Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

sú nedonosené deti poznačené na celý život?

Príspevok v téme: sú nedonosené deti poznačené na celý život?
obavy

Mám dcéru, ktorá sa narodila o jedenásť týždňov skôr. :( Včera mi povedal gynekológ že už sú vedecké výskumy, ktoré potvrdzujú že predčasne narodené deti to majú v živote ťažšie. Môžu mať v dospelosti rôzne intelektuálne vady a môže im robiť problém dokončiť aj strednú školu. Vraj je to celoživotný dôsledok na život dieťaťa a nie len krátkodobý ako si lekári a vedci mysleli dávnejšie.
Gynekológ povedal: Ak sa vaša dcéra narodila tak veľmi predčasne nečakajte z nej akademicky nadané dieťa ani žiadnu intelektuálku, pravdepodobne jej bude robiť problém už matematika základnej školy a že bez znalostí v matematike sa ťažšie hľadá lepšie zaplatená práca. Vraj ju to odsúdi na ťažší život, lebo predčasnosť veľmi narúša intelekt. Že sa mi ospravedlňuje ale nerád ľuďom klame.
Je to pravda? Ja nechcem, aby moje dieťa malo taký život. Mrzí ma že sa narodila tak skoro :(. Naozaj som ho tak poškodila? :(. Celý čas od kedy som prišla od gynekológa len plačem.

chore crevo

Moja mama sa tiez narodila predcasne, o nieco viac jak mesiac skor ako sa mala narodit. Na ZS bola najlepsia ziacka v triede, z matematiky mala jednotku a aj zo vsetkych predmetov v skole, potom isla na zdravotnu, lebo ju to bavilo a tam (omnoho tazsia zdravotna skola jak dnes - mama na nu chodila za komunistov) mavala prospech s vyznamenanim. Jedine, s cim mala problem, je telesna vychova, ako sama hovori o sebe, bola sportove drevo. Ale v uceni bola sikovna a od sportoveho dreva nikto neziada, aby robil fitness trenerku, a tak predsa... Takze nemas mat preco obavy, neplac pre zbytocnosti a pre neoverene hluposti, v tejto chvili je pre teba dolezite pozitivne myslenie. Musis mysliet a hlavne silno verit, ze tvoja dcerka bude v uceni taka aku ju ty chces mat. Teraz este neprisiel ten cas, kedy by si mala plakat. Plakat by si mohla teoreticky niekedy o sedem rokov, pokial by sa naozaj v skole ukazalo, ze je slabsia, ale spamätaj sa, tvoje dieta do skoly este nechodi. A ake bude v skole, to mas este sedem rokov cakania, aby si sa to dozvedela.
Mimochodom: v dnesnej dobe plnej smartfonov a tabletov a facebooku si dovolim pripomenut pojem DEBILNE FACEBOOKOVE MATERE. Ide o zeny, ktore totalne zanedbavaju svoje deti kvoli vysedavaniu na facebooku. Deti potom este ako 4 rocne nevedia rozpravat, nevedia chytit farebnu ceruzku do ruky, kreslit si nieco, samozrejme plienky nosia a jest sa naucili od psika, teda facebookova mater im nasype do misky susienky, deti polozia susienky na zem a ponoria do misky hlavu a tak zeru, materi je to jedno... Veris? Bezna reaita! A nech uz by bolo taketo dieta, ktore ma facebookovu naret, akokolvek intelektualne nadane, aj tak je mu to prd platne, lebo to dieta je TAZKO ZANEDBANE. Na druhej strane poial ale ty budes dobra mamicka, definitivne sa odhlasis z FB a zo socialnych sieti, vypnes internet a budes sa s dietatkom nonstop rozpravat, budes mu vela, vela rozpravok citat, budes ho vodit za rucku a pomahat mu objavovat svet, ukazes napriklad vonku na ulici na zem a povies, aha, toto je mravcek, toto je vcielka, toto je osa, vezmes ho na hriby do lesa, naucis ho poznat aspon zakladne jedle a jedovate, vysvetlis, preco tento hribik mozme jest a ten druhy nie, vezmes ho na plavaren, naucis ho plavat este v predskolskom veku, kupis mu bicykel, pojdete spolu von, naucis ho bicyklovat sa, budes si s nim kreslit, budes mu venovat maximum svojho casu... nastupi do skoly a bude mat najvymakanejsiu slovnu zasobu (citanie rozpravok), bude pisat najkrajsie slohy, naucis ho chodit do kniznice a spolu si vyberiete knizky, vypestujes v nom pozitivny pristup k citaniu knih... TOTO JE CESTA, AKOU SA TI TREBA AKO MATKE UBEREAT!!! Ci veris, ci nie, tento sposob vychovy ti prinesie zasluzene vysledky v podobe lepsich znamok tvojej dcery, ako budu mat inteligentne nadpriemerne, ale zato zanedbane deti, ktorym bolo treba dat do skoly rocny odklad, lebo v piatich rokoch este plienky nosili a v siestich rozpravat nevedeli!!! Ver, ze tvoja dcera bude daleko viac vpredu ako zanedbane deti facebookovych materí.

LAXMI

Velmi bude zalezat na tom, ako sa k tomu postavite. Ci ju budete lutovat a spravat sa k nej, ako k nesvojpravnej, alebo naopak podporovat. Velmi bude zalezat, ci bude na sebe dret, alebo sa zmieri s osudom.
Mame v rodine niekoho, kto sa narodil predcasne, bol niekolko tyzdnov v inkubatore. Dnes je z neho dospely muz a dotiahol to poriadne daleko, lebo na sebe tvrdo makal. Ma VS a stretava sa s najvyssimi predstavitelmi inych krajin. Paradoxne mu najlepsie isla matematika, jazyky a IT.

