Očná joga - pre toho kto si chce zlepšiť zrak

Príspevok v téme: Očná joga - pre toho kto si chce zlepšiť zrak
zdravé oči

Nasledujúce cvičenia sú určené pre uvoľňovanie napnutých a strnulých svalov očí a ich okolia. Tieto svaly sú viac alebo menej stiahnuté u každého človeka. Veľmi stiahnuté sú u tých, ktorí trpia chybami zraku. Týmito cvičeniami ich znovu urobíme poddajnými ,a pružnými. Oči sa budú pohybovať a prispôsobovať oveľa voľnejšie, čo bude mať za následok rýchlejší návrat k normálnemu videniu. Naviac môže dôjsť k obnoveniu pôvodnej dĺžky svalov, ktoré v niektorých prípadoch svojim krátením deformujú očnú buľvu, čo spôsobuje poruchu zraku - krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť.

Cvičiť môžeme v pohodlnom sede, najlepšie však vo vadžrásane, kedy sú priehlavky natiahnuté a ramená vtlačené mierne dozadu. Oči uvoľníme pomocou dlaní (pozri ďalej) počas niekoľkých sekúnd. Cviky by sme mali robiť každý deň asi 4 - 8 minút.
Zlepšenie - pri súčasnom cvičení predchádzajúcich cvikov s krčnou chrbticou a s ramenami - sa podľa skúseností dostaví do mesiaca.
V niektorých prípadoch však ku zlepšeniu - aspoň minimálnemu - došlo až po pol roku každodenného cvičenia. Záleží na rozsahu a spôsobe defektu, na našej vôli a v neposlednom rade aj na tom, či budeme cvičiť s privel\'kým úsilím.

1. POHYBY OČAMI NADOL A NAHOR

Držte hlavu pokojne a uvoľnite ju, ako len môžete. Oči mierne povoľte, pohybujte nimi nahor a usilujte sa pozrieť na koreň nosa, potom znovu nadol, čo najnižšie, vždy tak, aby vo svaloch oka bolo cítiť určité napätie. Krk nie je strnulý, hlava sa nepohybuje nahor a nadol, obočie sa nehýbe. Odporúčaný počet opakovaní: 6.

Usilujte sa o to, aby boli pohyby očí pomalé a pravidelné, plynulé. Cvičte bez námahy a používajte čo najmenej sily. Učte sa hospodáriť so svojou energiou. Po niekoľkých pohyboch zavrite oči a nechajte ich odpočinúť niekoľko sekúnd. Keď si takto uvoľníte svaly, budete schopní pozrieť sa nahor vyššie a nadol nižšie ako predtým. Dosiahnete tiež rovnomerné prekrvenie svalov, ktoré očami v týchto smeroch pohybujú.
Keď budete cvičiť so zavretými očami, precvičíte si nielen svaly, ale premasírujete tak aj tú časť očnej buľvy, ktorá je viditeľná.

2. POHYBY OČAMI DO STRÁN

Pohľad smerujeme silne doprava, potom doľava, na každú stranu tak ďaleko, ako je to len možné. Nenásilne 4-6 x na každú stranu.
Opäť dožičte svojim zatvoreným očiam odpočinok na niekoľko sekúnd. Podobne ako pri predchádzajúcom cvičení sa budú oči uvoľňovať a budete vidieť viac do strán. Opakujte 3-6x. Môžete cvičiť aj so zatvorenými očami.

3. KRÚŽENIE OČAMI

Pozrieme sa na koreň nosa a vytvárame intenzívne kruhy smerom doprava, nadol, doľava a späť. Opakujeme 4x. Rovnaký cvik na opačnú stranu. Variácia so zatvorenými očami.

4. CVIČENIE AKOMODÁCIE OČNEJ ŠOŠOVKY

Natiahneme pravú ruku pred seba, zdvihneme chrbát ruky a pozrieme sa na necht prostredného prstu. Teraz ruku pomaly približujeme k oku. Opäť ju oddialime, až sa ruka natiahne a neustále pozorujeme prostredný prst. Potom túto natiahnutú ruku otáčame do pravej krajnej polohy a pritom sa stále pozeráme na prst. Hlava sa nesmie pohnúť! Pracuje iba ruka a oči. Potom ruku vrátime do prednej polohy. To isté opakujeme ľavou rukou. Cvičíme pomaly, plynulo. Môžeme opakovať 3x na každú stranu.
Cvičenie 1: Pohľady čo najviac nahor, čo najviac nadol. Hlava sa vôbec nehýbe.
Cvičenie 2: Pohľad čo najviac doprava a doľava, hlava sa nehýbe.
Cvičenie 3: Krúžime očami v oboch smeroch.
Cvičenie 4: Vzďaľujeme a približujeme prst pred očami, potom s prstom robíme pohyby do strán. Pohybujú sa iba oči, hlava nie!
Cvičenie 5: Striedavo zaostrujeme pohľad na prst a na vzdialený predmet.

