Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

fobicka

ahojte ludia..mne uz z toho fakt sibe, dnes sa mi snival taky sen, ze som sla s mamou po chodniku a oproti na ceste prechadzala skupinka ludi na cele s jednou pani, ktora vravela "pozor, idu socialni fobici" a ja som sa v tej chvili citila taka priezracna, ze to o mne zrazu vedia. no psycho :)
alenda a ty si sa liecila len pomocou liekov a rozhovorov s psychologmi? inac dost povzbudzujuce ked vravis, ze sa da z toho dostat :)
alexis nevzdavaj to a skusaj to aj nabuduce s tym barom, raz sa osmelis.

alenda

Ahoj alexis, chodila som k psychiatričke a brala som Citalec 1 rok, boli nenávykové, a fakt mi pomohli.Teraz sa cítim dobre. Predtým som za 1 rok vystriedala 2 psychológov, ale psychiater je lepší, lebo na to treba načas lieky. Mne sa trasie ruka pri prípitku v spoločnosti a nedokázala som sa podpísať pred niekým, ani nič prečítať v triede. Hnusila som sa sama sebe. Najhoršie to bolo povedať priateľovi, lebo som sa bála, že ho stratím. Moja mama sa za mňa aj tak stále hanbí..aspoň to tak cítim, aj keď mi chce pomôcť, zároveň ma chce mať dokonalú, to ako ma stále poučuje, ako všetko robím zle mi fakt nepomáha..Najhoršie je, že niekedy ťa odsúdia ľudia, ktorí by sami potrebovali pomoc. Skús sa zdôveriť niekomu zo svojich priateľov. Každý normálny to pochopí. Uľaví sa ti, ak sa vyrozprávaš aj niekomu, kto takí problém nemá. Mňa psychológovia učili, že základ je prijať to. Lebo najviac s tým bojujeme my. Trápime sa, že sme iní ako ostatní. Keď si to aj niekto všimne nesmieme to brať tragicky..Aj som si myslela, že som jediná na svete. A koľko nás je. Dá sa s tým bojovať, ak to nebudeme ža každú cenu chcieť ukryť, aby si to náhodou niekto nevšimol. Sme ako všetci ostatní, len trošku plachí:)Máš štastie, že ti mama pomáha a chápe ťa.

alexis___

alenda: a ty sa ako liecis? beries AD? je som o nikom takom este nepoculam aj mna by zaujimalo ci je to moozne, lebo si uvedomujem, ze to mam dost zle, horsie si to uz neviesm ani predstavit. Inak som sa zasa rozpravala s mamkou o tom vsetkom a aj jej sa tie veci s hlavou stavali, ale nie a do takej miery. Ja strasne citim pohlady ludi...citim tie soky v krku a to je najhorsie. Vcera sme isli s mamkou okolo baru a povedala som jej podme to skusit. Chcele som vediet, aby posudila ako to vyzera ked sa mi ta hlava trasie ked pijem. Ale akonahle som sa pozrela do okna a videla som tu kopu ludi co tam bola zmocnil sa ma strach a nemohla som. Chapete to? Iba ja s mamou a nedokazala som to :((( To je uplne strasne... Psychololgicka stale neodpisala, asi najdem nejake dalsie a napisem im, lebo toto sa uz neda takto zit :(( stratim vsetkym kamosou...zhnijem doma zaziva :(

svetlovlaska

My sme sa stretli na diske,dufam, ze ten laser by mi pomohol, a nevies kde si to citala, ze by sa to malo dat odstranit.dufam, ze to zvladnem ked sa stretneme cez den, tak majte sa krasne papa

alenda

Ahojte, počuli ste už o niekom, kto sa dostal zo sociálnej fóbie úplne? Ja som bola na tom dosť biedne a mame som to povedala až po 8 rokoch, aj tak to vzala otrasne. Teraz som po úspešnej ročnej liečbe, ale ako jedináčik to mám tažké, lebo mama na mne stále niečo kritizuje, myslím, že to dlho nezvládnem a skôr či neskôr sa mi to vráti. Môj otec má neliečnú sociálnu fóbiu, nechcem dopadnúť ako on!!! Dá sa to úplne vyliečiť!!! Stále mám pocit, že je na mne niečo zlé, keď nedokážem, pre niekoho také primitívne veci zvládať s nadhľadom.

slavka_

George78
prepáč za ten príspevok, ak ta to urazilo. Ty máš tiež SF? Lebo aj ja a to čo som písala o tých ľudoch čo to spôsobujú, tak to sa stalo presne mne. Stačí mi raz v živote niečo zle povedať a už sa uzvriem do seba a koniec. Teraz si pripadám ako nesvojprávna, čo patrí do ústavu.

alexis___

fobicka: dakujeeem :)
no pred mamkou som si to uz vyskusala :D vsetko som jej povedala, upne vsetko! A Celu dnesnu noc som nemohla zaspat, lebo som nad tym uvazovala, ze co vsetko mi to sposobuje. A inak az taka odvazna niesom, neviem ci nebudem musiet uhnut predtym, aby zo mna to vsetko vyslo a aj sa jej priznam, ze som si musela uhnut, tak nech uz so mnou nieco robii :D

fobicka

tak pozistuj a daj mi vediet :) vyborne, ze budes mat so sebou moralnu podporu, neboj, zvladnes to :) a si odhodlana jej povedat vsetko? myslis, ze to pojde z teba lahko von? gratulujem k skuske sikulka :)

alexis___

svetlovlaska: ja neviem ci na taku cerven pomaha laser. To niesu zilky podla mna, ked to mas len v takych situaciach tak to je psychisky problem. Napriklad ako mna trapi tras a neda sa to odtranit operaciou, len v hlave si to clovek musi urovnat. Ale to sa len tak lahko nedam, este sa mi to nikdy nepodarilo. Svetlovlaska a AD na to nezaberaju?

fobicka: to ani ja neviem ci treba listok od obvodnej... musim pozistovat na nete :) a mamka mi povedala, ze pojde so mnou k psychologicke tak som happy, bude to lahsie pre mna :) Ta druha mi este neodpisala, takze som na bode mrazu. Lebo ja nemienim platit tolke peniaze a kto vie ci to pomoze. A inak dnes som urobila poslednu najtahsiu skusku na 1. stupni co mame tak som velmi stastna:))

fobicka

svetlovlaska tak supeeer, ze si sla, som rada :) dufam,ze vam tie stretnutia vydrzia :) to je chyba, ze stale myslime na ten nas problem, mame ho vsugerovany v hlave a potom samozrejme, ze sa aj cervenas..neviem ci laser, ale urcite su na to nejake metody, citala som aj daky clanok ohladom tohto cervenania, ze sa to da odstranit, ale teraz neviem ci operaciou ci laserom..skus sa pohrabat na internete, mozno nieco najdes ;) a inaksie, to ste sa ako spoznali? lebo z toho mi vychadza, ze ta este nevidel cez den vobec :)
george, alex, kde ste? :)