Skleroza multiplex

mt/m

Ludia..... Iba sa tu strasite. Aj mam iba 29 rokov No co .... Ja ju mam 12 rokov a žijem,chodim(sebestacny). No je pravda , ze mam trocha atakticku chodzu , ale za ten cas si clovek zvykne akoby sa s tym narodil. Hlavne je 1. pravidlo- zivotosprava- ta je naozaj potrebna, tu som ja na zaciatku podcenoval a teraz viem ze som spravil chybu... Uz viem ako na SM vplyva to moje kedysi oblubene fajcenie...Ako som prestal s tymto zlozvykom.... Tak sa mi pocet atakov rapidne zredukoval. Takze nefajcit, nepit (iba s mierou)spavat nacas a hlavne nevysilovat sa.....

robero

Ahoj SAMAMAMA, jasne, ze si mozme popisat. Tiez by som si rad popisal s nikym s touto diagnozou. Skleroza Multivitamon ako ju ja volam nieje dvod na skazenie nalady.

Erika69

ada123,
V dnesnej dobe je prirodzene, ze ak pacient chce o svojom zdravotnom stave vediet, lekar je povinny to pacientovi povedat. Alebo ak lekar vidi, ze pacient nie je v stave prijat neprijemnu informaciu, povie pribuznym resp. konzultuje s nimi a spolocne sa dohodnu co je pre pacienta lepsie.
Pekny deň.

ivetka m.

Dobry den. Chcem vam opisat smutny pribeh mojej tety, ktora mala sklerozu multiplex a zomrela v 50-tke. Zacalo to, ked nemala este ani 40 rokov. Zacala ju boliet hlava a zacala sa jej tocit. Dlhsie jej nevedeli urcit diagnozu, az nakoniec prisli na to, ze je to SM. Postupne, velmi pomalicky, prisli aj ostatne priznaky. Ochabli jej nohy, prestavala chodit..najskor o barlickach, potom mala specialnu konstrukciu, pomocou ktorej mohla ako tak chodit, neskor uz zostala na vozicku. Jej komunikacia sa vyrazne zhorsovala, tazko sa jej vyslovovali slova. Ruky sa jej zacali triast, museli sme ju krmit. Velmi schudla, ale velmi jej aj chutilo jest. Posledne stadia boli tazke pre nu aj pre rodinu. Po cely cas sa staral o nu manzel(vsetka cest s akou ochotou a laskou...to by zvladol maloktory manzel). Zostala uplne nehybne lezat, bolo ju treba prebalovat, krmit, masirovat, otacat, skratka vsetko. Najhorsie bolo na tom to, ze teta vsetko vnimala, mala zdravy rozum, iba telo ju neposluchalo. Bola vsak velmi silna a vzdy optimisticky naladena, co sme ju za to obdivovali. Skusali sme aj bylinkarov a dodavali sme jej energiu inymi sposobmi, mozno to aj trosku pomohlo:). Zomrela v nemocnici a bolo to uz vykypenie, lebo sa velmi trapila a aj rodina. Nechcem vsak strasit ludi, ktori maju tuto chorobu, je viac druhov SM a nie kazda ma taketo priznaky. Mala som potrebu napisat tento pribeh...mozno aj na znak ucty voci nej a aj jej manzelovi za prikladnu starostlivost.

ada123

Erika,
dakujem pekne za odpoved. Ja viem, že je vela moznosti, ale desi ma to, že mama je uz druhy mesiac doma, je vypisana z prace, ale oficialne jej nic nie je, resp. nevedia, co jej je. Ja som navyse od nej 600 km, tak neviem, co mam robit...Este ju caka nejake vysetrenie obliciek a aj dalsie vyetrenie u neurologa.
Ale ak by mali podozrenie na nejaku chorobu, musia jej to povedat, že?

Erika69

ada123,
Manzelovi zistili tuto chorobu pred dvoma rokmi. Boli sme na dovolenke a zrazu na prechádzke sa mu zacali podlamovat kolena a trpli mu prsty na nohach. Najprv si myslel, ze ma zle, neohybne slapky, ale to uz mal zoslabnute, neohybne nohy od kolien. dole.
Unavu a bolesti klbov na rukach a na nohach uz pocitoval davno predtym, no lekari ho ubezpecovali ze je to reuma a bol aj na lieceni, kde sa mu trochu polepsilo .
No prave po tej dovolenke - boli sme asi 7 dni - sa stav rapidne zhorsil, chodil na infuzie, bol na CT vysetreni, urobili mu lumbalku, kde sa ukazali prvé pozitívne vysledky, ale uz v tom case, ked vsetky tieto vysetrenia prekonal, nevladal chodit uz vobec, len s barlami a aj to len velmi tazko, lebo mal zavraty. A to bol ako lekari tomu hovoria jeho prvy atak. Ked ho dali trochu do poriadku, ze aspon chodit vedel ako tak, boli sme na vysetreni magnetickou rezonanciou, kde sa diagnoza potrvdila. A potom dostal druhy atak, zase nevladal chodit len s pomocou barli. Po kazdom ataku je vlastne pacient fyzicky nevladny a vtedy je hospitalizovany, kde mu davaju infuzie a hormony na posilnenie -prebudenie organizmu. Je tazke povedat, ci Vasa mamka ma tuto chorobu, pretoze u kazdeho pacienta sa prejavi inak, nie su dvaja rovnaki pacienti - preto je aj tazko dagnostikovatelna. Ale ak je moznost, stav sa nezlepsuje a mate obavy, vysetrenie magnetickou rezonanciou tuto chorobu potvrdi alebo vyvrati.
Este co sa tyka manzela, ked mal 26 rokov, mal dvojite videnie - prvy priznak tejto choroby. Ale to este nikto nevedel, co sa za tym skryva. A ukazalo sa to az po takmer 20 tich rokoch.
Vy budete mat mozno vacsie stastie a nebude to nic vazne. Vela stastia.

ada123

Erika,
ako lekari prisli na diagnozu vasho manzela? Mojej mame trpne ruka, ma zavraty, nevolnost, je unavena..Hospitalizovali ju aj v nemocnici, ked jej prislo velmi zle, no vraj je vsetko ok, dalsi den ju pustili domov... vraj je vsetko v norme, je len vycerpana a ma si oddychnut...Mam skusit ineho lekara alebo som len paranoidna?To trpnutie ruky ma desi...Dakujem.