alergia na psenicu-prosim o radu

Príspevok v téme: alergia na psenicu-prosim o radu
karol 1970

Ano,viem ze tato tema tu uz bola. Ale aj tak som sa nikde nedopatral odpovede na moje otazky. Citam,ze je vela ludi uz postihnutych touto alergiou alebo intoleranciou,vyliecil sa uz ale niekto z toho? A ak ano,ako?

Ja uzivam enzymy od firmy Enzymedica,mali by pomoct spracovat psenicu aj mlieko. No nemozem povedat ze by mi to velmi pomahalo. Neviem ani kto by mi to vedel vysvetlit,doktor povie jednoducho ze nejest to. Stravujem sa ale v zavodnej jedalni,kde sa tomu tazko vyhnem,manzelka doma vari normalne,pretoze ved deti a vobec...tak sme nauceni a inak nevieme. Odhliadnuc od toho,ze vsetky tie alternativne muky stoja majland a jednoducho si to nemozeme dovolit. Tak ako sa stravovat? Ja nemam ani cas ani prostriedky na to,aby som si doma zvlast varil. A potom zena napecie buchty alebo bublaninu...Tak som si myslel ze ked budem uzivat enzymy,tak logicky mi to tu psenicu a mlieko spracuje. Ale jednak to velmi nepomaha a aj si myslim,ze to nie je zdrave. Vyliecil sa niekto z vas z alergie alebo intolerancie? Alebo ako s tym zijete? Ved nemozem si nic kupit v normalnom obchode a v tych zdravych obchodoch je vsetko tak predrazene,ze to vobec nejde.Okrem toho to chuti hnusne.

ivobrick

Ono by bolo najlepsie keby si skocil na gastro a uvidi sa co presne mas. A s tym jedlom to neni uz teraz az taka tragedia. Mozes hlusit zemiaky ryzu soju kukuricu miesto psenice /lepok je aj v parkoch omacke sladkosti/ ale ide kupit aj bez. Miesto kravskeho kozie mlieko.. v podstate 80 % ciny mozes /tej ozajstnej, nie akoze/. Vek sa pytam preto lebo niektorym to vyskoci po 40tke ako kolegovej manzelke.

Kazdopadne skoc na to gastro.. nwm ci treba doporucenie.

marion78

zavisi dost od toho,ci ide o alergiu-celiakiu alebo intoleranciu.pri celiakii by sa naozaj prisne mala dodrziavat bezlepkova dieta,pri intolerancii su mozno nejake prehresky dovolene.ono moze sa to zdat ako za trest zo zaciatku sa takto stravovat,ale zalezi,co je dolezitejsie,ci zdravie a citit sa dobre,samozrejme,ked to citis ako za trest sa nema vyznam do toho nutit.ja mam celiakiu a celkom sa mi to da dodrziavat samozrejme,ked pridem k rodicom je to tazsie,lebo oni to nechapu a urazia sa,ked nejem typicku slovenksu stravu.Ale ,ked si varim sama je to jednoduche,netreba na to byt bohaty.ved su tu predsa zemiaky,masko,ryza,pohanka,zeleninka,rozne ryzove nudle,tiez nie su najdrahsie,tazko sa mi odvykalo od chlebika,ale teraz uplne v pohode ani nedostanem chut.aj ked samozrejme su tam moznosti upiect si ho sam.je to vsetko len o zvyku.samozrejme v rodine,kde sa ostatni stravuju normalne je to tazke.

Karol 1970

Ivobrick mam 45,ale vek nie je podstatny,ci? Neviem cislo ci diagnozu, vyslo mi to z toho food detective testu. Vies poradit?

L marika tento tvoj prispevok som cital uz niekolkokrat, takto zit ozaj nemienim, to je trest...

