Spolocny ucet partnerov/manzelov

Príspevok v téme: Spolocny ucet partnerov/manzelov
kulik

Ahojte,
co si myslite o spolocnom ucte dvoch partnerov, resp. manzelov? Mal by mat podla vas kazdy vlastny ucet, alebo je lepsie mat spolocny ucet? Ja planujem s priatelkou spolocny zivot, chceme sa vziat, a ked som sa zamyslal nad otazkou ci spolocny alebo oddeleny ucet, tak som dospel k zaveru, ze spolocny je najlepsi. Vztah medzi dvoma ludmi je o dovere, o laske, tak preco mat oddelene ucty? Treba nieco tajit pred partnerom? Pocul som nazory ludi, ze zena alebo muz moze vybrat ucet a tomu druhemu nic neostane, preto uprednostnuju oddelene ucty. Ale ked takto niekto rozmysla, preco ide s clovek do snatku, kde sa hovori "v dobrom aj v zlom".
U nas to bude tak, ze priatelka bude zarabat ovela menej ako ja. A neviem si predstavit, ze pojdeme v plateni napoly, a jej ostane 200e a mne 1000e, s ktorymi si mozme robit kazdy co chce. plus ked budu deti. Ja si to neviem predstavit ako by to fungovalo, ked kazdy plati take a ona vydavky zvlast. Sme manzelia, sme rodina a delime sa o vsetko spolocne.

Aky je vas nazor na spol., resp. oddeleny ucet?

0vecka

mne sa zda ze kulik absolutne vsetko prehana... hned tu dava supnute priklady (napr ta dovolenka)a navyse neviem ale som jediny ktory neminie cely svoj plat? ja na normalne veci strava jedlo energie kino restauracia vylety atd miniem max 1/3 platu tie 2/3 su uz ine veci ako napr nabytok auto uspory atd... a fakt som toho nazoru ze ak by som zarobil ocividne viac ako moja zena ak teda neni na materskej atd tak napr to ake auto si kupim je viac menej moja vec a spytam sa jej na nazor ale v konecnom dosledku su to moje peniaze a moje rozhodnutie ona si za svoje zase moze kupit kuchynu aku xce a tiez ked ja napr poviem ze xcem elektricky sporak a ona to kupy zaa svoje tak si kludne moze dat plynovy...a neviem ako si z toho kulik odvodil ze napr ja na tom sporaku nebudem moct varit atd....

lolinka

dnes je taka chora doba, skoro vsetci su len na peniaze a radsej by umreli ako by mali zaplatit svojej manzelke/manzelovi a niektori aj detom nieco. dnes je v mode len ja ja ja a ked si nezaobis, tak skap. co na tom, ze si na mateskej a staras sa o mna aj moje deti, varis mi, peries, zehlis, upratujes. nezarobil/a si si, tak skap.

lolinka

mas na to dobry nazor kulik, ked su dvaja v manzestve je to uz ine, ako ked spolu len chodia. tiez si neviem predstavit, ze muz ide na dovolenku do 4* hotela, dojde tam autom a zena s detmi za nim dojdu busom a rozlozia si niekde v blizkosti stan. lebo keby islo vsetko fifty fifty, tak zena musi detom zaplatit polovicu cesty autom a polovicu za ubytovanie a ak na to nema, tak ich muz nezoberie. vacsinou to byva tak, ze zena obetuje karieru, stara sa o muza i o deti a to snad nie je praca. to je praca neplatena. ak su obaja karieristi, tak nech si maju oddelene ucty cely zivot, ale kto sa im bude starat o deti. asi ani deti nebudu mat, lebo ani jeden z karieristov by nechcel zostat na materskej z ktorej by ani nevyzil. tu nie sme jak v rakusku ci nemecku, ze zena ci muz na materskej dostane od statu tolko penazi, ze z toho uplne v pohode vyzije, moze chodit na dovolenky a kupit si auto. vsak to co dostane tu nestaci vacsinou ani na najom. kulik klobuk dole pred tebou, ze mas na to zdravy nazor a vazis si svoju buducu manzeku aj to, co pre teba urobila a este len urobi. spolocny ucet samozrejme moze fungovat bez probemov, ak su obaja rozumni a neminaju peniaze len pre seba ci na blbosti. ak si chcu kupit nieco drahsie, tak sa o tom porozpravaju a spolu sa dohodnu. pri beznych veciach ako nakupy do domacnosti sa radit nemusia. vy sami si urcite pravidla, pri akych veciach sa treba dohodnut, pri akych nie.

