Laserova operacia oci - uz coskoro

Príspevok v téme: Laserova operacia oci - uz coskoro
majka.sen

Mam 19 rokov a bud pred Vianocami alebo zaciatkom februara ma caka laserova operacia oci (na odstranenie okuliarov). Na internete som mala moznost poprezerat si obrazky, ze ako to vyzera v takej ambulancii pocas operacie, co zvyknu robit a tak... a dospela som k zaveru, ze sa strasne bojim. Mozno som hlupa, viem, ze operacia 1 oka bude trvat len 70 sekund, ale i tak mam strach. Proste je mi to neprirodzene, ze mi niekto bude babrat do oka... Na operacii som pritom uz bola 2x. 1. krat som bola vtedy, ked som mala este asi 5 rokov a operovali mi nieco v ustach (aby mi zuby rastli rovno). To som bola este malicka, takze som to mozno ani nevnimala. A 2. krat som bola na operacii kolena, ked som si taky nepekny vyron chcela dat odstranit, lebo sa mi nepacil kvoli estetike. To som mala robene ambulantne. Aj tato operacia bude ambulantna a dokonca omnoho kratsia nez operacia kolena. Ale... nikdy mi nik tak nerobil nic s ocami (nanajvys ocne vysetrenie) a nikdy sa mi nikto nepriblizil cudzi ku oku a nieco robil. Neviem, ci ma chapete. Proste mam strach z toho, ze sa mi budu dotykat oka a ze tym okom nebudem moct ani pohnut (a ani hlavou zrejme) a... jednoducho mam strach. Ak ste boli vy na operacii, ako ste to riesili? Ja na tu operaciu ist chcem. Vcera som mala urobene predoperacne vysetrenia a vsetky dopadli v poriadku (rohovku by som mala mat hrubu asi 620 mikrometrov a moja rohovka je hruba prave oko: 623 a lave 629, ze lekar bol nadseny, ze si nesiem rezervu do tejto operacie). Prosim vas o radu, ako vyriesit ten strach.

majka.sen

a inak ak mate niekto skusenosti s PRK metodou alebo poznate kosicke Mikrochirurgicke centrum oka, tak sa prosim vas ozvite.

majka.sen

no jasne. bude to moj najkrajsi vianocny darcek v zivote. i ked najdrahsi :o). ale velmi sa tesim. aj ked tie pooperacne bolesti budu snad najhorsie v zivote, ale stoji mi to za to. jeminku... len mi drzte palceky, aby to vsetko dopadlo ok. ked nad tym tak rozmyslam, tak mi zostava uz len... 41 dni :o). ale nie... nebudem odratavat, lebo ako sa poznam, viac by som stresovala. budem sa radsej len ucit a vtedy mi rychlejsie zbehne cas. takze majte sa zatial krasne. dakujem za vsetky (aj odstrasujuce) prispevky. este sa ozvem urcite.

age44

majka, nemysli na strach, mysli na to, ako bude - teda najma az toho 17.12. ked bude aj po bolestiach. ono je to prirodzene, ze mas obavy, kto by nemal, pred akoukolvek operaciou. budes mat ale super vianocny darcek.

majka sen

uz mam termin operacie :o). 14. december o 11:00 budem operovana v kosickom Mikrochirurgickom centre oka. mam strach, ale sa zaroven tesim.

cwrbka

pandpra- kde ti robili operaciu? ja idem v BA do centra mikrochirurgie oka, buduci tyzden idem na predoperascne vysetrenie a potom, asi o par dni na to, na laser... mala by som mat lasik- da s a ta bolest k niecomu prirovnat?

majka s.

ale zaroven sa aj tesim, ze konecne budem bez okuliarov. ten ocny lekar (byvaly primar) mi zarucil, ze nebudem potrebovat okuliare a ze ak budem mat tu hmlu pred ocami po operacii (velmi jemnucku), tak ze podstupim reoperaciu. ja som ochotna ju podstupit, ale hlavne, aby som mala zrak v poriadku. ved som sa nedavno docitala v casopise Zdravie (november), ze ocami prijimame az 80 % informacii. tak by bolo skoda prist o ne, no nie?
a inak... z hanully si fakt nic nerobim. vidno, ze chce ziskat bratovi ci bratrancovi klientelu. a je to trapne.

majka s.

