa nenasli, aj ked mierne vyssia spokojnost bola v dohodnutých manzelstvach.
podla mna ale ide o to, ze si v takýchto pripadoch vlastne vybera muz.
zena sa zalubi do toho, s kym sexuje, to je znama vec.
vyzera to tak, ze najhorsie su manzelstva, postavenej na zenskom vybere partnera. nechat vyber muza na vlastne uvazenie zeny je dost velky risk. to ostatne potvrdi kazdy, kto zeny pozna. staci s nimi ist nakupovat, aby clovek videl ako sa rozhoduju a ako su nasledne so svojimi rozhodnutiami spokojne :)