Plavanie

Príspevok v téme: Plavanie
janka_d

ako ste sa prosim vas naucili plavat? mam 20 rokov, pokusala som sa o to 5x asi a nenaucila som sa. ja sa totiz dost bojim, ale plavanie by mi aj pre moje zdravotne problemy pomohlo. trosku sice viem plavat na chrbte, ale len pri stene bazena. raz sa stalo, ze som sa takmer utopila. co mam robit? chcela by som sa raz naucit, ale bojim sa, ze mozem dostat krc, utopim sa alebo co. co mam spravit? chcela by som vediet plavat.

system

ani ja neviem plavat :D a ani sa nenaucim, hambim sa. ok fajn netreba sa hambit. to mi je ukradnute :D nevravim ze sa neda, ale ja nemam moznost tak nato kaslem. mali sme v skole plavecky ale prd nas tam naucili. kaslem nato a dufam ze sa raz neutopim :)

kvapka

V žiadnom veku nieje trápne sa učiť plávať.Ale je dobré ak ti to vysvetlí tréner plávania. Treba sa opýtať na plavárni v meste kde bývaš, či robia kurzy pre dospelích. V BA robia na pasienkoch.Tréner ti totiž vysvetlí správne pohyby a pôjde ti to rýchlejšie a jednoduchšie.Každý by mal vedieť plávať aspoň trochu.

Dolo

Ja viem splývať na chrbte a na bruchu len tak ležať ale neviem sa pohnúť dopredu kopaním a tak pls cenné rady ;)

kasicka

Určite by si to nemala skúšať sama. Nájdi si učiteľa plávania, ten vie pomôcť aj v prípade, že sa bojíš vody. Je dobré naučiť sa to čo najskôr.

Adka2468

Ahojte ja mam 15 a viem len trocha plavat.To som bola v bazene s moju rodinu a tam som mala pod sebu plavak na tom mi enslo.Potom taku dlhu penovu tyc ´ktoru som mala pod sebu.Na nej som skusala pohyby a uz trocha viem plavat.

marek za

Poznam viac ludi, ktori nevedia plavat a uz maju po 20-tke. Určite to nie je trápne učiť sa plávať aj vo vyššom veku, myslim že tvoj problém je hlavne strach, pretože plávanie je veľmi jednoduché - ak nehovoríme o dôkladnej technike,atd - vezmi nejakeho kamarata alebo kamaratku, ktora vie plavat a chodte na plavaren, základ je len prekonať strach a naozaj sa snazit telo dostat do takmer vodorovnej polohy. Začni splývaním - nadýchneš sa a odrazis sa od kraja bazenu s tým, že dvihnes nohy, teda budes lezat na bruchu. Ak budes nadýchnuta neponoris sa,ale chrbat ti bude trcat z vody.Az dosiahnes to, že budes naozaj vodorovne par sekund, uz staci len zapojit ruky a nohy a pláveš.

ester9

ahoj, ani ja som nevedela plavat a naucila som sa to az v 28 rokoch toto leto pri mori. isla som tam s tym, ze sa tam budem vytrvalo ucit plavat a aj sa to podarilo :-) a to som v bazene nebola asi od 13 rokov, takze som na vodu vobec nebola zvyknuta a poriadne som sa jej bala, takze nezufaj, ak sa budes snazit, nepochybujem o tom, ze sa to naucis. aj ja som sa bala, ale este cestou na dovolenku som sa zmierila s myslienkou, ze sa mozem na par sekund aj potopit, napit sa vody...co sa aj stalo. skus to takto aj ty, ked pojdes nabuduce do bazena, predstavit si to a povedat si, ze sa nic nestane, ak sa na chvilu ponoris, zvyknut si na tu myslienku. inak najhorsie pri pokusoch naucit ma plavat pre mna bolo to, ked ma niekto v dobrej viere chytil za brucho, ze ma polozi na vodu a ja budem akoze plavat. chytila ma neskutocna panika, pretoze som mala pocit, ze padam hlavou dopredu rovno pod vodu, brrr. ak to aj tebe robi zle, nedaj si takto pomahat, pretoze potom sa budes bat este viac. niekomu to mozno pomoze, nam nie :-) ja som to v mori zacala skusat tak, ze sme sa s manzelom chytili za ruky, oproti sebe, a vlastne sme sa len tak vznasali, aby som si aspon vedela lahnut na vodu, potom som pridavala pohyby noh, potom sme sa na chvilu pustili, skusila som pridat aj ruky...niekedy som sa ponorila hned, potom som urobila jeden zaber, dva, pat...a tiez sme pouzivali nafukovacku, on si na nu lahol, ja som sa drzala a skusala pustat sa. velakrat som sa napila, niekedy to islo, niekedy nie, ale netreba to vzdavat a snazit sa. a hlavne, vobec neries hanbu. chces sa naucit plavat a to je podstatne. ked to niekomu pripada trapne, tak nech sa pobavi, ty si sleduj svoje a skusaj a skusaj, az dokial sa to nenaucis :-)) my sme tiez isli k moru s asi dalsimi 10 ludmi a vsetci vedeli, ze neviem plavat, tiez som sa napocuvala tych reakcii, ze co, preboha ?????? ale kaslala som na nich, nemozem za to, ze mojim rodicom to bolo srdecne jedno, ze neviem plavat, uz ked sme pri tom, aj korculovat som sa naucila sama, a, samozrejme, neviem ani lyzovat, no, ale to ma ani nelaka. jeden kolega na mna raz tiez pozrel s lutostou, ked som mu povedala, ze neviem plavat a ked som sa ho opytala, co je na tom take strasne, tak mi povedal, ze, preboha, moja, ved to je ako keby si nevedela pisat a citat...co sa da takemuto debilkovi na to povedat? proste si taketo reakcie nevsimaj. inak, neviem, odkial si, ale ja som sa zhodou okolnosti dohodla den pred odchodom k moru s kolegovou frajerkou, ze ked sa vratim, zapiseme sa na kurz pre dospelych neplavcov, aj som tam predtym volala a dohodla sa s ujom co a ako. takze ak je taka moznost v tvojom meste, rozhodne nevahaj. tak vela trpezlivosti a urcite sa ozvi ake robis pokroky :-))

