dedicnost pri PPP

Príspevok v téme: dedicnost pri PPP
anita

Rada by som velka aka je pravdepodobnost, ze ked ja trpim na ppp..(hlavne anorexia v minulosti) bude na nu trpiet aj moja dcera.Nedavno som totiz citala o genetickej predispozicii,ale nic blizsie tam nebolo, tak ma to tak zaujalo...Viem, ze dost velku ulohu vo vyvoji ppp zohrava aj prostredie, ale predsa by som rada vedela, ako to s tou dedicnostou vlastne je....

stacinka

moja mama mala takisto ako aj ja problenmy s jedenim.. doteraz ich ma a nevie ich riesit. ked som nechtiac nasla jej dennik- podla mna to bol osud, kto ma k nemu zaviedol- tak mi to docvaklo- treba sa zacat liecit, inak dopadnem ako ona... a tak som aj ucinila. liecim sa.

zazie2112

Hej ja si tiez myslim, ze geny na tom velky podiel nemaju, akor som to myslela tak, ze moje babky nemaju vysporiadane vztahy s jedlom a prenasali to aj na mna, otazka je do akej miery ma ovplivnili priamo a do akej som to po nich zdedila. kazdopadne ja sa budem snazit to nerobit, snad to neprezeniem do opacneho extremu.Dik za povzbudenia baby:)

kyblik

nejde priamo o "zdenenie" PPP, ale ide o zdedenie riesenia problemnov rovnakou cestou- cez zavislost
moja maminka bola alkoholicka, moja sestra a ja mame PPP, u brata som tiez pozorovala v jemnej miere ale prestalo to (chudol, obmedzoval stravu, stale sa vazil a to aj napriek tomu ze bol chudy)

forev.

no jednoznacne by to bola dobra tema na odbornu pracu..mozno si na tom zalozim svocku:)
moja mama(nemam to lekarsky potvrdene, len dedukuje z vlastnej skusenosti) anorexiu podla vsetkeho mala. kym sa z toho stihla pozbierat, ochorela na inu, uz vsak nie dusevnu chorobu, ale na SM-co je sklerosis multiplex. boh vie, ako to suviselo ci nesuviselo s anorexiou. ja som ale jej chudnutim ovplyvnovana nebola(bolo to pred mojim pocatim), doma sa ziadne diety nedrzali, vseobecne to bola u nas tabuizovana tema, i tak som si to neskor "vymyslela".
tazko povedat

anita

usiko myslela som to ako ty s tym alkoholizmom, len som sa asi nejasne vyjadrila...a netvrdila som, ze kazdy kto ma rodica alkoholika, bude automaticky zavislym. Niekedy sa to prejavi az v 3.generacii, niekedy nastastie vobec:)

usiko

anita, nie je dedicny alkoholizmus, ale isty druh genov, ktore potencuju zavislost, a to, ako sa dieta stane zaviskym, aleo sa nestane, zavisi od vychovy a prostredia, v akom zije....napr. moj otec bol alkoholik, ale prestal pit pred 15 rokmi, odvtedy ani kvapku, tak raz do roka pivo...tak ja by som mala byt alkoholik?
Ludia, co su zavisli, na comkolvek, alebo maju PPP, maju problem so svojou psychikou, si svojim ovladanim, sebakontrolou..proste maju psychicky problem, treba ho vyriesit a PPP zmizne...netreba to zvalit na dedicnost, treba bojovat a nieco preto robit, nie plakat, ze ja mam PPP a vymyslat priciny....tvarit sa ze bojujem a stale si mysliet ze som tucna achcela by som byt chudsia...viem , ze je to tazke, ale treba na sebe pracovat...

anita

jeej, niekto sa vratil k mojej teme:), u mna v rodine sa vsetci normalne stravuju, zavislost mal jedine tak dedko a to vobec nesuviselo s jedlom. Dufam, ze budem vediet vytvorit pre svoje deti " zdrave" prostredie...
usiko a alkoholizmus je dedicny.samozrejme, ze nie 100%, kdesi som o tej predispozicii aj blizsie citala, myslim ze to suvisi s enzymami, ktore odburavaju alkohol, ale nie som si uz ista...

alti

este Vam chcem povedat, ze o tom, v akom prostredi budu vyrastat vase deti, rozhodnete prave Vy, dnes potencialne maminy. Aj preto sa oplati proti PPP definitivne zabojovat, aby Vasa perspektivna rodina zila v pohodicke :o)

alti

Na geny by som PPP nezvrhavala, ale na "dedicnost" ano. Vsimnite si, ze je v " ". Totiz prostredie, sposob zivota, vcitane zdravej alebo nevhodnej stravy, zivotny styl, sposob komunikacie, riesenie problemov hadkami bez konca alebo nevyrozpravanim problemu, nedostatok dotykov, do konca aj intonaciu v nasich slovach, tak toto vsetko chtiac-nechtiac "dedime". Urcite viete pridat dalsie. A od prenatalneho veku, este v jej brusku a cely zivot po dospelost je z pravidla mama ta, ktora nas najviac formuje. Tak toto je moj nazor na dedicnost u PPP. Slovo patri do " ". Pekny den a vikend, babulky