Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

AlexFizz

George78, aj my prajeme vela sil, som si ista, ze mozem priat za prispievatelov fo sekcie SOCIALNA FOBIA. Je uzasne, ze si sa odhodlal, autobusy - zazila som este v puberte - boli pre mna velky problem, tiez uz ale po rokoch som si zvykla, musela som ich pouzivat:). To, co spominas, je metoda expozicie - vystavovania sa situaciuam, v ktorych pocitujeme problemy alebo tazkosti. Z mojej osobnej skusenosti urcite je to ucinny postup, hoci nie som zastankynou prilisneho masochizmu vo forme nutenia sa, lebo, ako si aj spomenul, vedie to k vycerpaniu. Ak ale poznas svoje limity a mas chut a odhodlanie, urcite to pomaha: pomaly, ale predsa! :) [aj ja som sa tak hadzala casto do roznych soc. situacii a dnes som uz pomerne zdatna, vyhoda ale pre mna bola, ze som nemala uz extremne silnu SF, ale taku uroven, ze som sa viac-menej pohybovala medzi ludmi plus som mala moznost dostavat sa do roznych situacii. to je casto problem SF ludi,myslim. Na strednej skole som bola velmi osamela, mala som asi tri kamaratky, tak sa moznost zazit rozne stretnutia vyrazne znizovala]

AlexFizz

Pikolik Ted, George, ano, sme asi v skupinke SOCIALNA FOBIA (capslockom). Pokecajte sa nami, je tam diskusia, davame tam linky, tipy na knizky, treba si to prelistovat dozadu.
A ak mate zaujem, uvitam, ak sa zapojite do mojho vyskumceka! :) Pekny den.

george78

dovolte aby som sa zapojil.tiez mam sf a pred 4 mesiacmi som si nasiel pracu.samozrejme som mal tazke stavy,citil som velku uzkost a ostatne typicke priznaky,ale nejak po case som si zvykol.samozrejme netvrdim ze ma to uplne preslo,ale dost sa to zlepsilo.dokonca cestujem busom.sice len necelych 10 min.ale aj to je nieco.po niekolkych rokoch som sa odvazil na hodinovu cestu busom,samozrejme tam uz mi to fakt nebolo jedno,ale nejak som to zvladol.po tej ceste som bol velmi vycerpany.este dlhu chvilu mi nebolo dobre.ze vraj je dobre sa vystavovat situaciam ktore nam robia problem.ale na ine si uz netrufnem.prajem vam vela sil!