Panická porucha

anisa

Dakujem Zuzanka, je to tak, ako spominas, ze nie som 100per. presvedcena, ze to mam, len som mala take 4 zachvaty v priebehu mesiaca a pol a podla prejavov som si nasla o tom viac na nete a tak som usudila, ze ide o PP, kedze som mala skutocne rovnake priznaky, ale odvtedy je tomu uz vyse mesiaca a ziadny zachvat sa chvala Bohu neopakoval, len zoparkrat som sa tiez budila zo spanku a bolo mi nevolno, ale neprerastlo to az v zachvat, tak preto som nabrala novych sil, ze mozno sa mi to skutocne podari a nebudem musiet ziadne terapie zakusat. A aj ja Tebe prajem vela uspechov a za malo, forum je prave na to, aby sme si poradili a uvedomili, co a ako :-) Krasny vecer!

zuzanka65

Ahoj Anisa, možno máš pravdu,že sa psychiatra obávaš, ja som mala aj v tomto šťastie, že som sa so svojou lekárkou poznala už niekoľko rokov predtým, ako som ochorela. Stretávali sme sa pri rekreačnom športe, takže som za ňou išla s plnou dôverou, lebo ju poznám v prvom rade ako skvelého človeka, na druhej strane mám pred ňou nesmierny rešpekt. Moja choroba začala, keď som bola s celou rodinou v zahraničí. PP sa zvykne prejaviť pri zmene prostredia, pri presťahovaní. Panické ataky prichádzajú neočákavane, ja som učebnicový príklad, zobudila som sa okolo pol noci asi po hodine spánku, bola som sama doma, len dcéra spala na vedľajšej posteli. Tie pocity strachu a dusenia, hrče v hrdle, tŕpnutie až puchnutie nôh, boli strašné, ale najhoršia pre mňa bola tá bezmocnosť a neistota, že neviem, čo sa vlastne deje.Nemohla som sa dočkať, kým sa vrátia manžel a syn z práce, trvalo to možno 45 minút. Išli sme na pohotovosť a tam mi lekár povedal, že nemám fajčiť a to bolo všetko. Tak som prestala fajčiť a záchvaty sa opakovali, v prvý týždeň som ich mala asi päť. K tomu sa pridružili stavy úzkosti, nespavosť a ak sa mi konečne podarilo zaspať, tak som sa s o strachom strhávala zo spánku. Keď si to teraz takto spätne premietam, nie som si istá, či ty máš skutočne panickú poruchu, psychické choroby sa niekedy nedajú určiť jednoznačne a zvykne sa niekedy niekoľko porúch vyskytovať spoločne, napríklad úzkostná a depresívna porucha.Lebo keby si skutočne prežila panický záchvat, žiadny čajíček ani vitamíny by si brať nechcela, ale chcela by si sa toho všetkého zbaviť pod odborným vedením. Liečba na psychiatrickom stacionári je komplexná a zahŕňa nielen skupinovú psychoterapiu, ale aj pracovnú terapiu a čo je podľa mňa najlepšie, to je cvičenie trikrát do týždňa a každodenná rozcvička a RELAXÁCIA!
Určite potrebuješ najskôr stanoviť správnu diagnózu. Nemaj predsudky, normálny človek v 21. storočí sa psychiatra nemá prečo báť. Odporúčam ti denný psychiatrický stacionár, lebo ak ťa zaujíma táto téma a píšeš o tom na nete, máš výbornú príležitosť stretnúť spriaznené duše v skutočnom živote a vypočuť si ich príbehy, zapojiť sa do diskusie naživo.
Prajem veľa úspechov a ďakujem za toto fórum, zas som o "kúsok zdravšia", mám taký pocit, že mi toto písanie pomohlo, keď už nič, tak aspoň uvedomiť si, ako mi je teraz fajn.

anisa

Veve takisto sa pripajam, gratulujem k babätku a nech sa dari vo vsetkom a Zuzanka, budem sa snazit preklenut pocit z psychiatra, ale ci sa mi to podari, to je otazne, zatial, ako pisem sa snazim bojovat sama s vitaminkami a podstatne pre mna je, ze sa neopakuju ataky, az sa raz vratia, tak sa patricne k tomu postavim a myslim rovnako ako Ty v tom, ze vzdy sa v zivote objavi nejaky problem a je na mne ako tomu budem celit a teda ako sa k tomu postavim, ako uvadzas.RNG dakujem za hodnotny prispevok, ja som tiez skor za potravinove doplnky na prirodnej baze :-) prajem krasne chvile vsetkym!

zuzanka65

...a ešte, zo začiatku som pri seroxate dokonca chudla, bola som až prveľmi aktívna, išla som na 100% tak mi znížili dávku, ale potom som začala byť veľmi spavá, spala som hocikedy cez deň a v noci som mala aj mám poruchy spánku, niekedy vstávam už okolo štvrtej, potom cez deň spím aj dve hodiny, hlavne cez víkend a po jedle. Ale aj tak som rada, že už to mám za sebou, nemám už panické ataky, ale ešte tam bude asi niečo iné, depresia a stavy úzkosti, ktoré pravdepodobne prespávam, lebo aj keď sa choroby zbavíš, určite sa objaví dáky problém, bez toho by to ani nebol život, záleží len ne tom ako to spracuješ, ako sa tomu postavíš.

