Skleroza multiplex

tina78

ja som mala priatela co mal cukrovku som myslela ze aspon ten ma pochopi

a viete ako ma pochopil? ked som mu povedala ze mam sm povedal ze on chce mat deti zdrave a rozisiel sa so mnou

sedela som vo volebnej komisii a rozpravali sa tam o sm ale take bludy tam rozpravali ze sa mi vsetky noziky otvarali ale bola som radsej ticho

ludia hovno vedia o sm

ale to neni len o chorobe, si zober nefinka ze aj zdrave zeny opustia chlapi
kvoli inej, to je uz normalne takze choroba mi pride ako taka vyhovorka hlavne ked to na tej dotycnej ani neni videt ze je chora

nefinka

ahojte:)
podľa mňa povedať.. - podotýkam, že so mnou sa svojho času kvôli tomu, že mi zistili SM rozišiel priateľ po takmer troch rokoch vzťahu, ale aj tak som za úprimnosť. takisto podľa mňa tvrdenie, že každý, čo zuteká je hajzel, čo si chcel iba užiť je scestné.. hej, nám, čo máme sm to zo začiatku tak príde, aj ja som si ponadávala atd atd.. ale podľa mňa, tak ako sa tí zdraví nevedia vžiť do našej kože, my sa naopak nevieme vžiť do ich kože. A presne ako tina napísala, veľa ľudí ani nevie, čo presne sm je, väčšina aspoň čo som ja mala možnosť vidieť si myslia, že je to niečo ako alzheimer. a keď takémuto človeku poviete, čo vám je, prvé čo spraví, zapne internet. schválne si skúste vyhľadať sm cez google - vyhodí vám to samé hrôzostrašné články o tom, čo je to za strašnú chorobu, v čom všetkom je človek obmedzovaný, atď.. samé negatíva.. tak sa skúsme občas vžiť aj do pocitov zdravých ľudí, ktorí nemusia byť hajzli, len sa proste zľaknú, vyplašia pri predstave budúcnosti s človekom, čo má sm, lebo všetko, čo si o tom prečíta znie koľkokrát niekoľko-násobne horšie aká je realita.
áno tina, väčšina zuteká, o tom sa nemusíme ani baviť, vieme ako to je, ale nemusí to tak ostať navždy a raz stretneš aj ty niekoho, kto sa toho nezľakne

tina78

no hej partnerke, lenze to musi byt partner s ktorym chcem zostarnut a nie len partner na chvilu

na zaciatku nikdy nevies ci je ten partner do buducna alebo na chvilu

partnera spoznavam postupne, ked zistim ze on neni ten pravy tak naco sa mu zdoverovat s vecami ktore su moje osobne
to neni nikoho vec ja nic neprenasam nic nakazlive nemam takze, je to moja osobna vec.

Okrem toho dnes akosi ludia dost nevedia o SM maju dost hrozive predstavy o tejto chorobe, mne to tak prislo ze komu som sa zdoverila ten ma hned pochovaval

moji blizky ktorym verim to vedia ostatni ludia ma nezaujimaju aj tak mi nepomozu.

Tiez na zaciatku ked som sa dozvedela ze mam SM som sa chcela kazdemu vyplakavat
ale som rada ze som si to nechala pre seba

Majlo2

Tak možno taký ktorí by si s ňou rozumel a nebol hajz*l. Ja to tiež nikom u nehovorím v škole o tom napr. vie len triedna, no spolužiak žiadny. Len som myslel povedať to partnerovi/ke. Aby vedeli na čom sú a mohli sa rozhodnúť na začiatku nie keď bude vzťah rozvinutý a potom, že sory nechcem byť s chorým. Najlepšie bude asi keby som to povedal postupom vzťahu, nie skoro aby som neodplašil a nie neskoro keď tam bude silnejšie puto ktoré by sa mohlo roztrhnúť.

tina78

majlo ty sa nikdy nemozes vcitit do roly zeny tak ako ja do roly muza

hovorila som to na rovinu ale ktory muz chce byt s chorou aj keby bola neviem ako pekna
kazdy chce mat zdravu partnerku a zdrave deti.

ja to nehovorim nikomu nevidno to na mne tak na co?

nepotrebujem aby ma ludia lutovali

peter060

Tak ďakujem za informácie diagnózu ja ešte zatiaľ stanovenú nemám tak stále neviem na čom som. A k otázke povedať/nepovedať hovorím určite povedať.