Co so zivotom?

Príspevok v téme: Co so zivotom?
Smutnaaaaa

Ahojte, po SS som odisla na VS, no vykaslala som sa na nu uz po prvom semestri s tym, ze pojdem na tu skolu kde som momentalne, no teraz, ked som uz v druhom rocniku, prisla som na to, ze ma to absolutne nebavi, neviem si predstavit, ze by som sa tomu odboru venovala aj ked je perspektivny a ani tu skolu nezvladam. Vobec neviem co robit. Nemam ziadnu motivaciu, trapim sa. Nevidim ale ziadnu cestu ako z toho vyjst. Ja totizto netusim, co by som chcela v zivote robit. Vobec neviem. Nechcem odist zo skoly a skoncit na urade prace, ale tu skolu zacinam pomaly ale isto neznasat. Ma tu niekto ten problem ako ja? Co by ste robili na mojom mieste?

Dakujem za rady.

Smutnaaaaa

Ahoj, Fleur-de-lis,

ďakujem ti za príspevok nejak tak ako si to opísala sa cítim. Mám priateľa, ten je super, ale nechcem sa mu už vkuse sťažovať, nechcem aby musel počúvať dookola moje negatívne reči o tom istom. O tom, že neviem čo chce, že ma tá škola nebaví, že sa tomu venovať nechcem...
V našom ročníku som asi jediná, ktorá má až tak vyhrotené pocity. Ostatní to nejako "prežívajú".

Od malička som bola na všetky možné strany, dlhodobo som nevydržala snáď ani pri jednej záľube, lebo som bola zvedavá. Preto som otcovi pomáhala robiť nábytok, starala sa o záhradku so zeleninou, neskôr piekla, fotila, venovala sa dobrovoľníctvu v rodine, kde mali autistického chlapčeka, hrala šach, kreslila, čítala knihy, na ZŠ ma bavila fyzika...
V deviatom ročníku nám robili testy na výber povolania, výsledky boli delené na humanitné, prirodovedné a technické odbory, no ja som mala približne rovnaký počet bodov vo všetkých troch obliastiach, v ničom som nevynikala, ale ani nezanikala. :(

Aj napriek tomu, že ma bavilo pečenie, rozhodla som sa ísť na elektro priemyslovku, lebo som sa v tom čase začala zaujímať o programovanie a tak. Ale spätne keď sa na to dívam, bola to chyba. Práve minulý týždeň som si robila na nete test povolania a vyšlo mi učiteľstvo, sociálna oblasť, a pod. Učiteľstvo som už študovala a asi som ho nemala nechať, no teraz je neskoro a ja neviem kde, čo, ako. Rodičia by ma už na tretiu školu nepustili a ani sa im nečudujem.

Ja vlastne ani neviem čo čakám. Zháňam si prácu, zatiaľ sa mi nedarí, v škole sa ale trápim, a potom sa mi to prenáša aj do osobného života. Jediným pozitívom sú fajn spolužiaci a priateľ, ktorého som tam spoznala. :(

Fleur-de-lis

Ahoj,

podobný problém som mala aj ja na výške. Bola to vysnená škola, ale v druhom ročníku som zistila, že tento odbor budem naďalej obdivovať, ale sama sa naň vôbec nehodím. Ja som sa rozhodla dokončiť bakalára a poslala som si prihlášky na iné odbory, no na skúšky som nakoniec nešla a dokončila som aj inžiniera. Bolo to aj trápenie, ale aj radosti. Odbor ma nebavil, nevidela som v tom pre môj život zmysel. Ale mala som tam krásne priateľstvá a to ma nejak držalo nad vodou.

Po škole som ešte skúsila prácu v danej oblasti a potom som to nadobro vzdala, presvedčená, že tade moja cesta nevedie.

Keby som sa mala ešte raz rozhodnúť ani neviem čo by som spravila. Škola bola pre mňa trápením, ale všetko ostatné čo som tam zažila, no asi by mi to stálo za to, ešte raz sa popasovať s tou školou...

