Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Je to socialna fobia?

Príspevok v téme: Je to socialna fobia?
senn

Poradte mi,co mam robit,ked mam velmi neprijemne pocity,ked musim ist von,medzi ludi,na otvorene priestranstvo.Ked som doma,medzi 4 stenami,vsetko je v poriadku,ale von pocitujem bezmocnost,som cely rozklepany,vyhybam sa obchodom a miestam,kde sa zhromazduje vela ludi.No kedze sam pracujem s ludmi,je to tazke zvladnut,pretoze som nuteny komunikovat.Ale tu rozklepanost je na mne urcite vidno.Mate niekto podobne stavy?Su na to nejake lieky?

Vialia

Ahoj, chcem sa spýtať, či si myslíte, že môj problém je sociálna fóbia, alebo jednoducho obyčajná tréma a oprávnená sebakritika?

Ide o to, že nemám strach z ľudí ako takých, v pohode pred ľuďmi jem, nečervenám sa atď., síce nerada vybavujem dôležité telefonáty, ale aj to sa dá zvládnuť. Problém mám skôr s autoritami (napr. šéf, osoba u ktorej mám prac. pohovor, ...). Ako príklad uvediem pohovor - mám z neho neskutočný strach a pri ňom samotnom sa to niekedy prejavuje tak, že neviem povedať jedinú súvislú vetu, proste sa totálne strápňujem, prípadne hovorím veci, ktoré by som nemala a nechcem hovoriť atď. A úľava neprichádza ani potom, napr. celý deň sa obviňujem, vravím si ako som sa mohla tak neskutočne strápniť, veď je vo mne oveľa viac, som zo seba rozladená, nahnevaná na seba, nedokážem sa na nič sústrediť.

Je to vlastne trochu aj taký bludný kruh - strašne sa bojím, že to nezvládnem, tým pádom vo mne vzrastie neuveriteľný strach a ja to naozaj (aspoň podľa mojich kritérií) nezvládnem, potom sa strašne obviňujem a nabudúce mám tým pádom ešte väčší strach. Je to sociálna fóbia? Alebo je to úplne normálne a jednoducho to nemám riešiť?

monika19

RNG važim si tvoje nazory ale myslim že týmto mu neporadiš.

Ja si myslim že by mohlo ist o socialnu fobiu vravim to z vlastnej skusenosti. Ale bola by som rada keby si to popísal podrobnejšie aby som si bola trochu istejšia alebo to môže byť i niečo ine

RNG

Uvedena literatura dava viacmenej" ="medzi socialnou fobiou , uzkostou a sprava sa k nim ako k depresii(psychlogicke rady a antidepresiva)

Zlepsenie socialneho kontaktu sa da aj natrenovat, je na to plno literatury, primajhorsom sa da aj dietou ovplyvnit hladina neurotransmiterov a hormonov za to zodpovednych.
Netreba ist hned na navykove drogy, synteticke antidepresiva.

Stress pri socialnej fobii sa da adresovat vitaminmi(napr stress-B)ovplyvnovanim hladiny serotoninu, neurotransmiteru zodpovedneho za klud a pocit spokojnosti(st Johns Wort,L-triptophan, 5-HTP) alebo ciastocne aj ukludnujucimi bylinkami( valerian, kamilky,kava kava, chmel, pastierska kapsicka), tieto ale ciastocne uspavaju-prirodne sedativa.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Je to socialna fobia? - Fórum - ZDRAVIE.sk