epilepsia

sašenka

Ahojte slecny, u nas v rodine je tato choroba mimoriadne premnozena,teda zdedena asi.Sme traja surodenci, najstarsi brat dostal prvy zachvat ked mal necelych 11 rokov, bolo to strasne, nieco take som v zivote nevidela, krce, dusil sa jazykom,pocural sa a rozbil hlavu, trvalo to asi 7min.Okamzite sme volali zachranku a po hospitalizacii sa to dozvedel, to s cim sa dodnes nezmieril.Potom prisiel rad na mna, som o rok mladsia v 13 som zacala odpadavat, ale len som proste stratila vedomie a prebrala sa na zemi, nastastie vzdy bol niekto na blizku, mne diagnostikovali slabsi stupen epi, bez zachvatov a bez liekov, brat ich bral velmi vela a dodnes, bez liekov nemoze byt.Pri nas dvoch sa akosi pozabudlo na nasho najmladsieho brata,viete vsetci mali strach o nas. Na strednej skole hned v prvom rocniku sa zacal velmi menit,maval velmi zurive stavy,nekontroloval sa a ked ho to preslo nanic si nepamatal,preto prestupil na skolu na mokrohajsku v ba.Liekmi mu to prechadzalo, ale nebvolo to lahke, hlavne pre nasu maminu, bola na nas sama, otec nam zomrel ked sme boli este maly, este sme ani do skoly nechodili.Lekari zistovali priciny preco to mame vsetci, aj ked v inych podobach, jednoducho im to neslo dokopy.V nasej rodine to nikto nemal a zo strany otca sa starí rodicia dušovali ze u nich to tiez nikto nemal.Az nedavno na smrtelnej posteli sa mi babicka zdoverila,ze epilepsiou trpeli vsetci muzi z otcovej strany okrem deda, nikdy sa ale k tomu nechcel priznat,ani dnes,len mlci.Brat je uz zenaty,ma chapavu zenu,a dcerku (co si aj vydychli)a ja mam dve deti syna a dceru, syn bude mat 10rokov, a mam neprekonatelny strach, stale za nim chodim, ked nieco buchne uz letim tam, pocujem divne zvuky uz sa trasiem, je to vo mne toho sa nezbavim,trapi to aj brata.Ten mladsi je s tym vyrovnanejsi, ide sa zenit, mozno si to vsetko uvedomi pri detoch.Prajem vam krasne dni bez epi.

anonym55

ja mavam iba krcovite zachvaty ked odpadnem som v bezvedomi. u mna to pride len tak zrazu, ja sa len potom zobudim a na nic si nepametam co sa sttalo, nemavam ziadne take predzzvesti ze nieco na mna ide alebbo ze dostanem zachvat. inac ja som mala tieiz dva zachvaty v noci ale potom uz nic. ale vzdy ked sa preberiem po tom tak mma priserne boli hlava, raz som tak spadla ze som si udrela hlavu o schod a mala soom tyzden riadnu hrcu, a ostala mi tam doteraz ale uz len taka malinka. no a dovtedy som uz nemala ziadny zachvat a to bolo v marci. tak tolko zatial odo mna.pa

sakul

No tie záchvaty sú rôzne, u každého iné. Cez deň to cítim tak, že začne mi srdce búšiť, vnútorné chvenie a niečo neopísateľné, čo sa deje v hlave, vždy sa mi navodí tá istá situácia predtým a snažím sa prísť na to, čo to je, lebo vtedy to na mňa príde, ale keď začnem hlbšie premýšľať nad tou situáciou, prejaví sa záchvat, ale neupadnem do bezvedomia, len chodím ako zmätená a nepamätám ,čo bolo predtým, ale na tú situáciu nikdy neprídem, to mi povedal doktor. Neviem si to vysvetliť, ale keď to príde v noci, zo spánku, tak záchvat je kŕčovitý, neviem o sebe. Ale už sa mi zopárkrát stalo, že v noci ma prebudila tá zvláštna situácia, na ktorú neviem prísť a ten záchvat bol taký ako cez deň, neupadla som do bezvedomia. Chcem vedieť, či aj vy mávate také pocity, ktoré sú neopísateľné a tie potom privedú do tohto stavu. Nechápem to.

