Otázky na RNG

Terry90

Tak niektore z tych vedlajsich ucinkov izotretinoinu su urcite ovela castejsie ako pisu, ale prave to rozmazane videnie a intrakranialna hypertenzia snad nie su az take caste. Keby to zhorsovalo aj videnie, to by bol vrchol, aj ked ktovie ako to funguje a ci sa to po vysadeni vrati do normalu. Skratka ale tych 75 - 100 000 IU vitaminu A denne by podla mna nemal byt problem.

RNG

Inac to cislo poskodenia len 1 z desattisic uzivatelov isotretinoinu pod roznymi menami je iste lzive, kedze z 50 milion pouzivatelov tychto "liekov" je dodnes registrovane v 50 statoch USA vyse 100 000 sudnych pripadov za permanentne=trvajuce poskodenie zdravia isotretinoinom, nehovorim vobec o takych kde sa to po case upravilo, ktori teda nemaju moznost sudit.
Takze to cislo je skor jeden z 500 alebo este menej, tj vobec nie zriedkave.

RNG

Jozefe, znizene biele krvinky je zly priznak, ze sa telo nevie poriadne branit z roznycyh dovodov. Mozu to byt rozne nakazy, ktore sposobia nizsiu vyrobu krviniek(obvykle je to ale naopak, nakaza znamena zvysenie poctu bielych krviniek, ale napr pri plesniach v tele je napadnuta kostna dren a ine , kde sa rozne krvinky a platnicky vyrabaju.
Samozrejme ked mas nizsi pocet "vojakov" tvojej obrany proti nakazam, tj bielych krviniek, tak ti mozu v tele prebyvat rozne nakazy, ktore by pri spravnom alebo zvysenom pocte vedeli znicit. To moze byt dovod pre zapaly a bolesti chrbatu.
Ale neviem ti nic specificky poradit, kedze bielych krviniek je hromada a kazde maju ine roly v tele, pozri na
en.wikipedia.org
/wiki/White_blood_cell

RNG

benigna= neskodna
Interkranialna=vnutrolebecna
Hypertensia= zvyseny krvny tlak.
Tetracyklin je bezne atb, ktore samozrejume pokial si zdravy rozhodne nemusis pouzivat. A ked ta chyti nejaka choroba/nakaza, da sa to riesit aj ucinnymi doplnkami, ako to ja s uspechom robim uz vyse 20 rokov. Teda s vyssim uspechom , ako pred tym s chemickymi patentovanymi liekmi.

Jozefe

RNG chcem sa opýtať už pri dvoch kontrolách krvi (v priebehu 2 mesiacov)mi boli zistené znížené biele krvinky.čo to môže znamenať ako ich zdvihnúť?.Môže to mať súvis s chronickými bolesťami chrbtice?Ďakujem

Jozefe

Pri roaccutane je jeden z vedľajších účinkov vysušovanie očí.Odporúčajú sa pri jeho užívaní zvlhčujúce kvapky.Myslím si že aj vyššia dávka A vitamínu(A-mulsia)môže toto spôsobiť.

Terry90

RNG, vitamin A a izotretinoin (Roaccutane) maju velmi podobnu molekulu (izotretinoin ma o dva vodiky menej a o jeden kyslik viac ako vitamin A), takze by mali mat aj velmi podobne vlastnosti a ucinky. Citujem jeden z vedlajsich ucinkov Roaccutanu:

"Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky (postihujú jedného z 10 000 používateľov) - Dlhotrvajúce bolesti hlavy s pocitom nevoľnosti (nauzea), nutkaním na vracanie (vracanie) a zmena videnia, vrátane zahmleného videnia. Môžu to byť známky benígnej intrakraniálnej hypertenzie, najmä ak sa Roaccutane užíva spolu s antibiotikom nazývaným tetracyklín."

Roaccutane sa pouziva v davkach 30-40 mg denne. Vsimni si, ze tieto vedlajsie ucinky postihuju jedneho z 10 000 uzivatelov, cize su dost zriedkave. Okrem zahmleneho videnia su v tomto pripade pritomne aj bolesti hlavy a nevolnost a to by som si urcite vsimol, keby som uzival vitamin A v takej davke a ked tak, mozem lahko davku znizit. Okrem toho tieto priznaky suvisia aj s tym spomenutym antibiotikom tetracyklin, co ani neviem, na co je, takze to samozrejme neuzivam. A navyse vitamin A je telu prirodzeny a ja by som ho nepouzival v davkach 30-40 mg denne, ale iba 22,5 mg t.j. 75 000 IU.

Takze ked si to tak zoberieme, napisal som kopec dovodov, preco by nemala davka 75 000 IU (ale aj 100 000 IU) sposobit zhorsenie videnia. Vsetko, co som napisal, mozno nefunguje presne tak (napokon vitamin A a izotretinoin su dve rozdielne latky, aj ked maju velmi podobnu strukturu), ale podla mna by sa nemalo nic stat. Aj ked nemam nastudovane, co je ta benigna intrakranialna hypertenzia.

RNG

Terry, ja osobne neodporucam cez 50 000 IU vitaminu A brat nikomu. Lebo aj to sposobuje vysusenie koze a ci to nesposobi zahmlene videnie ti nemozem nijak zarucit, hoci o tom silne pochybujem. Ale aj oci potrebuju ocny maz a aj toho vyroba sa moze znizit, nielen cinnost mazovych buniek na kozi, co vyvola po case nedostatocne mazanie koze a praskanie, najma na perach sa to prejavi, ale mozno aj inde sa ti bude po case supat nadmerne koza.

Terry90

Dakujem za odpoved. Ja chcem vitamin A 100 000 IU asi na 4 mesiace. Vedlajsie ucinky napokon aj chcem (vysusenie koze), ale zaujimali ma oci, ci im taketo davky po dlhsiu dobu mozu uskodit a preco, ked vitamin A je prave na oci dobry.

RNG

Na otazku co je vela pri vitamine A pozri na
en.wikipedia.org
Predavkovania sa uvadzaju az viac mesiacov 100 000 IU. Smrt z vitaminu A bola az pri davkach vyse 100 miliov IU, kde polarni badatelia jedli na kila pecen z ladoveho medveda na zaciatku minuleho storocia, a pecen z ladoveho medveda obsahuje az 30 000 IU vitaminu A ba gram, tj 30 milion IU vitaminu A na kilogram. Aj to neumreli vsetci, ale len niektori z nich. takze zmienka vo vikipesii o[patrnne naznacuje skodlive nasledky slovom
"Symptoms may include tj moze sposobit, bez uvedenia v akych davkach
VBiacmenej je to len BUBUBU, lebo doplnky nemaju taky velky obsah a pokial ich nejes doslova na hrste, tak sa predavkovat asi nemozes,nie z vitaminu A. Su ale doplnky, ktore sa daju lahko predavkovat,napr zinok, kde skodlive davky zacinaju uz od 75 mg denne brane dlhsie a predavaju sa pilulky az 50 mg. To iste plati na zelezo, kde 2-5 nasobok odporucenej davky po case moze poskodit pecen.