ja som nepocula o ziadnych inych predoperacnych vysetreniach. ale chapes age... ocny lekar v Kosiciach mi nameral aj -0,75 cylinder. ved to nie je malo. preco mi ho nenamerala aj ocna lekarka? vies o tom, ze doteraz mam zapalene oci? a to si zober, ze su tomu uz 2 mesiace. dnes mi obvodna povedala, ze ak chcem, tak nech si kupim ocne kvapky OCU FLASH, ktore su vraj na prirodnej baze vytvorene. ja som o nich v zivote nepocula. ale vraj pomahaju pri zapale. moja obvodna lekarka bola tiez na operacii s ocami (neviem akou metodou) a zrejme ich berie preto, lebo ma zapalene oci. neviem. poculi ste niekto o tych kvapkach? lebo uz som vazne zufala... uz tolko penazi som dala na ocne kvapky a nepomohli mi skoro nic. nemozem sa malovat ani nic... joj.
co sa tyka este tych predoperacnych vysetreni... neviem, mozno mi bude este nejake robit. on mi povedal zatial len ten zaklad. a ze sa zrakova ostrost vysetruje z 5-6 m dialky? jeminenku... ved vtedy by som nevidela asi s -10,0 dioptriami :o). ale vazne...
dnes rano som potvrdila telefonatom datum operacie: 14. december 2007 o 11:00 hod. takze mam mesiac na "pripravu" - a to najma psychicku :o). priserne sa bojim.

pandora

Baby, hanulla je zjavne mimo, vobec ju neberte vazne, ona zrejme len zartovala... Oslepnutia sa bat nemusis, pravdepodobnost, ze sa to stane prave tebe je miziva, okrem toho, prave preto sa robia vsetky predoperacne vysetrenia, aby lekar zistil, ci nepatris do rizikovej skupiny. Mne robili Lasik a napriek tomu to straaaasne bolel, tiez som bola uz operovana a boli vsetko, ale toto je nieco ine, nikdy som si nemyslela, ze by oci mohli takto boliet. To je vsetko, co k tomu poviem, je to samozrejme individualne, kazdy ma iny prah bolesti, ja som si svoje vytrpela, ale zvladla som to a teraz som veeeelmi spokojna, takze drzim palce...

age44

no, ja neviem, majka, s tym vysetrenim zrakovej ostrosti sa mi to nepozdava. vsak to vysetrenie sa ma robit zo vzdialenosti 5, resp. 6 metrov - tak su robene optotypy. a nevraveli ti, ze pred operaciou ti budu este robit presnejsie vysetrenie?
ak ste boli niekto na operacii, napiste, ako vam robili vysetrenie zrakovej ostrosti.
majka, vsak ak ti necha 1 dioptriu, casom ti nedajboze este moze narast aspon o pol D a potom to uz nebude ono. mas sice narok na bezplatnu reoperaciu, ale naco sa nechat trapit dvakrat?

majka s. to age44

no... velkost dioptrii mi zistil len tym, ze mi dal citat text na svetelnej tabuli (ako u ocnej lekarky). avsak... sedela som blizsie pri tom texte - asi 1,5 metra. a u ocnej lekarky som bola vzdialena od toho textu asi 2,5 alebo 3 metre. takze ocny lekar, ktory ma bude operovat mi nameral -6,0 obe oci a ocna lekarka, kde som chodila mi namerala -7,0 obe oci. a vies co je zaujimave? ze ten lekar v kosiciach mi este povedal, ze mam -0,75 cylinder. to mi ocna lekarka akosi "zabudla" povedat. a mozno aj preto mi dodrbala sosovkami zrak, pretoze kamoska, ktora mala aj cylinder, tak potrebovala uplne iny druh sosoviek - nejaky specialny. dalej mi sestricka vysetrila ocny tlak a lekar este aj hrubku rohovky. a to bolo vsetko. potom sme sa len rozpravali o operacii, ze co ma caka, ak sa pre nu rozhodnem. odporucal mi, ze tie 2 dni po operacii mi odporuca prespat, lebo su mimoriadne bolestive. ale ze na taky 4. den budem moct normalne pracovat a budem vidiet ostro (vraj uz na 1.-2. den). tak uvidime, ako to cele dopadne. po operacii sa este ozvem. inak ak mate niekto skusenosti s PRK metodou, tak sa kludne ozvite :o).