Hysterektomia...?

evryna

Xena sama si odpovedala - berieš hormóny a tak nemôžeš mať žiaden problém z prechodu. Tvoje telo dostáva hormóny a tak mu nič nechýba.

Ja som ešte 2 dni pred operáciou dostala menzes, mala som ho každý mesiac, maximálne omeškanie bolo 10 dní, takže vaječníky fungovali. Keď ich zobrali nastala okamžitá reakcia už 1 týždeň po operácii hysterektómia s odňatím vaječníkov - nespavosť, potenie, návaly, nervozita, plačlivosť atď... Po operácii mi lekárka tvrdila, že žiadne problémy z prechodu nebudú a lieky nebudú potrebné. Teraz už zmenila názor a mám si prísť pre hormóny.

Xena

ervyna,,,,,,,,, nechcem sa ta doktnúť ale podľa mna to čo tu píšeš nesuvisí s prechodom.Pred mesiacom som sama absolvovala už druhú gynekologickú operáciu , takže som prišla už o oba vaječníky , ale ešte maternicu som si ponechala.
Takže vlastne som v prechode a citim sa fajn, nie som ani unavená , na budúci týžden už nastupujem do práce, lebo ešte dovolenkujem, nemarodujem.
A nakoľko vlsstne som bez vaječníkov , mám sama navodený umelý predchod a bereim hormény a vdaka bohu zatial nebadám žiadny rozdiel pred a po operácii, samozrejme, ak nemyslim na to ,že teraz sa snažim nenaťahovať s ničim a tiež neprehánať s ťažkou prácou alebo nejakou aktivitou.
Istotne po odstránení maternice, trvá hojenie dlhšie ale istotne sa za pár týždnov dostaneš do normálu.
Jednoducho aj pri normálnom prechode niektoré ženy tým predjú normálne , bez nejakých výkyvov a niektoré musia navštíviť aj psychologa .

evryna

Hysterektómia - alebo čo vám lekári nepovedia

Som 4 týždne po operácii a hľadala som fórum žien, ktoré to majú za sebou. Všetky však riešia operáciu a nie ako a čo bude po.
Priznám sa, že ma zaskočila nedostatočná informovanosť o tom na čo by som sa mala po operácii pripraviť. Nie som lekár, takže som nevedela „čítať medzi riadkami“ a tak som sa neuchránila pred nevedením. Dnes už viem dešifrovať vetu ...“o vaječníkoch bude rozhodnuté v čase operácie“ že to v praxi znamená „urobíme chirurgickú menopauzu, lebo už je tu vek a vaječníky už aj tak treba dať preč“. Keď som sa pýtala na komplikácie po operácii, ktoré som poznala v mojom okolí (psychické problémy vedúce k alkoholu, problémy s močovým mechúrom , problémy v sexe atď...) bolo mi povedané, že mám myslieť pozitívne. Tak som sa viac nepýtala. Verila som, že okrem neplodnosti a chýbajúcej menštruácie, by malo byť všetko rovnaké ako predtým, pretože tak povedala lekárka – ...“všetko bude dobré“.
Na internete som si prečítala stanovisko lekára, že väčšina žien vraj hovorí, že im je po hysterektómii lepšie a že im to neovplyvnilo negatívne život. Dúfam, že je to aj názor tých žien, že to nie len názor lekára, ktorému sa ženy obávajú povedať skutočný stav veci zo strachu a kvôli obave, aby im nenavrhol psychiatra.
V mojom prípade, keď porovnám kvalitu môjho života pred operáciou a teraz „novú kvalitu života 4 týždne po operácii“ znamená to pre mňa totálne zmenený a skomplikovaný život.

