Patrí štúdium psychológie k tým ťažším?

Príspevok v téme: Patrí štúdium psychológie k tým ťažším?
Vero13

Ahoj! Mám 17 rokov a už rozmýšľam o výške. Vždy som mala bližšie k takým psychologickým témam. Tak som sa začala bližšie zaujímať o pokračovanie štúdia v tomto smere. Naozaj ma psychológia zaujíma, no je tu jeden menší problém. Moja mamina vraví, že je to škola pre "slabších" žiakov, že mám naviac. Vraj tam príjmu každého. Neviem, čo si o tom mám myslieť. Prosím Vás o radu a vopred ďakujem. :o)

stalehladny

Štúdium psychológie určite nepatrí medzi ľahšie odbory ako píše radoslav. Ľudia si myslia, že na škole sa budú učiť nejaké trápne psychologické testy aké nájdu v časopisoch alebo bláboly o ľudskej povahe a pod. Ale to je odborné štúdium a tie predmety sú pre laikov nezáživné a často náročné. Pozri si na stránke Filozofickej fakulty tento odbor a hlavne aké predmety sa v ktorom ročníku učia. Budeš prekvapená. Ja som tiež chcel kedysi toto študovať, ale keď som zistil, že sú tam okrem iného anatómia, biológia, fyziológia, neurofyziológia a dokonca boli skúšky z matematiky, tak som to vzdal. Človek si často štúdium mýli s praxou, lenže kým si pre tú prax vyzbrojený, musíš sa učiť aj to, čo ťa nebaví.

ivonka133

Ak naozaj baví tento smer, tak ho začni študovať. Každé štúdium niečo stojí. A ak budeš dobrá v svojom odbore nájdeš si uplatnenie!!!

Vero13

Kýčera: naozaj pekný motivačný list :) Ďakujem, vďaka Vám všetkým mám oveľa viac cenných informácií :)

Kýčera

Vero 13, ak Ťa láka štúdium psychológie, tak ju ŠTUDUJ. Nedaj sa nikým a ničím odradiť! A nie je pravda, že je to ľahké štúdium, každá vysoká, ak ju berieš poctivo, je ťažká. Na každej zoberú oveľa viac uchádzačov a postupne vyhadzujú, niektorí to vzdajú,...Môžeš si overiť štatistiky - koľko prijali a koľkí reálne aj štúdium ukončili a zbadáš ten priepastný rozdiel. A čo budeš robiť, až skončíš štúdium sa uvidí. Nemusíš si zákonite otvárať prax, zamestnať sa môžeš rôzne. Môže byť, že skončíš aj niekde úplne inde, tak ako mnohí pred Tebou a mnoihí po Tebe. A to koľko zarobíš, to teraz nerieš. Načo Ti bude dobrá výplata, ak budeš nešťastná, práca Ťa nebude baviť, obohacovať,...A ako to zvládneš? Tak ako tí, kt. študujú a majú ten istý problém. Začni hneď a teraz - uskromní sa, šetrí, brigáduj. odkladaj si peniažky, nekupuj značkové veci, rozmysli si, či danú vec naozaj potrebuješ, nevyhaduj jedlo,...Toto štúdium Ti pomôže ľahšie prekonávať prekážky v živote, chápať svoje okolie, ľudí, obohatí Ťa po duchovnej stránke,...A tú poradňu môžeš vyskúšať. Nech sa Ti Tvoj sen do bodky splní.

Vero13

Radoslava123: Ďakujem, ja sa tam teda objednám. A niekde som čítala, že tam musí byť aj môj rodič a musí doniesť moju charakteristiku, je to pravda?