janka_d

no ide o to, ze moja ucitelka telesnej este na zakladnej skole v 9. rocniku sa ma snazila naucit plavat (ukazala mi aj na susi aj vo vode). a potom zavolala 2 dievcata, ktore plavat vedeli, aby mi to brucho drzali. ale ide o to, ze ked sa mi nohy zacali potapat (som sa dotykala uz dna bazena) tak som sa proste postavila (alebo ked som sa zacala naopak prevracat tak, ze sa mi skoro potopila hlava... ja proste nedokazem udrzat tam rovnovahu. potom dalsi ucitel sa pokusil o to, ze som sa mala naucit najprv dychat pod vodou. to som robila zo vsetkych sil, ale som ani normalne pod vodou nedychala (len som sa nadychla nad vodou a pomaly vypustala vzduch, aby mi vydrzal co najdlhsie).
a potom to zobrala do ruk dalsia ucitelka (neskor dobra kamaratka, s ktorou sa porozpravame aj teraz). uci fyziku a matematiku a povedala mi, ze nie je mozne, aby sa mi cele telo ponorilo - voda ma nadvihne sama. a tak som sa vdaka nej naucila trosku lezat na chrbte a plavat tak. ale to len pri krajiku bazena. ale i tak som mala obrovsky strach... potom ked som sla do bazena a plavala kusok s doskou, tak som sa posmykla na dne, doska sa mi vyklzla a ja som sa zacala trocha topit. a odvtedy mam tak panicky strach z plavania... ale viem, ze bolo by dobre, ak by som to vedela, pretoze mam zdravotne problemy s chrbticou a na tu je dobre plavanie. a mam aj astmu a tiez mi lekar odporucil plavanie. a ked sa ma raz doktorka na rehabilitacii pytala, ci viem plavat a povedala som, ze nie, tak sa na mna pozrela, ze co??? (ale to som mala 16 rokov). odvtedy som to neskusala, ale plavat na chrbte myslim viem pri stene bazena doteraz trosku.

uriel

este jedna vec co som u inych uz videl (ja osobne som sa naucil ako mlady chalan tak ze ma rodicia zobrali do hlbokej vody a potom som za nimi mal plavat :) ale to je moja vec )
mno...mas iba 20, nemusis sa hambyt...zober si kamaratku alebo kamarata a nech ta vo vode podrzi kym ty "plavas" na hladine...nech ti len trosku drzi brucho aby ta drzal nad vodou kebyze sa zacnes potapat...ty pri tom zas rob tie pohiby co sa robia pri plavani:)
ak nemas kamarata co by ti to ukazal ako sa plava na susi...popros dakeho plavcika...
od toho lepsi ucitel hadam je uz iba instruktor plavania :)
vela stastia

uriel

janka,
plavanie je mojim oblubenym sportom a preto s radostou pocujem ze sa chces aj ty k nam pridat. vobec to neni trapne ze zacinas az teraz lebo skor si myslim ze je trapnejsie ked clovek ani trochen neve plavat...ved nikdy neves kedy ti to zachrani zivot alebo ty inemu.
ak sces malu radu tak znie takto:
kedze sa toho bojis tak zacni v malej vode kde v pripade neistoty sa mozes postavit na nohy. ak neves ako sa vobec plava tak sa to nauc od niekoho kto vie plavat...nech ti ukaze techniku na susi ako sa len da...a potom rob to iste vo vode :)
najlepsie by bolo ak sa k tebe niekto prida ako pomocna ruka alebo aspon ta psychicky podpori.
kazdopadne zacni v plytkejsej casti bazena z jednej strany na druhu...ak ti to pojde zajdi viac a viac...len sa drz blyzko krajov aby si mala ten pocit istoty ze ak nevladzes alebo nieco sa ti stane tak hned sa mozes chytit toho kraja
zatial eto vsjo a hlavne drzim palce :)