Bola som bola pred operáciou – zdravá (žiadne choroby a lieky), šťastná, plná života a energie, vo vynikajúcej kondícii, vyrovnaná a spokojná so svojím životom, s pravidelným športom, spánkom a sexom, workoholička, vyzerajúca na 40 a nie na 50 rokov. Nemala som žiadne príznaky prechodu a ani žiadne problémy s myómom, ktorý som mala roky. Napriek tomu ho bolo treba vybrať pretože "už je načase".
Teraz som unavená, nevyspatá schudnutá žena s prepadnutou tvárou a veľkými kruhami pod očami, od operácie viditeľne zostarnutá, žena bez energie niečo urobiť, žena ktorá sa bojí ako bude ďalej pracovať, aby neprišla o svoj príjem. Mám chirurgický prechod a všetky príznaky naraz,spím 1-2 hodiny denne už 3 týždne. Viem prechod by prišiel tak či tak, ale prišiel by postupne a mala by som na svoju obranu pravidelný spánok, šport a sex.
Musím konštatovať, že nepatrím k väčšine žien ktoré vraj hovoria, že im je po hysterektómii lepšie a že im to neovplyvnilo negatívne život.

Už nikdy nebude to čo bolo predtým, dlho potrvá kým sa niečo zlepší a či bude niekedy “všetko dobré“ to nikto nevie. To by mala vedieť každá žena pred operáciou, to vám lekári nepovedia.

Lucia bizi

Dobrý deň prajem!
Som študentka ošetrovateľstva a chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie jedného dotazníka. Dotazník je práve pre ženy, ktoré majú za sebou hysterektómiu. Je veľký problém \"natrafiť\" na ženy, ktoré sú ochotné komunikovať na tak intímnu tému ako je hysterektómia. Čítala som si Vaše príspevky na fóre a aj podľa nich usudzujem, že by ste mohli byť ochotné so mnou takto, v podobe vyplnenia dotazníka, spolupracovať. Dopredu som Vám veľmi vďačná, ak si nájdete (max) 10 minút a vyplníte mi tento dotazník: docs.google.com

kikusinka

Ahojte môžem ísť aj v 13 na Hysterectómiu? Menštrácia mi zničila život a tak sa jej chcem zbaviť. Prosím poraďte.

Vanesa1

som 4 roky po klasickej hysterektomií mám 49 a sítim sa výborne. tesne pred operáciou mi primár povedal, že mi zoberú aj vaječníky / hoci boli v poriadku/, že som už v takom veku že za neaký čas už začnem mať prechod.povedala som, že ak pri operácií zistia, že sú zlé tak áno,ale ináč nesúhlasím.Nechcem rýchlejšie stárnuť keď nebudem mať vaječníky a načo byť stále na liekoch keď nemusím. Všeto dopadlo dobre , vaječníky mi ostali a chodím každý rok na prehliadku.

tvrdulka

Poradí mi niekto?
Mám 41r,chodím pravidelne ročne na preventívnu prehliadku.Pri poslednej(3/10) som v kabinke objavila slabé ruž.krvácanie,predtým sa mi to ešte nestalo.Lekár ma vyšetril,povedal že pôjdem ešte na SONO,ak bude krvácanie trvať,pôjdem na kyretáž.Našťastie to krvácanie bolo len jeden deň,vlastne iba to ráno.Predtým ani potom už nič.Sono bolo OK,akurát som mala zväčšenú maternicu.
Moje prekvapenie nastalo, ked som prišla s výsledkom k lekárovi.Aj ked bolo všetko v poriadku,aj stery,poslal ma na príjem kvôli tej kyretáži.Som z toho nešťastná,neviem čo mám urobiť.Ved je to normálna operácia s narkozou,i ked krátka.Neviem vlastne prečo tam mám ísť,ked nemám žiadne problémy.Ked som sa lekára opýtala,vraj preventívne kvoli zisteniu rakoviny maternice,že som krvácala.Ale ved to bolo len málinko,na sone povedal že to mohlo byť len ovulačné krvácanie,bol to cca 12deň od menzesu. Mám zákrok podstúpiť? Dakujem za radu.

NadezdaK

Ked vam lekar odporuci \"preventivne\" vybrat maternicu aj s vajecnikmi, opytajte sa ho, ci si on dal tiez preventivne vyoperovat svoje semenniky a prostatu, aby nedostal nahodou rakovinu semennikov a prostaty ;-) Su to vsetko arogantne hovvada.