Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

katuska22

uz by mohli nieco proti tomu aj vymysliet, ved kolko ludi tym trpi v ratane mna, ale to asi nikto nepochopi kto to nepreziva, im je to smiesne..no mne to tak nepripada. chcem uz konecne zit normalne, konecne prejavit svoj nazor a normalne sa rozpravat s ludmi..bez cervenania..

leusska

ja mam tiež taký problém a navyše sa mi zatočí hlava až na odpadnutie, trasú sa mi ruky, očervenám od hrudníka cez krk až po líca a nezmôžem sa ani na slovo a nakoniec mi je z toho do plaču. Takto sa v živote nikam nedostanem. Ja sa hambím ísť aj ku psychologovi, navyše keď to aj skomplikovali s tými odporučankami. To by som musela vysvetľovať ešte aj svojej doktorke.

nexik

to mate este v pohode-cervenanie sa, to ja ked mam vystupit pred skupinou ludi napr. s prezentaciou ja nielenze sa cervenam, ale sa zacnem koktat a zajakavat sa... snazim sa s tym bojovat ale akosi my to nejde :-(

alenda

Ahojte, pozná niekto dobrého psychológa v Bratislave, najlepšie by bolo, keby sa u neho neplatilo. Poraďte ak viete. Diky

lukas999

LUICA: aaach to az tolko vela toho jee??:( ciii ja nvm ci to zvladnem secko:( joooj preco to nemoze prestaat:( no dobre pokusim sa nabrat odvahu na to secko a zajst k lekarke...dik za radu velmi si mi pomohlaaa....potom sa ozvem ze co a ako...pa:)

adicka

manazerka, asi sme natom rovnako, aj ja som sa bala strasne maturit ale prezila som a vobec som sa necervenala, a vies asi preco? lebo som vobec ani nato nepomyslela ze sa budem, lebo som mala plnu hlavu inych veci, stresov...urcite keby som nato myslela bolo by to inak. ked som doma tak sa vobec necervenam, mam vela kamosov a vobec sa pred nimi necervenam, no proste ked pridem za niekym koho dobre nepoznam tak to zacne.tiez nemam problem s chalanmi..akoze poviem tak ze nemyslim si ze som najpekenejsia ani najskaredsia ale sebavedomie mi strasne klesa s tym cervenanim. no ale musime sa k tomu postavit tak ako si pisala.neda sa nic robit.vsetko je o psychike, neboj nejako to zvladneme. dufam ze to bude cim dalej tym lepsie..drzim aj tebe palce.

lucia1

LUKAS: chod normalne k svojej obvodnej a povedz jej ze potrebujes odporucanie k dermatoligicke (ten papierik), lebo mas problemy s pletou...mozno sa ta zacne vypytovat a mozno nie...ak sa zacne tak jej normalne povedz aky mas problem, ved ona ta nebude sudit ani nic...vypise ti papierik a pojdes k dermatologovi, nejakeho dobreho si najdi, popytaj sa ludi kt. chodia k dermatologovi....no a jemu podrobne opises vsetky problemy a urci ti ci mas Rosaceu, alebo mozes mat problemy so stitnou zlazou (takze vypise odporucanie pre tvoju obvodnu, aby ta odporucila zase k inemu dr. s tou stitnou), alebo to moze byt problem nervovej sustavy...takze ked to nebude ta rosacea (ta sa da ciastocne liecit urcitymi kremami a dodrziavanim urcitych pravidiel co sa tyka stravy a napojov), tak ta posle dalej na vysetrenia....neboj nic zvladnes to, potom sa ozvi ako to dopadlo:)

luky999

LUCIA:lebo vies ja vobec nie som hamblivy...no mozno trosku ako kazdy iny ale ja aj ked tu sedim pri pocitaci a nie je mi ani horuco ruky mam zimne ale lica mam horuce akoby som horel alebo neviem co a som cerveny ako paradajka...a vobec neviem preco ale zistil som ze kedz si lahnem tak ma to prejde ..neviem preco.....akoze vobec mi neni horuco skor naopaak ale tvar akoby mi horela taze mna to cervenanie streta skoro vzdy a vsade:(a fakt neviem preco:(

lukas999

LUCIA: a k tomu dermatologovi ma posle moja lekarka alebo ako sa tam mam dostat?mam ist najprv k nej a porozpravat sa s nou?nech ma ona niekam posle alebo akooo?:(