Otázky na RNG

Gydravan

No keď sa ja dám na dopĺňanie vitamínu D-3, nemám problém brať ho každý deň po tých 2000 IU. Ale keď sa môže aj občas po väčších dávkach, tak je to výhoda.

RNG

Napriklad ja ked si spomeniem(nie som vzdy poriadny v brani doplnkov) ze som uz davnejsie nebral vitamin D-3, zoberiem naraz aj 5 x 5000 IU(su to malicke kapsulky) a mam na tyzden, i viac pokoj.

Gydravan

Ďakujem za odpoveď, neporozumel som ale presne tomuto:

"Vitamin D-3(tukorozpustny) napr nemusis brat kazdy den, lebo sa skladuje v peceni, tj musis brat aby to vyslo v priemere tych 2000 IU denne."

Ako zistím, koľko vitamínu D-3 mám brať, aby to bolo tých 2000 IU denne? Ak nebudem brať vitamín D-3 denne, tak to minimum 2000 IU denne asi nedostanem, lebo nepatrím k tým, čo sa často slnia vonku. :-)

RNG

1. potravinove doplnky principialne nekupujes od vyrobcov a predajcov liekov, ale od specializovanom odvetvi potravinarstva. Tak mas cenu ovela nizsiu a nie su tam pridane rozne pridavky, ktore farmaceuti stale s kludom pridavaju, hoci su uz davno otazne.
2. menovane zinok, selen jod, vitaminy C E a D-3 mikrovlakniny a probiotika zialbohu nedostanes v dostatku z akejkolvek potravy, takze ich odporucam doplnat.
Ti, co tvrdia, ze to nie je treba sa drzia spiatocnicky odporucenych dennych davok, ktore boli urcene v roku 1948 a su uz davno zastarale a prinizke.
Co sa tyka mnozstiev tak
zinok by mal byt od 30 do 50 mg denne
selen od 200 do 600 mikrogramov denne
jod od 2 do 6 mg denne
vitamin C okolo 3 gramy denne
Vitamin E od 200 do 600 IU denne. vitamin D-3 od 2000 do 5000 IU denne, najma v zime
mikrovlakniny 15 gramov denne
a probiotika si treba pravidelne dosadzat aspon niekolkokrat za mesiac, ale vzdy po hnacke a atb niekolko dni.
Uvedene davky su pre dospeleho, asi 70 kg vahy. Na ine vahy to treba podla vahy preratat.
Vitamin D-3(tukorozpustny) napr nemusis brat kazdy den, lebo sa skladuje v peceni, tj musis brat aby to vyslo v priemere tych 2000 IU denne.
Ale vitamin C sa vylucuje velmi rychlo, tj najlepsie je brat vela mensich davok pocas celeho dna, alebo formu Ester C, ktory sa zdrzi v tele pre vacsiu molekulu az 5 x tak dlho, ako kyselina askorbova alebo rozne askorbaty.

RNG

Bakterie tetanu, odkedy zmizli kone z ulic, su velmi zriedkave. Na Slovensku je nanajvys 1 pripad rocne, co ked sa vcas zachyti sa da velmi lahko riesit antibiotikami. Takze nevidim ziadny dovod na pravidelne ockovanie milionov ludi.

Gydravan

Dobrý deň RNG, mám niekoľko otázok na potravinové doplnky.

1) Vždy vravíte, že by sme si mali dopĺňať prvky ako zinok, selén, jód a niektoré vitamíny ako C , E či D-3. Ja by som pre seba ešte asi doplnil vitamín A, luteín a zeaxantín, keďže dlho pracujem na počítači. Môžu sa kupovať takéto potravinové doplnky aj v lekárňach alebo sa aj tu pridáva chémia a mal by som uprednostniť internetové obchody?
2) Mal by som si dopĺňať prvky a vitamíny aj keď jem veľa ovocia či zeleniny?
3) Mohli by ste napísať, zhruba aké množstvo týchto látok by sa malo brať denne, ak je to čisto preventívne?
4) Potravinové doplnky sa myslím väčšinou majú dávať každý deň. Opäť, ak ich chcem používať čisto preventívne, môžem si ich dávať napríklad len raz za 3-4 dni?
5) Môžu sa potravinové doplnky s týmito vitamínmi a prvkami užívať dlhodobo každý deň bez prerušenia alebo to neodporúčate? Ak sa nemôžu, prečo?

Vopred ďakujem za pomoc, pekný deň.

orol

Pozdravujem Ta

pred 5 rokmi mi prišlo predvolanie na očkovanie pri Tetanusu. Akosi som na to zabudol a nedal sa zaočkovať.

RNG, teraz keď sa porežem nejakým hrdzavým nožom mám sa dať zaočkovať, alebo nie ?

Ako by si to Ty riešil ?? Poraď prosím.

RNG

A okrem geneticky manipulovanych materialov tam su aj rozne skodlive bielkoviny a ine latky z tela zvierat alebo vajec, ktore neprechadzaju cez nas traviaci system, ale dostanu sa rozno do krvi a tak predstavuju zamorenie.
A najnovsie maju nie jednu vakcinu, ale hexavalentne=sest naraz a to je hrozny utok na take male telo.