DNA - choroba

mira

Kys. močová je vedľajší produkt - odpad pri trávení bielkovín. Pri nadbytočnom príjme bielkovín vylučovacie orgány nestačia odpad vylúčiť, tak sa k. močová uloží a robí problém v kĺboch alebo inde. Je treba znížiť príjem bielkovín tak, že vylúčime načas mäso, mlieko a výrobky a vajcia a jeme bielkoviny v minimálnom množstve t.j. asi 1 lyžica strukovín na 1 porciu. Po čase a zlepšení ten kto má túžbu, môže zaradiť malú porciu ryby asi 2 x do týždňa so zeleninou. Nie rajčiny a papriky, ani špenát, ale domáce druhy, ktorých je dosť.

Del

Dobrý deň, ďakujem všetkým, čo reagovali na moju prozbu a napísali.Vďaka, že existuje toto fórum, lebo toľko informácií, čo som tu získala, ani jeden lekár mi nepovedal.
Mám ešte jednu otázku na RNG, Policosanol je voľne predajný, alebo len na lekársky predpis.Srdečná vďaka.

RNG

Stonkovy celer je mocopudny. Dna je prebytok mocovej kyseliny a stavelanov v krvi. Takze viac vody a mocopudne latky su prirodzeny liek na dnu.
Su aj zmesi mocopudnych bylin,( napr Water pill w. potassium, obsahuje Buchu, medvedicu, borievky a zeleny petrzlen)

samko r.

Môj kamarát na bolestivé záchvaty "dny" jedáva surové listy zeleru. Ten si ich odlomí celé asi 2-3 kusy listov, v rukách ich poláme a zje ich celé aj so stonkami. Neviem kde to vyčítal, ale pomáha mu to znamenite. Dokonca si ich bral aj do Chorvátska na dovolenku. Skúste to, verím že pomôže.

RNG

Na vysoky cholesterol je dsobry Policosanol(10-40 mg) je to vytazok z listov cukrovej trstiny. Kedze vacsina(80% ) cholesterolu nie je z jedla, ale sa vytvara v nasej peceni z prebytkov cukrov, Policosanol , ktory potlaca tvorenie cholesterolov v peceni znacne znizuje cholesterol v krvi a tiez aj triglyceridy.
Okrem diety na dnu pomaha jest ceresne, 10 ceresni denne znacne znizi dnu.

Del

Dobrý deň, prosím o radu, mám hyperurikémiu ale aj zvýšený cholesterol, prosím o radu čo mám vlastne jesť. Lebo pri týchto chorobách je nemožné zosúladiť potraviny, lebo čo môžem pri cholesterole nemôžem pri hyperurikémii. Som bezradná. Ďakujem.

pentium

Pri terapii dny sa musí rozlišovať medzi iniciálnou terapiou zameranou na liečbu akútneho dnavého záchvatu a trvalou terapiou na zabránenie vývinu chronickej dny.

iniciálna terapia

Pri akútnom dnavom záchvate sa ako účinný liek osvedčil kolchicín. Pretože je kolchicín cytotoxín, treba dodržiavať prísne predpisy dávkovania. Podáva sa pritom 0,5 mg kolchicínu v hodinových odstupoch tak dlho, pokým neodznejú bolesti resp. pokiaľ sa neobjavia vedľajšie účinky ako nevoľnosť alebo hnačka. Maximálna dávka prvý deň liečby však nesmie prekročiť 8 mg. Len zriedkavo je na 2. deň nutné pokračovanie tejto liečby, napr. v prechodných fázach do chronickej dny.

Pri menej silných bolestiach sa môžu alternatívne nasadiť nesteroidné antireumatiká, napr. indometacín, alebo glukokortikoidy, napr. prednizolon.

trvalá terapia

Trvalá terapia by sa mala začať v bezprostrednej nadväznosti na akútny dnavý záchvat s nástupom do interkritickej fázy, aby sa zabránilo ďalším záchvatom ako i prechodu do chronickej dny. Na tento účel sú k dispozícii urikosuriká a urikostatiká.