anonym55

ahojte, ja sa tiez liecim na epi uz od 12 rokov. teraz mam 19. od zaicatku beriem Depakine Chrono ale popri nich som uz mala aj Lamictal, Plexxo a teraz Topamax. zo zacaitku som to mala strasne tazke ale potom som 5 rokov bola bez zachvatov a pred rokom sa to zacalo znova. ale uz asi pol roka som nemala zachvat.ale aj tak mam stale pocit ze som sa stym poriadne nevyrovnala.ja som mavala zachvaty iba rano a vecer.ale chcela by som sa opytat ako vies ze si mala v noci zachvat?

ninusa

AHOJKY,MOZEM SA OPITAT,KOLKO MAS ROKOV?MNE SA NEDYCHALO ZLE LEN MA STRASNE BOLELA HLAVA LEBO SKORO VZDY SOM SI JU UDRELA,A KED SOM SA PREBRALA.TAK SOM MALA VZDY DOKUSANY JAZYK,ALE BOLA SOM VZDY STASNE UNAVENY,A TA HLAVA NEPRESTAVALA NIKDY BOLIET,AZ KYM SOM SA PORIADNE NEVYSPALA.UZ NATO NERADA MYSLIM LEBO KED SOM RAZ ODPADLA TAK SOM SPADLA NA BETO,A ROZBILA SI HLAVU,NESTIHLY MA NIKDY CHITIT,ALE JE ZAUJIMAVE,ZE AKO VIES KEDY TO NA TEBA PRIDE,AKO SA TO PREJAVUJE?U MNA TO NIKDY NEBOLO TAKE ZE SOM O TOM VEDELA ZE TO PRIDE,PRISLO TO ZNICOHO NIC,ALE VECINOU VTEDY KED SOM PONOCOVALA,ALEBO SOM SI VYPILA,ALE TERAZ NEPIJEM,NEPONOCUJEM,SNEZIM SA DODRZIAVAT AKU TAKU ZIVOTOSPRAVU AKO KAZU DOKTORY,ALE FAJCENIE MY OSTALO.ALE VIES COHO SOM SA NAJVIAC BALA?STRASNE SOM SA BALA,ZE KED BUDEM MAT MALEHO NAHODOU NA RUKACH,CO KED NAHODOU ODPADNEM,VELMI SOM SA BALA A PRETO MOJ 1.ROCNY SYNCEK NIEJE VOBEC NAUCENY NA RUKY,A HLAVNE SOM SA BALA CI SA MY TO PO PORODE NEVRATI PRETOZE AKO JE PRI BABETKU SI KAZDE 3 HODINY HORE,A STARAS SA O NEHO.ALE JE TO CHVALA BOHU DOBRE,A VYCHUTNAVAM SI MATERSTVO AKO SA LEN DA.AK MAS ESTE NEJAKU OTAZKU,NAPIS.OK?

sakul

Tak isto od roku 1998 sa liečim na epi, zo začiatku som brala Trileptal, ale potom som prešla na toto Depakine. Chcem sa spýtať, či aj tebe po záchvate sa tak ťažko dýcha. Mne je strašne zle od srdca, niekedy musím ísť na pohotovosť na injekciu. Teraz som nemala už asi aj vyše roka záchvat, keď ho mám v noci, tak len taký slabý, to si poradím aj sama, dokonca ani manžel o tom nevie, že som mala záchvat. Počas dňa keď to na mňa príde, tak to je len také chvíľkové, čo som mimo, ale neprejde to do kŕčov, nejako to od seba odoženiem, začnem myslieť na niečo iné. Len raz som odpadla cez deň, to bolo prvýkrát, keď som sa ešte neliečila liekmi. Zatiaľ je to v pohode. ďakujem, že si sa ozvala aspoň ty, a ak môžeš odpísať, na tú moju otázku budem rada. ahoj

ninusa

ahoj sakul.ja sa na epi liecim od 1998 roku,zo zaciatku to bolo strasne tazke,ja beriem lieky Lamictal,su velmi dobre.zo zaciatku som sa stym nevedela zmierit,bolo to velmi tazke,ale preslo to.nasla som si priatela ktory to chapal,nevadilo mu to,teraz je uz moj manzel a mame spolu krasneho rocneho synceka a chvala bohu uplne zdraveho,ja mam teraz 22 rokou,a zachvat som nemala uz 3.5 roka,ak sa chces nieco opitat tak sa pitaj ja ti rada poradim,mam o tom velmi vela prestudovane.poradim ti len sa neboj opitat.pa

sakul

liečim sa na ňu 6 rokov, beriem Depakine Chrono, ale záchvaty mávom iba zo spánku, ja mám taký druh epilepsie, počas dňa nie.