Stále som unavený

Radoslava123

Možno nemáš dostatok spánku. Dospelý človek potrebuje spať 8 hodín denne. Skús začať chodiť skôr spať a pozoruj sa, ako tvoj organizmus na túto zmenu reaguje. Daj sa vyšetriť na cukrovku - únava je jedným z hlavných príznakov tejto choroby. Mnohí ľudia s cukrovkou žijú dlhé roky bez toho, aby vedeli o tom, že ju majú. Čím skôr sa odhalí, tým lepšie. Ďalšiou možnou príčinou by mohla byť intolerancia potravín, najmä cukrov. Vedci a lekári sa domnievajú, že nejakou formou potravinovej intolerancie by mohla trpieť polovica európskeho obyvateľstva. Ak ti po jedle často škvŕka v bruchu a pociťuješ plynatosť (napríklad ešte aj niekoľko hodín po vypití mlieka každých 5 sekúnd jednu smradľavú prdneš...), ak ťa po jedle často preženie, ak sa ti po jedle objavuje slabšia bolesť brucha, isto trpíš intoleranciou na niektorú zo základných potravín, ktorú možno konzumuješ denne. Pri veľmi silnej intolerancii sa objavujú silné bolesti hlavy spojené s vracaním. Pri slabšej intolerancii najmä tá plynatosť a veľmi často aj NÁHLE STAVY ÚNAVY prichádzajúce bezprostrede po jedle. Ako sa dopracovať k diagnóze potravinová intolerancia (neschopnosť tela tvoriť tráviace enzýmy zodpovedné za trávenie určitých konkrétnych potravín, prípadne neschopnosť tvoriť ich v dostatočnom množstve)? V lekárni si môžeš kúpiť malý domáci test Food detective, ktorý obsahuje 46 základných potravín. Dá sa objednať aj cez interenet, urobíš si ho sám doma. Neobsahuje však cukry. Cukry: laktóza, fruktóza, sorbit, sacharóza, glukóza. Na tieto cukry sa treba dať otestovať u lekára. Laktózové a sacharózové vyšetrenie ti urobí gastroenterológ za hadice. Tuším sa to volá gastroendoskopia. To je vyšetrenie, pri ktorom prehltneš hadicu. Kvôli glukóze navštíviš diabetológa. Na fruktózu a sorbit ťa vyšetria v Rakúsku formou dychovej skúšky. Potraviny vo všeobecnosti najčastejšie spôsobujúce intoleranciu sú laktóza, sorbit, pšenica, mliečna bielkovina, kukurica, vaječný bielok, zemiaky, ryža, sója, červená fazuľa. Na potravinovú intoleranciu treba myslieť, ak náhle stavy únavy prichádzajú najmä po jedle. Samozrejme, že dôvodov, prečo človek pociťuje únavu, môže byť mnoho a nemusí to byť práve potravinová intolerancia, ale ja tu píšem o chorobe, ktorou trpí polovica ľudstva. Samozrejme aj ja, preto viem, ako som sa cítila, keď som ešte o svojej intolerancii nevedela a konzumovala som laktózu, sorbit a pšenicu, ktoré nemôžem. Odkedy o tom viem a držím diétu, cítim sa omnoho lepšie a neznesiteľná chronická únava je preč, hnačky a vracanie tiež, plynatosť a bolesti brucha tiež a kazivosť zubov tiež. Dúfam, že sa na mňa nenahnevajú tí, ktorí príspevky podobné tomuto začali na toto fórum písať už dávno predo mnou. Chcem sa iba podeliť o svoju pozitívnu skúsenosť so stravovaním sa podľa výsledkov testu na intolerancie, lebo verím, že to môže niekomu pomôcť.

shayleen

Moze byť ale nemusí. Môže sa jednať aj o normálnu vyčerpanosť. Máš aj ine príznaky ako únava? Napr priberanie na váhe, studené ruky, zimnica, suchá pokožka a làmavè nechty a vlasy...?

peterjano

Zelený čaj mi až tak dobre nezaberal, aspoň som nemal ten pocit. Shayleen myslíš že by to mohlo byť tým, žeby som zašiel k doktorovi? a patriciaz guarana je už na ceste domov, len čakám kým príde kamarát z čiech, som mu nakázal túto 4fitness.cz, tak uvidím vyskúšam že čo to bude, za tých pár korún to ani nebudem ľutovať ak mi to nepomôže. Ale asi fakt bude ideálne ísť za lekárom:/ aj keď z toho nie som nadšený

Healthylife

Ahoj skus mozno nejaky zeleny alebo cierny caj alebo nieco podobne, ale dolezity je dostatok spanku a fyzicka pohoda .)