Mne radili jedny tak a druhí tak... Vždy je viacero názorov... A často nie je správny len jeden... Po škole mi trvalo ešte nejaký čas, kým som zistila čo by ma profesijne napĺňalo. Najprv som zisťovala, čo by ma nebavilo :D Vždy som tak v dobrom závidela ľuďom, čo v tom v dvatsiatke mali jasno a mohli na tom pracovať... Ale zas nemôžem ani náhodou povedať, že ten čas bol premárnený, aj keď niekedy som ten pocit mávala.

V živote sú obdobia, kedy od nás život chce sa popasovať s vecami, ktoré nie sú zrovna príjemné a ľahké. Najhoršie je, keď sa v tom človek cíti sám. Ja som mala na výške kamarátky, čo mali so školou podobný problém a tak sme sa nejak spolu povzbudzovali, občas spolu nadávali, proste sme to prežívali spolu a to nám dodávalo silu.

Život, ktorý žiješ je tvoj. Rozhodnutie, ktoré spravíš ovplyvní hlavne teba... Nie vždy vieme, či sa rozhodujeme najlepšie. Ale všetko čo v živote prežívame, nám môže dobre slúžiť, záleží len od toho ako sa k tomu postavíme.

Nie je veľmi radosť žiť, keď človek nevie čo so životom. Keď nevie čo ho baví, keď nevie kade ísť... Zažila som si to. Najhoršie pre mňa bolo byť v tom sama...

Aby som to nevzdala, ani neviem, niekedy to bolo pre pocit zodpovednosti, ktorý v sebe mám, niekedy vďaka Božej blízkosti, či blízkosti rodiny a priateľov, niekedy vďaka tomu, že som sa poriadne posťažovala, kedy ako :)

Popozeraj si odbory aké sú, či by ťa niečo iné mohlo baviť. Možno skús psychológa či tie kariérne testy, na čo máš predpoklady, skús si popri škole nájsť nejakú dobrovoľnú prácu, možno sama takto zistíš čo ťa baví, alebo ti niekto po čase ponúkne miesto.

Baví ťa viac niečo kreatívne, či logické? Rada by si pracovala s ľuďmi či radšej osamote? Vieš si predstaviť niečo robiť s deťmi? Čo ťa v škole najviac bavilo? Čomu si najlepšie rozumela...? Máš zmysel pre detail?

Určite je viacero povolaní, ktoré by ťa bavili, alebo ktoré by aspoň boli prijateľné, že by si ich zvládala a mala niečo čo ťa bude napĺňať ako dobrovoľnú činnosť...

Spoznávaj sa, skúšaj... Tráv svoj čas s ľuďmi, ktorí ťa motivujú. Maj ľudí, s ktorými sa môžeš porozprávať... Buď sama takým človekom pre ostatných...

Ja fakt ďakujem Bohu za ľudí, ktorých mi posiela do života. Vedieť, že sú ľudia, ktorým na mne úprimne záleží, ktorí sa mi snažia pomôcť, zaujímajú sa o mňa... dodáva to silu. Prajem ti takých dobrých priateľov. A neboj, nájdeš si aj ty svoje miesto. To trápenie ťa niečomu môže naučiť, čo sa ti neskôr môže zísť...

Smutnaaaaa

Ahoj _meno, dakujem ti za pekny prispevok. Ak to do niekolkych dni nevyriesim, urcite sa ti ozvem, lebo uz som z toho naozaj smutna a zufala. Mozno by som naozaj mala brat zivot taky aky je, ale ja sa k tej skole neviem dostat. Blizi sa polrok, z dvoch predmetov som na hrane a nemam vobec motivaciu to riesit. :(

_meno

Ahoj Smutnaaaaa

Uz som to dneska tu pisal, ak mozem prisposobim to:

To kde sa divas (skola ta nebavila ta predchadzajuca, nebavi ta sucasna, nechces ist na pracak) je v skutocnosti smer "vyhnanstva". Totizto niekto tam vyhana.

