Poranenie menisku, operacia, pooperačný stav

Glam

najväčším problémom býva často údajne šialená bolesť po operácii... aspoň tej sa ja bojím najviac...neviete niekto náhodou niečo o pumpičke na bolesť jazvy po operácii ?

meniskuspotvora

Pred týždňom mi v nemocnici Piešťany artroskopicky odstránili časť vnútorného menisku. Mal som možnosť vybrať si anestezu, tak som sa rozhodol pre spinalnu. Je to zvláštny pocit, keď od pása dolu nič necítite. Operácia prebehla v pohode, všetko som sledoval cez monitor. Po operácii ma previezli na izbu a mohol som hneď piť. Cca po hodine nastal problém s mocenim. Aj keď som spodok necítil, bolesť ľadvin áno. Úľava nastala až po cievkovani. Pri zavedení cievky som nič necítil, horšie to bolo na druhý den, keď mi ju vyťahovali. Bolestivé je aj vyťahovanie hadičky na odvod krvi z kolena. Našťastie to urobia rýchlo a rýchlo to aj prestane bolieť.
Bolesti v kolene po operácii neboli.
Na druhý den ma prepustili domov. Dali mi krátku inštruktáž ako chodiť s barlami a ako cvičiť. Dostal som lieky proti bolesti ( nepotreboval som ) a injekcie na riedenie krvi. Každý den si jednu pichal do brucha. Takze doma cvičím. Bolesti len pri neopatrnom pohybe v oblasti menisku. Na desiaty den idem na kontrolu.

V_iktoria

Teraz som 10. deň po operácii, zošívali mi meniskus (doktor vravel o nejakej kotvičke, netuším, čo to je). Operovaná som bola v Ružomberku (celková anestéza), prístup sestričiek a doktorov bol skvelý, bola som spokojná. Prišla som tam v piatok, kedy ma aj operovali. Zobudila som sa keď ma priviezli na izbu s ľadovým obkladom na kolene, obviazanou nohou v ortéze a hadičkou v kolene kadiaľ odketala krv atď.. spala som ešte okolo 15 minút a potom anestéza vyprchala. Po operácii boli nejaké bolesti, na konci dňa už nie. Dali mi barly, cviky, pokyny, antibiotiká a injekcie ktoré si mám pichať do brucha aby sa mi netvorili krvné zrazeniny. V sobotu mi vybrali hadičku (nepríjemné a trochu bolestivé, ale nič, čo by sa nedalo vydržať) a okolo 10 som išla domov. O týždeň som bola na kontrole kde mi vybrali štichy (3 malé, skoro som to necítila). Doma doteraz tri až štyrikrát do dňa cvičím, dávam si ľad a pichám injekcie. Nad kolenom mám malý opuch, ktorý zatiaľ neustúpil. Celkom mám istotu aj v operovanej nohe, ale kráčať bez barlí som ešte neskúšala, nemám žiadne bolesti. O 9 dní idem opäť na kontrolu, uvidím, čo mi doktor povie.

Jozef1976

Dobry den. Vo stvrtok 24.mája 2018 mi operovali vnutorna cast menisku a chcem sa poradit co dalej ci mam aj skusat cvicit ohybanie s nohou atd alebo az po odstraneni stichov. Zatial mam len barle a jemny dostup pisane. Ak by niekto vedel ako dalej a poradit co je dobre tak mi nechajte v maili tel cislo a ja zavolam. Zatial diky

Daria17

Ak to niekomu možno pomôže, pridám svoj poznatok.
Bola som na operácii menisku teraz 19.5.Bol poškodený, časť musel doktor odstrániť.Operovali ma v piatok poobede, v sobotu ma poslali domov.Odišla som bez barlí, vraj chodím v pohode, a koleno treba posilňovať. Na kolene a pod ním som mala len minimálne modrinky. Dali mi len jeden liek od bolesti a to večer po operácii a ešte jeden ráno.Koleno je cez deň stiahnuté elastickým obväzom a pichám si do brucha injekcie proti zrážanlivosti krvi- 12x spolu.
Na šiesty deň po operácii mi vybrali stehy a vodu z kolena-nič príjemné...Chodím v podstate od druhého dňa po operácii, zo začiatku som sa viac šetrila, šoférujem, keď treba, a som ako živnostník na PN.
Koleno trochu cítim, krívam stále, dávam si pozor, aby som to nepreháňala s tým namáhaním , predsa je to ešte čerstvé, ale inak v pohode.Sem tam s nohou zacvičím a som za 3 týždne objednaná na rehabilitácie !! lebo skôr nebol termín.
Po rehabilitáciách mi odporučil doktor injekcie- kyselinu hyaluronovú, lebo mám opotrebovanú aj chrupavku.Toť vsio.