Moze mat tazsiu startovaciu ciaru v zivote, ze nic nedostane zadarmo, ale bude si musiet vsetko tvrdo vybojovat. Preto hovorim, ze zalezi na vasom postoji, aky zaujmete. Spravna rodicovska podpora a motivavia dokazu zazraky.

Lekari toho narozpravaju a nie vzdy im to vyjde.
Netreba plakat. Drzim palce.

0vecka

inak si mozete precitat napr tu:

en.wikipedia.org

su tam aj zdroje a tak sa da dohladat presne co take dieta moze cakat. Kazdopadne ako vzdy su to nejake zvysene percenta ale ak by mi lekar povedal ze z tohodecku uz nic nebude tak by som jeho rady nebral moc vazne. Kazdy den v maternici sa pocita ale zase nieje to taka tragedia.

F_K

Nie je to pravda, teda aspoň ja také skúsenosti nemám.
Moja dcéra sa narodila v 27. týždni a prvé dni a týždne sme ani neverili, že prežili, nakoľko lekári nám veľkú nádej nedávali. V KE bola najmenšie dieťa na oddelení a nemocnicu opúšťala ako takmer 5 mesačná. Chodiť začínala ako 15 mesačná, neliezla v 6. mesiacoch, ale až koncom 9-teho a pod., ale už ako 4 ročná bola úplne ako ostatné deti. Kontroly budete absolvovať a to o hodne viac ako s deťmi, ktoré sa narodili v termíne, ale budete v pohode.
Dnes má 16 rokov, je síce nižšia, nosí okuliare, ale kto nevie, tak ani nepredpokladá, že bola nedonosená. Študuje na hudobnom konzervatóriu s výbornými študijnými výsledkami (aj z matematiky), ovláda 4 jazyky, každé leto je "tlačíme" na zahraničné pobyty a problémy vôbec nemá.

Barborai

Na Slovensku žije veľmi veľa hlúpych ľudí a máme veľmi veľa hlúpych lekárov (ako napr. aj tvoj gynekológ), ale určite to nie je spôsobené tým, že boli v inkubátore. Mojej kamoške sa narodila dcéra v piatom mesiaci. Dnes je znej veľmi bystré dievča, chodí na vysokú školu a učí sa veľmi dobre. Na druhej strane svojim postojom, obavami, a všetkými negatívnymi pocitmi, ktoré teraz preživaš, môžeš svojmu dieťaťu veľmi ubližiť práve ty. Tým, že ju nedokážeš prijať akúkoľvek a nedôveruješ životu.

Jaja15

Zbytočne ťa naplašil. Takéto deti sú viac sledované neurológom, sleduje sa viac ich prospievanie...pravdepodobne s ním budeš musieť cvičiť vojtovku. Môže mať ťažkosti rovnako ako normálne zdravé dieťa narodené v termíne. Kamarátka má predčasne narodené dvojičky, majú 15 mesiacov,až teraz sa začali stavať na nôžky ale neurolog jej povedal že takto narodené deti môžu vo vývoji dobehnúť zdravé deti do 3 rokov. Tie jej sú v prospievaní uplne v norme, dve čulé zdravé deti, ale od mala s nimi poctivo cvičieva, chodí na plávanie...Problémy v učení ako dysleksia , dysgrafia...sa vyskytujú aj u normálne narodených detí. Prvý rok sa takýmto deťom treba viac venovať, treba ich stimulovať. Mozog dieťaťa je ako huba , prvé roky dokáže nasávať neuveriteľné množstvo informácií a podnetov. Do troch rokov sa sleduje najmä prospievanie dieťaťa, ale žiaden lekár nevie predpovedať či dieťa bude mať nejaký problém s učením....Mám neter, má dyslexiu aj dyskalkúliu a študuje na VŠ.

0vecka

toto bude asi fake.. neverim ze taketo lekari rozpravali. ani sa mi nechce hladat na nete ci je to naozaj pravda lebo to tu aj tak nikoho nezaujma

Pimka

Mam spoluziacku co bola narodena v siedmom mesiaci..bola tym poznacena ,mala problemy s chodzou zrakom. IQ nevidane vyrecna,bystra rec na obrovskej urovni s prirodnymi predmetmi to mala za styri ale pisala take slohy ze s nimi vyhravala sutaze,tiez v recitovani, .casto debatovala s ucitelmi o veciach ktorym zvysok triedy nerozumel precitala snad celu kniznicu uz na strednej.. skoncila dve vysoke skoly..vravi sa ze na to staci na Slovensku sikovnost u nas vystuduje kazdy..no tato osobka ma tituly bez tlacenky...vysluzene poctivo.zial kvoli hendicapu neuplatnila sa vo svojom obore.
Aj taky je talent..neuzivi ta .iq..vsak pomaha sa vynajst ..sla do cudziny..zije tam prekvita,uzivi sa .tam sa nepovazuje inakost za hendicap.

gastanko2016

no tak mne to príde ako riadna bluda. Veľa ľudí, ktorí sa predčasne narodili skončili VŠ a sú inteligentní ľudia normálne zaradení do tejto spoločnosti. Ja mám tiež predčasne narodeného syna a zatiaľ je teda podľa môjho skromného názoru dosť bystrý. Uvidím ako mu pôjde učenie, ale ja som neni predčasne narodená a matika mi nikdy nešla. Na druhej strane dobre ovládam dva cudzie jazyky a s robotou som nemala nikdy problém. Mám aj kamarátku, čo sa narodila v siedmom mesiaci a je to inteligentná, vtipná a pohotová baba. Chodila aj na VŠ ktorú nedokončila len preto, lebo ju nebavila.. Skorej by som povedala, že môžu mať tieto detičky zdravotné problémy, čo je ale tiež prípad od prípadu.

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.