Tak lajicky povedane, ak sa nenarodime do rodiny prijatia (sme prijati a je nam umoznovane sa rozvijat) rodime sa do rodin nechcem napisat zlych, ale do takých ktore ta potlacaju a nutia. Preto akoby v sucasnosti ta to nutenie nuti, ale sposobuje ti zle pocity, Preto akoby ked skusas nuteniu vyhoviet (na aku skolu musim? do akej pracej musim? tak spoznavas ze aj toto ti sposobuje zle.

Inak povedane, nenavisti sa neda vyhoviet, nepomoze to. (ked s tym budes mat dostatok skusenosti (resp. uz ich mas), zacnes to vnimat priezracnejsie, zretelnejsie.

Ak mozem poradit, co hladas je akysi vnutorny pokoj, resp. nie pokoj taky ako ho ocakavame, ale taky reset ... ukazem to na priklade : ked idem do vojny a zabijam druhych ludi, mozem sa zmenit na 2 typy : ten co uz spoznal co to sposobuje, a uz nikdy nevezmem do ruky zbran ... alebo typ druhy, ze nenavist ma pohlti a sam sa nou stane, vtedy sa ta vojna stala len prvym schodom v nekoncnych radoch konfliktov ktore budem vytvarat.

Tak lajicky povedane, (aj graficky) stane sa toto v prvom pripade: spoznas okolity svet (ktori sa ti nepaci), potom spoznas ja (ktore prevezme zodpovednost za to co sa deje), potom budes chciet nebyt, vtedy najdes zivot, zivot ta usmerni k tomu ze to druhy robia zle, ze ty si tym nic nemas, potom budes proti zivotu bojovat ze klame budes tvrdit ze za zlo vo svete si zodpovedna ty, potom zacnes vnimat aky vonkajsi svet, a aky je Zivot, a zacnes vnimat coraz vacsiu rozdielnost: ze ludia nerobia a nie su taky ako hovoria a co robia, a zacnes vnimat ze zivot je naozaj taky aky ti hovori ze je, za pramalo ludi je na "jeho" strane.

Samozrejme nebudes sa moct z mojich skusenosti vratit naspat, zivot ti to uz nedovoli. (toto sa konkretne napr. u teba deje napr. v tom ze napriek tomu aka je skola "uzasna" uz sa do nej nedokazes vratit. (tak lajicky povedane, medzi zlom a tebou sa postavil zivot, a on ti nedovoli sa znicit, aj ked by si ty napr. bola ochotna). Ono z nadhladu sa ti to deje preto a deje sa to dobre (aj ked to je samozrejme zle), aby si to spoznala...

Atd atd atd zivot je vecny, nekonecny, rozmanity, chcel som ti poskynut pochopenie z neho len take a pre teba prisposobene, aby si mu viac mohla porozumiet tomu co sa deje tebe.

Pekny den ti prajem, veeeeeeeela radosti zabavy stastia.

A ak mozem este ma napadlo, ked sa vzdas musenia (co musim v sucasnosti robit) prijimes slobodu a budes robit kazdu sekundu co citis ze chces robit .. nebude predpoklad v tejto sekunde, ktory by ta nutil robit nieco v nasledujúcej sekunde ... nastane urcita doba "bezcasova" tzv. vecna pritomnost. Takze napríklad otazka "co musim robi teraz" ked sa jej vzdas, uz sa nebudes pytat, uz budes robit (a nebudes dopredu vediet co budes robit, prosto budes zit :)

(ak si chces o tom viac popisat kludne napis ,ale email, nekontrolujem tu spatne ludi ako pouzili co som im povedal)

Pekny den este raz Smutnaaaaa a veeela spokojnosti ti prajem

Smutnaaaaa

Ahojte, dakujem vam za odpoved. Ono, musim dodat jednu vec. Ja som odisla z vysky na nadstavbu, na vyske som vobec nezvladala tu matiku, preto som odisla. Z tejto skoly vlastne nebudem mat ani ten malicky titul, z toho som tiez celkom frustrovana, ze som tu vysku nemusela tak skoro vzdavat.