Kralik

Moj otec bol na operacii menisku pred rokom, nastastie to dopadlo vsetko dobre, po operacii uzival aj wobenzym na rychlejsie hojenie a proti opuchom. dnes je vsetko ok.

Antonia

Dňa 9.5.18 mi bola robená artroskopia kolena z dôvodu:- prasknutý meniskus a roztrapkaná chrupavka.Po artroskopii som mala rozsiahle modriny v oblasti kolena, predkolenia (menej) a výrazné modriny na vonkajšej a vnútornej strane stehna, dnes už čiastočne vstrebané ale na stehne pretrvávajú.Po artroskopii bola prevedená 2x punkcia kolena (krvavý výpotok) a aplikovaná inj.Hyalgan.Stále mám však vyraznú bolesť v oblasti kolena a stehna, bolesť mávam aj na predkolení a siaha až k prstom.Cez deň je bolesť znesiteľná ale V NOCI TRPÍM OD OPERÁCIE, SOM IBA NA LIEKOCH A ĽADE, BUDÍM SA PO PODANÍ LEKU ZA Cca 2 hodiny.PROSÍM, prešiel niekto týmto problémom, ak áno, ako ste to riešili.Ďakujem za reakciu.

milko

Dočítal som sa že odstranením aj len menšej časti poskodeného meniskusu spustíme v kolene proces artrozy (ničenie chrupavky) pretoze vlastne dáme preč tlmič a na chrupku je mnohonásobne zvýšený tlak. Ludia takto po pár rokoch končia zo zodratou chrupkou a umelým klbom. Dakujem pekne. Viem ze ani ponechať natrhnutý meniskus nieje riešenie pretože urobí to isté. Tak si teraz vyber!...Pochodil som 6 ortopedov až na jedneho každý vravel odstrániť ale nikto neupozorní na konečné dôsledky. Šitie sa málokedy dá uspešne použiť. V Košiciach robia nahrady meniskov ( dáka pena za 1500 eur) ale zial tiež nieje vhodná pre každého a nik nezaručí či sa ujmä. V čechách robia transplantáciu chrupaviek odberom už 17 rokov dnes to pisali na pravda.sk a hradi to poistovna. K nám to ešte len teraz dorazilo a bude to stáť asi 1000000000 eur. Aspon vidime ako sme pozadu. Slovenskóóó.

Odpovedať · Odstrániť · 1 m

milko

Dočítal som sa že odstranením aj len menšej časti poskodeného meniskusu spustíme v kolene proces artrozy (ničenie chrupavky) pretoze vlastne dáme preč tlmič a na chrupku je mnohonásobne zvýšený tlak. Ludia takto po pár rokoch končia zo zodratou chrupkou a umelým klbom. Dakujem pekne. Viem ze ani ponechať natrhnutý meniskus nieje riešenie pretože urobí to isté. Tak si teraz vyber!...Pochodil som 6 ortopedov až na jedneho každý vravel odstrániť ale nikto neupozorní na konečné dôsledky. Šitie sa málokedy dá uspešne použiť. V Košiciach robia nahrady meniskov ( dáka pena za 1500 eur) ale zial tiež nieje vhodná pre každého a nik nezaručí či sa ujmä. V čechách robia transplantáciu chrupaviek odberom už 17 rokov dnes to pisali na pravda.sk a hradi to poistovna. K nám to ešte len teraz dorazilo a bude to stáť asi 1000000000 eur. Aspon vidime ako sme pozadu. Slovenskóóó.

Odpovedať · Odstrániť · 1 m

polginho

20.11.2017 som absolvoval arteoskopickú operáciu kolena, konkrétne mi zošili meniskus, 6 týždňov chôdza len s barlami, po 16 dňoch som na odporúčanie lekára nastúpil na rehabilitácie, kde cvičím quadriceps plus ohybnosť kolena a samozrejme naťahovanie šliach. Avšak pri naťahovaní nohy cítim bolesť v kolene, skôr v hornej časti ale celkovo ma koleno bolí pri cvičení. Chcel by som sa opýtať, či je to bežný stav pri cvičení, dnes je od operacie 18 dní. Ďakujem