Diabetik a praca v zahranici

Príspevok v téme: Diabetik a praca v zahranici
dr.dr

Zdravim. Chcel by som vediet, ako to je s cukrovkarom pracujucim v zahranici. Je niekto taky? Ako je to s lekarom, liekmi, zdravotnou kartou, kartou poistenca apod.? Chcel by som si najst pracu v UK, nieco by sa aj naslo, ale mam strach, ze sa moze nieco stat a potom bude zle nedobre. Ci tam to bude tak isto ako tu na Slovensku, alebo je vsetko inak? Za informacie vopred dakujem.

kiki

ahojte, vdaka za info, peter to potvrdenie by sa mi celkom zislo, mozem ta teda poprosit, aby si mi ho poslal?:) dakujeeeem

peterh

ahoj kiki!
lietanie diabetikov, vrátane prepravy pomôcok rieši medzinárodná smernica. Písal som o tom článok na Spišiačikovi (sk.diabetacek.cz.) a bolo to aj v DiaStyle. Potvrdenie v prípade potreby ti môžem poslať aj v angličtine, nemčine...prípadne aj celú smernicu v angličtine.

Andel

kiki,
to zalezi, celkovo plati, ze ludia na letisku, ci na hranici vedia co je to inzulin, inzulinova pumpa, ihly atd. Nevylucujem vsak, ze nestretnes aj takych, co to vediet nebudu, ci nechcu a potvrdenie od lekara ti pride v takmto pripade vhod. Teoreticky staci, ze by malo byt vystacujuce, ak je na liekoch od lekarne napisane, ze patria tebe. Rada nad zlato: ak letis lietadlo, vsetky lieky, ktore mas zabalene (inzulin, ihly, pera, glukometer, pruzky atd,) si zabal sebou do lietadla nie do batoziny. V batozinovom priestore by mohol inzulin zamrznut, alebo sa stratit tvoja batozina a ostala by si bez liekov.

kiki

mna by napr zaujimalo ako je to s cestovanim, ked chcem niekam letiet, potrebujem potvrdenie od diabetologa,ze to inzulinove pero a glukomer pri sebe potrebujem? musi byt v anglictine?

zahranicie

nemam tuto skusenost, ale mam skusenost zo zrav.v GB.,kedze tu zijem.v prvom rade sa musis prihlasit u svojho local GP/general practitioner, akoze obvodny lekar/ ked uz budes v Britanii,,kedze lieky a testovacie pruzky./mas inzulin alebo tablety/budes potrebovat /na ako dlho ides??/.pri praci musis dostat tzv.national insurance number a potom mas aj narok na zdravotnu starostlivost, kedze z NIN sa odvadza aj zdravotne.pri zacati prace sa musis takisto do mesiaca prihlasit do WRS, work registration scheme,to pre zlegalizovanie prace a ich statistiky a takisto tahanie penazi /okolo 90 libier/, spominam to preto, lebo priatel ked sa bol prihlasovat po 3 rokoch co je tu prvy krat k GP, tak to od neho chceli, to potvrdenie,asi sa im to nepozdavalo,ze ci tu je zaregistrovany,ale to je uz vedlajsie.za recept sa plati za jednu polozku 6.85 ale tvoj lekar ti moze vybavit medical exemption card /pri cukrovke ak uzivas antidiabetika alebo inzulin./takze nebudes platit za to.inac, ak ides pracovat do krajiny, ktora je clenom EU, podla zakona sa musis do isteho casu odhlasit u svojej slovenskej poistovni/poznam ale ludi prac.v zahranici co tak neurobili, pretoze sa im zda zbytocne sa odhlasovat, ked su tu len na rok, dva,a ked pridu v case dovolenky domov a chcu si nieco vybavit u lekara tak maju zrusene zdravotne.ja som odhlasena, a na Slovensku mozem vyuzit eropsky preukaz, vydany na moju ziadost v UK, ale to hradi len urgentne pripady/.skus sa opytas napr.v poistovni,alebo u obvodneho, mozno ma/mal takeho pacienta.takisto sa mozes po zareg.opytat na disk.forach, napr.azet, pokec, su tam miestnosti anglicko, zahranicie..

dada

Ahoj odpisal ti uz niekto na tvoju otazku...aj mna to zaujima lebo by som chcela odist pracovat do zahranicia a zatial som sa nestratla s nikym kto by mi s tym pomohol pripadne poradil.