skleroza multiplex..genetici a lekari!

martin82

mariaa dufam ze ju mat ani nebudes. Fakt je, ze SMka nie je jedna choroba ale viac chorob zakuklenych pod nazov SM. Nepodcen to, ak to nemas jasne, predpokladam ze si mala len jeden atak ak si vobec mala. Ber vysoke davky enzymov, ja neviem, aj ten vit C, aj tanakan, magneB6 + ine Becka, B12 pod jazyk resp. milgamu alebo iny silny B-komplex, aloe vera, ak to pojde prekyslicuj hlavu-toto nerobim pravidelne, ale musim si ten debilny cas najst aj na posilku a nie len na lyze:-)

[zruseny12]

no,martin a prave preto je ta medicina taka zlozit a niekedy ani sami lekari nam nevedia pomoct,lebo podobne symptomi ma viac chorob...
keby som sa mala riadit podla toho,co tu pise IVKA,aj ja by som mala mat SM,ALE ZATIAL MI JU LEKAR.NEPOTVRDILI...

Ivka 1

Skleróza multiplex je nepredvidateľné chronické ochorenie postihujúce myelínové púzdra
nervov centrálného nervového systému /CSN/ t.j. mozgu a miechy. SM je najčastejšou neurologickou príčinou invalidity u mladej dospelej populácie a postihuje okolo l milióna
ľudí na svete.
Narušenie alebo rozklad myelínu sa vyskytuje v oblastiach mozgu a jeho výsledkom je spomalenie a nepresné vedenie informácií a porucha ich spracovania.
Napríklad ak dôjde k postihnutiu myelínu motorických vlákien,pacienti pociťujú slabosť.Ak SM postihne mozoček,dochádza k poruchám koordinácie.
Toto ochorenie sa vyskytuje najviac medzi 20. – 40. rokom života, pričom sú ženy postihované častejšie jako muži. Pred 10. a po 60 roku života je výskyt ochorenia veľmi zriedkavý.
Príčinou vzniku ochorenia bývajú vonkajšie faktory ako sú :
Infekcie
Stres
Výživa
Porucha imunity
Genetické predpoklady
Vírusové infekcie – najmä vírusy,ktoré napádajú nervový systém / vírus osýpok alebo herpesu/
Poruchy autoimunity
Autoimunita je reakcia imunitného systému proti svojim vlastným bunkám . U zdravého človeka telo rozpoznáva odumreté bunky a vylučí ich z tela von. U chorého telo nedokáže rozpoznať svoje vlastné bunky ,považuje ich za cudzie a ničí ich.
Príznaky ochorenia sú veľmi rôznorodé
Poruchy videnia – vyplývajú zo zápalu zrakového nervu, začínajú bolesťami očí,
zahmleným alebo dvojitým videním a výpadkami zorného poľa.
Kŕčovité ochrnutia svalstva – ich následkom sú poruchy jemnej motoriky, meravej chôdze, cez únavu, mravčenie,tŕpnutie až po úplné ochrnutie svalových reflexov a straty pohyblivosti,koordinácie.
Poruchy zmyslového vnímania- znížená citlivost až necitlivosť,mravenčenie,pocit napatia,úzkosti a poruchy rovnováhy.
Bolesť tváre
Porucha chuti
Porucha sexuálnych funkcií
Porucha reči – pre SM je typická pomalá ,ťažkopádna reč,při ktorej sa jednotlivé slabiky usekávajú a explozivně vyrážajú
Neistota v chôdzi a trasenie rúk - pri cielených pohyboch , vyskytuje sa hlavne pri poškození malého mozgu.
Porucha zvieračov kontrolujúcich uvoľňovanie moču a stolice.
Psychické ochorenia - najčastejšie depresie
Pacienti so SM by mali jesť striedmu,zdravú a vyváženú stravu.
Mali zvýšiť prísun vitamínov a mineralov. Dôležité sú vitamíny skupiny
B / B- 1 , B- 6 , B – 12 / A a E . Z minerálov je veľmi dôležitý prísun vápnika a horčíka.
Dôležitý je aj prísun nenasýtených mastných kyselín , ovocia , zeleniny a cereálií.
Treba sa vyhnúť nadmernej konzumácií alkoholu,piva. Alkohol a fajčenie oslabuje imunitný systém a spôsobuje deficit vitamínov – najmä skupiny B.
Takze prevencia je na prvom mieste ale da sa pomoct zmiernit priznaky SM aj
ludom,u ktorych uz ochorenie prepuklo.
Uzivanim prirodnych produktov,je mozne
upravit zdravotny stav choreho do takej
mieri,ze moze vykonavat vacsinu aktivit tak,ako pred ochorenim.

martin82

Stretol som sa s nazorom ze je dedicna, hlavne z muzov a najvacsia pravdepodobnost u dvojciat-dufam ze nebudem mat dvojicky. Osobne si myslim, ze velku rolu hraje aj sposob zivota u rodicov a deti. Ak maju rodicia urcité navyky, jedia urcité jedlo, stretaju sa s urcitymi podnetmi-domace zvierata, tak podobne navyky maju aj deti-takmer urcite:-). Takisto, ak rodicia maju SMku, tak pri prvych priznakoch a nejasnom MR u deti sa to automaticky pripisuje ako SMka. Najviac SMky je tusim vo Finsku. Preco? Depka z tmy, tma a tym padom nedostatok vitaminu D, chladno, genetika? A s tym delenim o ne ako napisal RNG, nieco na tom bude. Viem o jednom manzelskom pare co sa vzali a neskor mali aj obaja SMku. och aka romantika... Este raz opakujem, SMka je vsetko, co nevieme diagnostikovat-to povedal mudrejsi odomna.

vsevedka

Faith, dúfam, že si rozumná baba a neveríš, Vixen, že zázračne SM vylieči a pozná aj profylaxiu pri tejto zákernej chorobe, to by si isto dala patentovať a patrila k najbohatším ľuďom sveta, o udelení Nobelovky nehovoriac.

Vixen87

Poznam sposob ako vyliecit takuto chorobu a aj ako urobit prevenciu aby vase deti tuto chorobu nedostali ;))

Viac info na : lenka.ladybird@gmail.com

RNG

Ludia, ktori ziju v blizkom kontqakte, naviac nachylny na tie iste choroby ich zvacsa maju prenesene jeden na druheho, tj delia sa o ne.
Takze nielen dedicnost tu hra rolu ale aj velmi velka pravdepodobnost prenosu roznych tzv. triggerov(mikrobialnych pricin na "nastartovanie" autoimunnych)

bibinkaa

ahoj faith.. neuveris.. ale ja mam presne takyto pripad.. som presne v takejto situacii.... moja mamka ma tiez SMku... a mam tiez dve sestry a ja som prostredna... dokonca robim o SMke aj vela prac..:)drzim mamke prsty:)

RNG

Paz alebo dvakrat som pisal vo fore nazor viacerych lekarov, ktory spajali SM(MS) a ine autoimunne choroby s boreliozou.
Spmenul som tram, ze Samento-specificky vytazok z uncarie tomentosy je ucinny na odmaskovanie a odstranenie tejto priciny.
Tiez pomaha podobne pri lieceni rakovin.