So spoluziakmi chodim von, mam aj skveleho priatela, ale jeho uz mojimi problemami zatazovat nechcem. Posledne tyzdne som zostala hrozne negativna, vsetko mi vadi, mam vsetkeho po krk a s nim to riesit nechcem. Mame moznost staze cez leto v Nemecku, ale kedze neviem az tak dobre po anglicky (ucim sa ju), tak sa tam zrejme nedostanem, ale ja vlastne ani neviem, ci na tej skole do leta vydrzim. Najradsej by som sla pracovat, ale ked neviem kde. Posielam firmam CV, ale neozvyvaju sa. :(

Dakujem vam za odpovede, som rada, ze aspon niekto si ma precital, je fajn precitat si ine nazory.

Radoslava123

Keď si už v druhom ročníku, tak by bola škoda odísť. Teraz, keď si už prežila to najväčšie sito, by bola škoda, keby si ty - talentovaná, odišla, zatiaľ, čo možno iným, ktorí boli bez talentu, je určite ľúto, že napriek usilovnosti a snahe to nezvládli a boli zo školy vyhodení. Najťažšie semestre na škole už máš za sebou, tak prečo to teraz vzdať a začínať odznova niečo iné? Škoda stratených dvoch rokov, nemyslíš? No keď už naozaj chceš odísť, tak aspoň po toho bakalára to dotiahni, nech máš aspoň taký ten maličký diplom, ktorý je viac, než nič. A keď sa s bakalárskym diplomom v ruke zamyslíš nad svojou blízkou budúcnosťou, tak možnosť, že do titulu Mgr./Ing. ti stačia už iba dva roky, sa ti bude zdať prijateľnejšia ako možnosť, že pôjdeš na ďalších 5 rokov odznova. Aj rodičom sa uľaví, keď ťa budú mať dole z krku, ako sa hovorí. Určite by ich sklamalo, keby si mala zase začínať niekde od začiatku, obzvlášť keď ľudia patriaci do ich generácie sa už od 18-tich rokov starali o seba sami mimo rodičovského domu, preto sa im asi nebude páčiť možnosť chovať si doma až do tvojej tridsiatky taký luxus, akým je dieťa - večný študent.

Zuzeee

Ahoj, netrap sa. Mna napriklad ss zo zaciatku nebavila, cele dva roky som bola vo vnutri nestastna aj ked som mala skvelych spoluziakov..zrazu prisli predmety, kurzy a praxe v zahranici a celkom som zmenila nazor. Teraz na ss spominam casto a som rada ze som nesla na inu.. tak isto to moze byt aj v tvojom pripade. Mozno pride nieco co ta zaujme. Hladaj pozitivne veci. Nerozmyslala si napr. nad erazmom? Chodite so spoluziakmi niekam spolocne posediet? Bola by velka skoda ak by si aj druhu skolu nechala.. budes si platit a prides o dalsi rok. Skus to vydrzat, pytaj pomoc od starsich studentov. Urcite mate na fb skupinu tvojej fakulty. Najdi si cez nu niekoho z vyssieho rocnika, kto by ti bol ochotny pomoct. Teraz este nevies co chces v buducnosti robit, nevadi, mozno o rok na to prides. Kolko ludi vystudovalo jedno a venuje sa druhemu. Treba vydrzat. Bola by ta skoda na urade prace.. tie najkrajsie roky su prave roky stravene na vs. Skus to. Budes na seba velmi pysna az budes raz drzat v ruke diplom. Drzim ti prsty.