Radoslava123

Štúdium psychológie patrí medzi tie ľahšie odbory, ktoré aj priemerný človek bez talentu dokáže hravo zvládnuť a získať titul. Na psychologické odbory je dnes nával a aj keď to vo všeobecnosti ľudí dosť zaujíma a škola ich aj baví, z čoho vyplýva, že je tu vysoká šanca, že ju aj dokončia, na druhej strane je otázne, či vôbec nájdu uplatnenie ako psychológovia. Lebo ty si môžeš otvoriť súkromnú prax ako psychologička, ale čo ak ti tam nikto nepríde? Nebudeš mať klientov, lebo na tej istej ulici budú mať otvorenú prax aj ďalší štyria, piati psychoši? Čo potom? Zájdi do pedagogicko-psychologickej poradne a daj si tam urobiť rôzne testy, či už so zameraním na IQ, na pamäťové schopnosti, na okruh záujmov... Neboj sa, nikto ťa tam nezje, akurát sa o sebe dozvieš viac. A predovšetkým sa dozvieš skutočnú pravdu. Ak ti tam vyjde vysoko nadpriemerné IQ a pamäťové schopnosti, tak potom bude v tvojom prípade naozaj lepšie, ak radšej pôjdeš študovať niečo iné, napríklad medicínu a potom sa môžeš zamerať na psychiatriu, alebo si počas šiestich rokov štúdia premyslieť, aký odbor by ťa ako lekárku najviac zaujímal a možno to nakoniec ani tá psychiatria nebude, ale budeš robiť niečo celkom iné, čo ťa počas štúdia zaujme viac. Návštevu pedagogicko-psychologickej poradne ti radím preto, lebo tam sú ľudia nestranní a nie sú to tvoje matky, ani tvoji otcovia. Nejedna matka sa totiž snaží svoje dieťa vychvaľovať a tým ho motivovať k vyššiemu výkonu, aby na sebe ešte viac v učení makalo a dosiahlo viac (lekár je viac ako psychológ, medicína je viac ako psychológia, a podobne), ale v konečnom dôsledku samotný fakt, že nejaká žiačka mala na základnej škole čisté jednotky, alebo že nejaká žiačka mala na strednej škole čisté jednotky, nemusí nutne poukazovať na jej nadpriemernosť, pretože tie čisté jednotky mohla mať aj bez talentu vydreté, rovnako ako samotný fakt, že nejaký lenivý chalan mal na základnej škole čisté jednotky, na gymnáziu trojky a štvorky, nemusí nutne poukazovať na jeho podpriemernosť, či priemernosť, ale ak mal tie trojky a štvorky len kvôli lenivosti, klľudne môže mať IQ génius a nadpriemerné pamäťové schopnosti a nikto to o ňom nemusí ani vedieť. Ak sa takáto žiačka svedomito a zodpovedne pripravuje na prijímačky na medicínu, môže sa tam dostať, ale otázne je, či to vôbec dokončí. Možno bude vyhodená zo školy, lebo jej chýba talent a napriek strašnej drine to aj tak nezvládla, rovnako, ako lenivý chalanisko - štvorkár z gymnázia, ktorý sa ani na vysokú neprihlásil, ale sa pár rokov túlal po Anglicku a vykladal tovar v supermarkete, sa jedného dňa môže nad sebou zamyslieť, urobiť pevné rozhodnutie, že sa chce stať lekárom, poriadne sa začať učiť fyziku, chémiu a biológiu, ktoré ani v čase chodenia na gympel riadne nevedel, vstúpiť si do svedomia a urobiť veľké odhodlanie, že ale teraz už naozaj začne na sebe poriadne makať, čo sa učenia týka a čuduj sa svete, na tú medicínu sa nielen, že dostane, ale ju aj dokončí, lebo on ten talent má. A kto chce vedieť, či ten talent naozaj má, nech navštívi pedagogicko-psychologickú poradňu a tam sa to dozvie, lebo rodičia môžu aj klamať. Známky, ktoré človek dosiahol či už na základnej, alebo na strednej škole, nemusia poukazovať na mieru jeho talentu a ani na ňu nepoukazujú, ale v Pedagogicko-psychologickej poradni - tam sa to ukáže, kto ten talent má a kto nie.

Mesačný princ

Tak to máš pravdu, možnosti má každý z nás obmedzené ale...

Všetko je možné ak človek chce :)