gastro-alebo aj ETHEL?

Príspevok v téme: gastro-alebo aj ETHEL?
laurik

chcem sa poradit ci opytat na jednu vec. mala som zdiagnostikovane drobne hemoroidy.bola som na kolonoskopii este minuleho roku co je asi tak 13? mesiacov.hemoroidy boli len drobne a vnutorne, ziadny problem s nimi, len slabo krvacali obcas.potom to na nejaky cas preslo, tak som aj zabudla, no a teraz uz par tyzdnov znovu ta krv na stolici, sice velmi malicko ale casto a obcas aj trosku hlienu,kde ked sa vyplavy na povrch mozem vidiet kvapku krvi. uz to asi moc sledujem,ale neda mi to, lebo neviem, ci rok je dlha ci kratka doba od kolonoskopie v zmysle toho, ci by som mohla byt kludna, ze nemam rakovinu?teda ci su to skutocne len tie hemoroidy,lebo ja ich mam vnutri,tak vonku nic nevidno a ani si to neviem nahmatat,ale viem ze hemoroidy mam urcite. mozu sa prejavovat aj minimalnym mnozstvom hlienu obcas, kde mavam tiez trolinku krvi? mozno niekto iny by tomu ani nevenoval pozornost,ale tak vela sa o tom pise, tak sa pytam na vase skusenosti a bola by som rada keby sa mi k tomu niekto "od fachu" aj vyjadril ci to tak moze byt pri hemoroidoch,alebo sa mam znepokojovat.
A hlavne prosim o odpoved, ze ak bola kolonoskopia zhruba spred roka vporiadku, ci mozem byt kludna,alebo sa nador moze vytvorit aj behom jedneho roka zo zdravej sliznice creva? Prosim, vie mi na to niekto odpovedat?
ethel aj ty zvyknes radit v gastro problemoch, viem ze si sestricka,ale asi moc lekarov tu nie je. no mozno mas o tom vedomost.
budem vam vdacna za odpovede. dakujem. L.
jaj a zabudla som,moze sa rakovina prejavovat aj takou stolicou po kuskoch-teda nie vcelku-kompaktnou?lebo uz nejaky mesiac ju mm taku ze kuskovitu-tvrdsie bobky ale inak pravidelnu.dakujem

ethel

laurik...na kontroly by si mala chodiť každeho pol roka,alebo aspoň raz za rok.To však neznamená,že musíš za každým absolvovať kolono.Keby si nemala nijaké problémy,tak nepoviem,ale ty udávaš,že to zase krváca..a to by nemalo,takže by si sa predsa len mala ísť poradiť s doktorom.Nemysli hneď na rakovinu...keď sa postaráš o prevenciu do čoho ja okrem životosprávy zahŕňam aj kontroly,tak to bude v poriadku.Hlavne sa neboj...a choď...

l.

dakujem ethel, a tie kontroly ako casto mam absolvovat? to je dozivotne?
nechodim na ziadne kontroly ani liecbu, bo mi nik nic nepovedal ani nedoporucil ani nepoucil,len zrazu tu citam ze z toho moze byt i rakovina a/alebo sa za hemoroidy krvacajuce aj skryvat rakovina creva, tak preto sa pytam ci ta kolono spred roka zatial staci a ci treba koli prevencii rakoviny skontrolovat kazdy rok. alebo sa tak rychlo vivynut na crevnej ci konecnikovej sliznici nemoze, ethel?
diki

ethel

laurik....a chodíš ešte k gastroenterológovi na kontroly?To že ti robil kolono pred rokom je už dlhá doba,ale to neznamená,že sa ti tam deje niečo ako rakovina!Ja by som na tvojom mieste zašla na kontololu,veď ti nemusia robiť hneď celú kolono ale stačila by rektoskopia...ono to nie je sranda,že troku krvičky vidíš..určite by si mala skočiť na kontrolu,budeš spokojnejšia aj ty sama.To že máš "tvrdú,bobkovitú stolicu" to sa môže diať ak aj menej papáš a trpíš zápchov-mne pomáha psylium,actimel,viac zeleniny a ovocia...To mierne krvácanie môže byť aj z toho,že máš tvrdú stolicu a dráždi ti sliznicu,spôsobuje ranky a to krváca....