pistek

Ahoj Kulik. Takych muzov ako Ty je dnes malo. Moji rodicia mali vzdy spolocny ucet a bola medzi nimi dovera ucta respekt. Mamina z nich automaticky platila vsetky ucty poplatky stravu atd atd vydavky a ostatne co bolo treba. To iste otec. Ked sa rozhodovalo o niecom vacsom tak jasne ze sa dohodli zhodli prediskutovali to spolocne. Klapalo im to cely zivot a vzdy na vsetko boli peniazky. Nik sa necitil ukrateny vyuzivany atd. Ale zas obaja boli ekonomovia uctovnici. Takze ziadne ulety prehmaty a nikdy nebola narusena vzajomna dovera. No a sice boli dvaja ale fungovali ako jeden celok. No a plus my, deti.
Co som sledovala zas u inych ludi ine formy vedenia uctov a financovania (kde boli ucty zvlast, prip.spolocny a este kazdy zvlast atd) tak tam tie vztahy fungovali volnejsie, prip.mali aj ine paralelne vztahy, prip.tie manzelstva fungovali uz len formalne (nechceli rozvod kvoli firmam detom nabozenstvu atd)..alebo sa casom aj tak rozpadli (zili oddelene, rozvody). Je to individualne. Kazdy ma v sebe fixovany vzor z biologickej povodnej rodiny. Ide o vzajomnu dohodu, ako sa partneri navzajom dohodnu, ako im to vyhovuje

Kýčera

Kulik, všetko má svoje pre aj proti. Sú situácie, kedy jednoducho musíš mať účty oddelené. Ty sa zariaď tak, ako to cítiš, ako to Tebe vyhovuje.

dvojučtová

Mala by mať prístup k peniazom, keď si chce kúpiť šaty za 50 €? Tak to pozor, to je prípad núdze...

Bavíme sa o peniazoch, ale ty vidíš manželstvo ako kôpku spoločných financií. Je to na vás a na každom, ako si to zorganizuje u seba doma. Stále o tej dôvere, ale tá môže fungovať aj bez spoločného účtu.

Tak potom sa neberme, aby sme si s vlastnými peniazmi mohli robiť, čo len budeme chcieť.

Veď to je choré vôbec rozmýšľať tak, že ak partneri majú vlastné účty, tak doma jeden hľaduje, ak na to nemá, a druhý má hody. Čo si robot? :D

Prezyvka055

kulik a kto si, ze tu rozhodujes o tom co je a co nie je argument? Ludia ti napisali nazor, bud to prijmi alebo ser na to.

kulik

ja nemam problem s peniazmi, nemam problem so spolocnym uctom. ja som sa spytal na vas nazor. ale argumentovat tym, ze ked som si zarobil, tak su moje, to nie je argument, ked som nieci manzel, manzelka. ked su dvaja len partneri, tak to beriem, ale nie manzelia. uz som povedal, manzelia maju narok na rovnaky zivotny standard a je tu BSM.

kulik

to nevravim, ze jej dam 700e a nech si robi co chce. Ale mala by mat pristup aj k mojim peniazom, kedykolvek potrebuje. Nie prist za manzelom: laska nedas mi prosim ta 50e, rada by som si chcela kupit jedny saty. Podla mna to je ponizucuje pre tu zenu. Samozrejme treba s rozumom. Ak ma zena pristup k mojim peniazom a zaroven ja k jej, tak hadam nepridem, nevyberiem 2000e a kupim si nejaku hodinku. A na dalsi mesiac nemame co dat do ust. Ale je to o ludoch, o tom, ako sa chovaju k peniazom a o tom, ako si navzajom doveruju..
A rozpravame sa o peniazoch, o com mam rozpravat o hruskach? :)