zuzanka65

Ahojte, Veve gratulujem a držím palce a Anisa, neboj sa psychiatra, keď mi stanovili diagnózu, bola som šťastná, že je to konečne jasné, lebo dovtedy ma osem týždňov liečili na alergiu a zápal hrdla a na pohotovosti som bola aj trikrát za týždeň. Mne pomohli na dennom psychiatrickom stacionári, kde som sa naučila veľa o strese a ako ho zvládať, zaujímala som sa o svoju chorobu, snažila som sa pochopiť čo sa to vlastne so mnou deje a robiť všetko pre vyliečenie. Mali sme tam jednu pani, ktorej donekonečna vysvetľovali, že jednoducho musí ísť do obchodu, prejsť cez cestu a nepridržiavať sa plota, keď ide po ulici. Ktovie čo je s ňou dnes, ale keď som po šiestich týždňoch odchádzala, nebola na tom lepšie ako na začiatku. Podľa môjho názoru, treba o svojej chorobe vedieť čo najviac a snažiť sa ju poraziť a nikdy sa nevzdať. Ja som užívala aj užívam seroxat, ale verím, že keby som ho mohla len tak vysadiť, tak ani nezbadám zmenu. Dodnes čítam všetko , čo sa mi dostane do rúk z oblasti psychoterapie, lebo klinická psychologička sa mi veľmi nepozdávala, tak sa liečim sama a vlastne ani nemám čas vysedávať u psychológa, lebo pracujem, ale mám takú prácu, že niekedy tam môžem pokojne aj niekoľko hodín čítať. Panická porucha mi zmenila život, dnes už môžem povedať, že k lepšiemu.

Veve

Ahojte Ja som brala seroxat asi 9 mesiacov a vôbec som z neho nepriberala.Asi je to individuálne.Teraz čakám bábätko(som v šiestom mesiaci)takže som ich musela vysadiť.
Ja mám tiež panickú poruchu a dva roky mi nevedeli prísť na to lekári čo mi je.Začalo sa to záchvatmi a prešla som rôznymi vyšetreniami.Až keď som navštívila teraz moju psychiatričku tak mi diagnostikovala túto chorobu. Teraz záchvaty nemám keďže som tehotná ale po pôrode sa uvidí.Navštevovala som aj psychologičku.Aj to mi veľmi pomohlo.
Kôli tejto chorobe som mala problém s prácami a teraz som nezamestnaná.Ale aj napriek tomu som šťastná že budem mať bábätko:-)Je to veľmi ťažké ale verím že sa z tej choroby dostanem ak nie hneď tak po čase.

RNG

Seroxat je z rade SSRI liekov, ktory zvysuje hladinu serotoninu tym , ze zabranuje jeho pohlcovaniu(selective serotonin reuptake inhibitor.
To iste robi aj St John's Wort, ale bez hromady skodlivych nasledkov Seroxatu:depression.about.com

Hladina serotoninu sa da zvysit aj potravinovym doplnkom L-tryptophanom alebo jeho lepsou formou 5-HTP.

Nesmie sa kombinovat so syntetickymi drogami.

anisa

A Zuzanka, Tebe gratulujem k vylieceniu z choroby, je to pekne zakerna chorobka a Ty si sa z toho dostala, o tom lieku som pocula, ale ako pisu ostatni, myslim, ze v klude moze posobit na zmenu telesnej vahy:-/ no, aj tak si myslim ,ze to nezatieni tu radost, aku musis mat z toho, ze si sa z toho dostala :-)

anisa

Vlamonka, je to, ako pises, si myslim, ale co narobis, aj dnes som sa snazila, ale vraj patrim pod jedneho neurologa a to by som sa musela odhlasovat od vseobecneho lekara, tak som to nechala tak, predpisali mi liek na bolest a hotovo :-) vcelku podareneee :-P to je system...na zamyslenie, asi sa zacnem drzat nazormi starych mam, ze clovek si sam musi byt lekarom :-) mne sa to zatial potvrdzuje

anisa

Dakujem Vam Janka za prispevok, mne diagnostikovala lekarka zvyseny krvny tlak a dala na to liek a ostatne prejavy vraj len signalizuju, ze mam tazsie obdobie po stresovej stranke a ze, ked mi pride tazsie, mam si dat magnezium, jest stale vitamin C a ze to casom prejde. Fakt je, ze ja nie som taka povaha, aby som navrhla navstevu psychiatra, tiez si myslim, ci to nezvladnem bez neho. Tak uvidim, az sa mi zhorsi stav, tak nebudem mat na vyber .