Cukrovka

kamari

nojano - behať chodím tak hodinku po jedle a dakedy mám cukor aj nad 12 a niekedy sa mi ťažko rozbieha, ale keď mám vyšší cukor, snažím sa zvýšiť záťaž -vtedy by sa mal spaľovať krvný cukor. A zatiaľ mi vždy glykémia po športe klesla na normálne hodnoty (dokonca raz som zjedla zapekané musli a asi po 3/4 hodine som mala glykémiu nad 18 a po 45 min fyz. aktivity - merané po hodine od skončenia FA - som mala glykémiu 8,1).Inak mám hodnoty po jedle do tých 8 a pred jedlom 4-6 - teda väčšinou.
lisa111 - faktom je, že po diagnostikovaní DM1 som mala strach žiť normálne - bála som sa jesť aj nejesť, bála som sa dlhšie chodiť aj dlho sedieť... Psychika je veľmi dôležitá. Raz som šla sama do mesta - bola som pichnutá, najedená - nemala som sa čoho obávať a zrazu mi napadlo, že nemám v kabelke nič sladké - tak spom sa zľakla, že som sa otočila i šla domou... A vtedy som si povedala, že odmietam žiť v takomto strachu a sledovaní seba, či mi je zle alebo nie a či mi bude zle alebo nebude a skúsim s tou cukrovkou vybarať inak.Tak som začala s dietou a športom a postupne som sa nastavila na svoj terajší režim, ktorý mi vyhovuje. Rovnako ako ty vôbec nemyslím na to, že mám cukrovku a výsledky sú ok.
Držím ti palce, nech tiež vydržíš čo najdlhšie na tej 1 dávke. Však je to super?

lisa111

kamari : ďakujem potešila si ma, nevedela som či robím dobre,alebo veľmi zle. Ja ma cukrovku 1,5 roka a na tej jednej dávke som asi 2 mesiace . Tiež športujem a hlavne je,že sa cítim dobre. Ale snažím sa hlavne vôbec nemyslieť na to že som diabetik a vtedy je aj cukor super.

nojano

kamari dobre na to ides,chvalim ťa...ale sa chcem spytat,ked mas napr 12 mmol sugaru v krvi,tak chce sa ti sportovat? ,lebo mne vtedy je tazko sa rozhybat a ani mi vtedy nechce klesnut cukor,je to vtedy trapenie ten sport,len toto som chcel vediet...

kamari

Ahoj Lisa111, ja mám DM1 niečo vyše 2 rokov a viac ako 1,5 roka sa držím na 1 dávke Lantusu (10-12j)denne. Ak mám dakedy zvýšenú glykémiu a neriešim to športom, tak si dám 1-2j Novorapid, ale po ňom mi veľmi rýchlo klesá glykémia (do hodiny mám dakedy ja pod 3).
Ja sa teším, že to zatiaľ držím na tej jednej dávke inzulínu - na začiatku som pichala 4x denne a bola to neustála hojdačka hypo-hyper-hypo-hyper-hypo........... Dobré akurát tak na nervy. Po polroku som si povedala, že sa nebudem prispôsobovať ja inzulínu, ale prispôsobím inzulín svojmu organizmu. Začala som behať a znížila som denný príjem sacharidov na približne 100g. Odvtedy mám len veľmi zriedka hypo (ked sa nestihnem v správnom čase najesť) a hyper len ked poruším dietu, ale väčšinou to spraví 40-45 min fyzickej aktivity a je to ok. Glykovaný hemoglobín mám za posledný 1,5 roka v rozpätí 3,9 - 4,3%. Všetci lekári mi tvrdia, že je to len prechodné obdobie remisie po nábehu na inzulínovú liečbu a po nejakom pol roku pominie, avšak u niekoho može trvať dlhšie. Tak dúfam, že u mňa ešte dlho potrvá - budem sa snažiť držať to na tej jednej dávke čo najdlhšie - aspoň kým sa vládzem hýbať, lebo je to neporovnateľné pichať 1x a pichať 4x. Teda vlastne to pichanie by ani nebol taký problém, ale tie výkyvy glykémií boli hrozné -mne bolo stále zle a teraz som ok.

lisa111

Ahojte, kto poradí: Ja si picham 1 krat denne a to večer levemir 10j . Ak však mam cez den občas vysoký cukor /nieje to pravidlo každeho dňa/ dopichnem NovoMix podla potreby. Je to tak spravne, respektivne môže to tak byť? Glykovaný mavam do 5,6. Ale ked tu čitam ako často každý dava inzulin tak som v rozpakoch či konam spravne. Doktor tvrdí,že pokial mavam dobre hodnoty ,môže to tak byť.

RNG

gurmar=gymnena sylvestris, to beriem aj ja na znizenie cukru v krvi a regeneraciu pankreasu. Tiez alfa lipoova a silymarin pomahaju.To som ale uz vsetko pisal viackrat.

pavolm

pre maja22: mama uživala kyselinu alfalipoovú a gurmar od brainway na rovnaké problémy a prestalo to. Tvrdí, že sa aj lepšie cíti. Avšak sladkú kávičku a cigaretku si neodpustí ani dnes. 8-/ Problém sa však už neobjavil, avšak je možné, že z času načas si spraví takúto kúru.