Umelý spánok

tabalak

Moj manzel mal poranenie hlavy dali ho do umeleho spanku potom dostal infekciu a nasledne cely ozltol bol hospitalizovany v londyne v kings colig tam si nas po 2tyzdnoch zavolali a povedali nam ze ho v noci ozivovali aze ho uz nebudu ozivovat lebo je to nerentabilne a ci smeveriaci ze tu maju farara a moze dostat posledne pomazanie (co aj dostal) lekari sa nas pytali co mozu pre nas este urobit samozrejme pri tejto konzultaciji bol aj psycholog vsetko mu vzali nechali mu len morfin a cuduj sa svete on prezil bol sice v nemocnici cele tri mesiace (on prekonal) havariu v londyne.je pravda ze mentalne je na urovni 10 rocneho dietata stratil uplne cuch aj sluch na jedno ucho .pred havario bol takym normalnym konzumentom alkoholu niekedy aj cele tyzdne si nevypil a niekedy aj dva dni v kuse vino so sodou v mladosti prekonal zltacku a pri pobyte v tej nemocnici hovorili ze vnutorne zranenie nie je dolezite ze sa musia sustredit hlavne na hlavu chcem sa spytat aka je dlhodoba prognoza? Vtedy nam povedali ze po tomto zazraku mu davaju najviac dva roky a uz je to stvrty rok a on chvalabohu stale zije

alba

chcem sa spýtať čí umelý spánok pri delirium je potrebný.
Moj priatel v pondelok išiel na pankreas do nemocnice. Včera ráno bol sam už na záchode a večer už bol v umelom spánku a jeho stav je kriticky. Co sa mohlo stať, prosímodpoved surne

listocek

chcela by som sa opytat, ci umely spanok moze vplyvat na funcie organov v takom zmysle..ze oslabi ich cinnost...
konkretne..ci urcitym sposobom moze sposobovat.ze oblicky pracuju slabo a pomaly prestavaju fungovat
dakujem za odpoved

pernicek

pozri si toto : Aby pacient v kritickom stave, zvládol všetky medicínske intervencie, zákroky, prístroje na ktoré je napojený, aby zniesol všetky hadičky, cez ktoré doň kontinuálne pumpujeme lieky, infúzie, výživu, aby toleroval drény, sondy, katétre, ktorými odvádzame prebytočné, škodlivé, chorobou zmnožené tekutiny, ďalej aby jeho požiadavky na kyslík v stave, keď ho nevie dobre vymieňať s okolím, boli čo najnižšie, to je čas, keď je kriticky chorý pacient uvedený do umelého spánku

Naša pacientka štrnásťročná Lucia, inak deti ležia na detskom oddelení, ale ju priviezla Rýchla pomoc k nám a u nás aj vzhľadom na kritický stav a neustály nedostatok miesta na Detskej klinike v Košiciach ostala, bola v umelom spánku od prijatia do nemocnice. Lucia vyliezla na parapetnú dosku na okne medzi 4. a 5 poschodím, zhlboka sa nadýchla, zapchala si nos a skočila. Dopadla najprv na striešku nad vchodom, potom na asfaltový chodník a odrazila sa do kríkov. K nám ju priviezli v šoku z vykrvácania, nevládala dýchať – mala roztrhané pľúca paper bag syndróm – pri hlbokom nádychu rozopnuté pľúca sa nárazom na tvrdú podložku roztrhli ako papierový sáčok), polovica z nich bola úplne nefunkčná a skolabovaná. Prišla pri vedomí, triasla od šoku, bolesti a zimy. Hneď sme ju uviedli do umelého spánku. Súčasne zaistili dýchacie cesty kanylou, zaviedli sme drén do pravého hrudníka, aby odsal nahromadenú krv a vzduch, ktoré stláčali pravé pľúca a odtláčali srdce, tým mu zabraňovali dostatočne pracovať. Do najväčšej žily v tele sme zaviedli katéter, aby sme čo najrýchlejšie doplnili krvné straty a zároveň dostali najjednoduchšie informácie o jej obehu. Dostala doň transfúzie a infúzie, do tepny na zápästí sme aplikovali ďalšiu hadičku - kanylu, cez ktorú monitor kontinuálne meral krvný tlak. Absolvovala podrobné vyšetrenie celého tela. Okrem potrhaných pľúc, mala zlomený krčný a hrudný stavec, pomliaždenú pečeň a zlomené kosti panvy ... Počas celej náročnej a bolestivej procedúry Lucia spala. Spala ešte ďalšie tri týždne. Do žíl a krvi sa jej kvapka po kvapke miešali liek na spanie – hypnotikum a liek na odstránenie bolesti analgetikum. Len výnimočne, keď sme ju otáčali na brucho, alebo keď dýchací prístroj nedokázal zladiť svoju činnosť s jej pľúcami, pridali sme malú dávku liekov na uvoľnenie kostrových svalov – svalové relaxancium. Takto sa robí umelý spánok. Je to druh narkózy . O Luciu sme bojovali s chrbtom visiacim nad priepasťou. Jej roztrhané pľúca nielenže nedýchali, ale krvácali a poškodzovali sa aj okolité zdravé častí pľúcneho parenchýmu. Trpela na kritický nedostatok kyslíka vo všetkých tkanivách. Žiaľ, najcitlivejší je mozog a po troch dňoch sme zistili, že je v kóme s ochrnutím všetkých končatín. Lucia nám zomierala, neustále sme sa striedali my - lekári spolu s nami naše sestry pri jej lôžku, hľadali a skúšali všetky možné riešenia, ako dostať kyslík tam, kde ho najviac treba. Ani chvíľu sme neopúšťali jej lôžko. Držali sme ju za veľký palec na nohe, aby nám neodletela. V piatkové poobedie som odchádzala z práce s tým, že nech sme robili, to, či ono, umierala. Nech sme sa radili s kýmkoľvek, všetci krčili plecami a potvrdzovali, že naše riešenia sú správne a dostatočné.. a čo už... ale Lucia umierala. Odchádzala som s tým, že v nedeľu ( služba) ju už neuvidím. Bdela som celú noc, kládla som si otázky, čo sme mali a nemali...Lucia umierala a boli sme bezmocní. Bol apríl a posledný sneh, vybrala som sa v sobotu lyžovať, chcela som aspoň na chvíľu ujsť, bolo krásne, jasné nebo a výhľad zo Soliska úchvatný. Ale Lucia umierala. Jazdila som na lyžiach do vyčerpania a Lucia všade so mnou, spálila som si tvár, prežila ďalšiu noc bez spánku a myslela na Luciu, moju rodinu, život a priateľov, ktorým sa nie veľmi darilo...a trápila sa. Ráno som našla Luciu živú, dokonca sa začala hýbať. Kolega, ktorý slúžil v piatok, aj ten čo slúžil v sobotu, boli tak zúfalí, že po našom odchode už nič nemenili. Naše riešenie ako tak slúžilo, bolo zle, ale žila. Skrátka nechali to tak, ako sme to nastavili v piatok po obede a zrazu to začalo úplne správne fungovať. Tie naše a jej krušné dni Lucia prespala, my nie. Po 3 týždňoch, keď sme ju prebudili, bola trochu sklamaná, že sa vrátila do sveta, kde ju jej láska ( kvôli nej skočila) nechce a ona nechce žiadnu inú...