LMarika

Ja mam intoleranciu na psenicu, gluten, mliecnu bielkovinu, laktozu, vajecny bielok, kukuricu, ovocie... No je toho moc a riesim to tak, ze si sama zvlast varim, chodim do bio obchodov a tam si kupujem specialne muky, z ktorych si aj kolac upeciem. Z vajca mozem zjest aspon ten zltok, tak ho z casu na cas do kolaca supnem, inak ho ale nejem. Hlavnu zlozku mojej stravy tvori maso. Jem strasne vela masa, casto aj 2-x denne. Maso, ryzu a zemiaky jem naozaj kazdy den. V tych bio obchodoch si kupujem aj polystyrenove chlebiky, ku ktorym si obcas dam kacaci tuk, papriku a rajcinu, ale toto ma velmi nezasyti, takze jedine maso. Okrem masa a peciva ma nedokaze zasytit nic. Vyhovuje mi, ked si dam rano po zobudeni (bez ohladu na to, ci som hladna) povedzme, tak pol kila masa (samozrejme si musim privstat a navarit) bud s ryzou, alebo so zemiakmi, pripadne s kukuricnou polentou (pri vyrobe polenty sa odstranuje ten kukuricny alergen, ktory sposobuje intoleranciu, takze polenta ide do testu zvlast a mne vysla negativne), pripadne s polystyrenovymi chlebikmi ryzovymi, ak uz nemam cas varit ryzu. Ked zozeriem rano pol kila masa, potom uz do takej 16:00 necitim hlad, takze dolezite je nebyt v robote hladna. V bio obchodoch si kupujem aj polystyrenove chlebiky quinoove a gastanove, obcas natrafim aj na pohankove, ale tie su velmi tvrde a praivdelne sa mi pri ich konzumacii zlomi niektory mrtvy zub, takze uz som opatrnejsia a radsej ich nejem, ale pohankovu muku ano, ta je dobra najma na kolac. Okrem toho si kupujem instantne kasicky ryzove, prosove, pohankove, tie staci iba zaliat vodou a su hotove, nezasytia ta vsak na dlho. Pozor! Pri polystyrenovych chlebikoch a pri kasickach si nestaci precitat iba nazov, ale aj zlozenie. Totiz mnohokrat som sa stretla aj s tym, ze bolo napisane ryzova kasa a citam zlozenie a tam okrem ryze este aj kukurica. Alebo bezlepkovy puding a zlozenie: kukuricny skrob. Prasok do peciva nepouzivam vobec, namiesto neho pouzivam sodu bikarbonu. Jem aj zeleninu, casto salaty - hlavkovy, ladovy, ine..., tekvicu, cukinu, papriku, paradajky, redkovku, v malom mnozstve aj karfiol a brokolicu, v malom mnozstve kapustu a kel. Strukoviny nejem vobec. Sladkosti nejem vobec ziadne, lebo mi robia problem uplne vsetky. Nejem ziadne konzervacne latky, ziadne farbiva, ziadne E-cka, lebo som sebapozorovanim zistila, ze mi robia problemy, aj ked testy na intolerancie tychto svinstiev sa pravdepodobne este asi nikde nerobia. Takze napriklad rajcinu ano, kecup nie, paradajkovy pretlak z obchodu nie. Ked som vonku a nemam cas varit (velmi zriedkavo), tak ak je to u nas v Bratislave, zajdem do nejakeho obchodneho centra a dam si tam nieco z bufetu, najcastejsie nejake grilovane maso (napriklad kuracie stehno) a hranolky. Pripadne varene zemiaky. Pijem iba vodu a mineralku. Ziadne sladene napoje, obcas nejaky bylinkovy caj, samozrejme bez cukru. V bio obchodoch si obcas kupim ryzovo - kokosove mlieko, ale pozor, vyrobcovia casto menia zlozenie tychto vyrobkov a v poslednom case tam pridavaju guarovu muku, kukuricny maltodextrin... Ja si najskor precitam zlozenie na vyrobku a az potom sa rozhodnem, ci kupim. Tieto mlieka nepijem, iba ich pouzivam pri vareni a peceni. Ak tam najdem napisanu guarovu muku, nekupim to. Nepotrebujem sa trapit s bolestami brucha a este si za to aj platit. Zariadila som sa tak, ze som uplne vylucila zo stravy vsetko, co mi sposobuje intoleranciu a takto mi to vyhovuje. Nejem ani marmelady, nic, co pochadza z ovocia, nejem ani zavaraniny ako nakladane uhorky, aj ked uhorku z obchodu zjem, ale salat si z nej nerobim, len nakrajam na kolieska a zjem. Ocot radsej nie, lebo mam gastritidu, takze mi to netreba. Kavu prilezitostne v ramci takeho kavickovania, ked ma kolegyne zavolaju na klebety, tak to ano, ale nie denne. Vsetko sladke mi robi problemy, tiez mi to na gastritidu netreba. Ale ked uz nejaka ta neprekonatelna chut na sladke pride, tak si dam za malu lyzicku cistej glukozy a staci mi. Na laktozu existuje enzym laktaza, ale ak mas intoleranciu este aj na mliecnu bielkovinu, tak tam pitie mlieka nema vyznam, lebo ak si aj tu tabletku s laktazou das, tak ta ti pomoze stravit iba laktozu, ale nepomoze ti stravit mliecnu bielkovinu. A mas pravdu, ze takato strava ide poriadne do penazi, , ale predsa sa mi zda trochu lacnejsie kupovat v normalnom obchode ryzu a maso ako byt napriklad vegetarianom a kupovat v bio obchodoch tie drahe veci kazdy den. A pravda je aj to, ze prechod na takuto stravu je sprevadzany prekavapujucim pocitom, ze takato strava vobec nechuti. Aj ja som mala ten pocit, ale zvykla som si a po case mi to chutit zacalo. Teraz som uz spokojna, lebo uz som na tuto stravu zvyknuta.

ivobrick

Z tej "alergie na psenicu a mlieko" sa enzymami nevysekas. Akurat ti nemozem nic poradit kedze nemam paru aku mas diagnozu. Skus to napisat cislom alebo latinsky. Ja mam alergiu na lepok napriklad. Setrenie ti nepomoze, zhorsi sa ti stav, ak mas nieco podobne ako ja tak mozes dostat aj osteoporozu - rednutie kosti a to neni sranda. Zavisi aj od veku.