5. CVIČENIE AKOMODÁCIE II

Pred oči dáme ukazovák asi 20-30 cm ďaleko, aby sme ho videli čo najostrejšie. Postavíme sa k predmetu, ktorý je vzdialený 5 a viac metrov. Teraz zaostríme pohľad na vzdialený predmet. Cvičíme 5-10x. Na 3 - 4 sekundy privrieme oči a oddýchneme si.
Cvičenie vykonávajme dôkladne, vždy s dokončenou akomodáciou tak, aby očná buľva aj šošovka mali čas zvyknúť si na túto činnosť. Toto cvičenie opakujeme čo najčastejšie, napríklad aj pri chôdzi.

6. MASÁŽ OČNÝCH SVALOV A BUĽVY

Zavrieme oči, ruky zovrieme v päsť a ukazováky priložíme na očné buľvy. Pretierame si ich 3x, potom päsťami skĺzneme na spánky a v ich priehlbine (je to veľmi citlivé miesto) ich trieme kĺbom ukazováka. Môže sa stať, že nám z toho bude \"bežať mráz po chrbte\", ale je to normálny sprievodný jav. Potom si opäť pretrieme oči, rukami zovretými v päsť si pretierame oči, ale ich hornú časť pod očnými oblúkmi plus na spánkoch masáž. Tiež aspoň trikrát.

UPOZORŇUJEME, ŽE TÝMTO CVIKOM, NAJMÄ TRENÍM SPÁNKOV, MÔŽEME ODSTRÁNIŤ AJ NIEKTORÉ BOLESTI HLAVY LEPŠIE AKO TABLETKAMI.

nikuskaliluska

nemam na nu nervy aj ked sa sem tam snazim, radsej dostatok spanku oddychu pre oci a vitaminy ocutein, aj ked pri pc sa snazim menit pohlad pozerat do blizka dialky preklikavat oci a podobne

kukuricka26

Ja už pár dní robím túto očnú jogu a cítim sa viacej uvolnená a myslím že začínam aspoň o trochu lepšie vidieť . Ďakujem za očnú jogu . A ešte som zabudla že naozaj ta očná joga pomáha aj na bolesti hlavy . Odkedy ju cvičím tak ma aj prestala bolieť hlava . :)

doubledog

moje skusenosti a merania:

pred cvicenim som mal dioptrie 3,0

po cviceni ocnych cvikov - niekolko mesiacov nie moc pravidelne, potom obcas pocas par rokov - znizilo sa mi to na 1,75 (nie som si uplne isty, bolo to davnejsie, ale menej ako 2)

potom som cvicit prestal, viac kukal na monitor a mam teraz 2

silvestra

No a ked sme uz pri tych kvapkach, tak ma napada: V lekarnach urcite maju - a mozno aj v DM-drogerii - kapsule na oci... na podporu... no a preco tu este nikto nespomenul staru dobru mrkvu?? :-)

K astigmatizmu po nemecky pridavam link, tato stranka je na kratkozrakost zaroven velmi strucna, zacina to inak vlavo hore.

www.eorama.com

silvestra

---> Ocni lekari a optici chcu samozrejme predat ,,pomocky" na podporu zraku, oni nemaju cas vysvetlovat cvicenia ;-) Ale zeby to bolo nemozne napravit, tomu v ziadnom pripade neverte, vsetko na ludskom tele sa meni, zlepsuje a zhorsuje a aj ine svaly sa daju precvicovat, tak preco nie aj ocne?!
Ja budem kazdopadne dalej cvicit a o pol roka pojdem znova na kontrolu, dovtedy budem nadalej nosit okuliare/kontaktne.

Bola tu uz spomenuta rustina, ja viem napr. ze ked zadate ,,Augenübungen" - vyhodi sa vam po nemecky viacero stranok, na tej jednej sa tie cvicenia daju dokonca objednat na CD :-)
Vela zdaru! Prajem vsetkym, aby si zlepsili zrak, mna osobne to strasne otravuje!

Jaj a este jedna vec: Pri cviceniach sa obcas svaly namahaju viac, tak slzia, preto nie je odveci kupit si kvapky/gel na oci (najlepsie bez konzervacnych latok) a obcas kvapnut.
Vela zdaru zelam!