Diabetická diéta

kamari

Prečo hypo vedie k priberaniu? Niekedy mi totiž cukor dosť klesne po behaní - to znamená, že aj keď prebehnem 3 km a neodhadnem dosť jedla a trochu mi pride zle, čo hneď upravím jablkom, tak priberám? A zasa riskovať hyper kvoli váhe sa mi zda prehnane riskantné.

Andel

kamari, zvycajne cukrovkar pred diagnozou schudne, nakolko ma vysoky cukor a straca na vahe. Hned ako sa dostane cukrovka pod kontrolu zacne priberat na vahe (niekto viac niekto menej). Taktiez, ak mas casto hypo tak priberas, ak mas caste hyper tak chudnes. Nevyberies si a koli tomu je pre diabetika potrebny pravidelny pohyb. Az si organizmus znovu navykne na normalne hodnoty, tak sa ta vaha ustali, akurat mas pravdu v tom, ze je tazsie schudnut

kamari

Ahoj cukrovkári, tiež máte pocit, že s umelým inzulínom máte nejaký spomalený metabolizmus s o sklonom k priberaniu? Ja mám dojem, že jem menej ako za starých zdravých čias, hýbem sa viac a predsa mi váha skôr vybehne hore a dosť ťažko ju dostávam späť na pôvodné hodnoty. Čím to je?

hybe

NIEČO O PREMENE ŽIVIN
Škrob sa spracovava najprv v ustach slinami.Toto je prvi zaživaci proces pri premene škrobu na cukor.Potom naňho pôsobia zaživacie šťavy v tenkom čreve,kde sa premena cukru dokonči.Škrob nie je rozpustny vo vode,ale cukor ano.Cukor sa dostava do pečene a tam sa vyluči glykogen,ktory premeni tento cukor na glukozu.
Glukoza sa skladuje v pečeni tak dlho,dokial ju telo nepotrebuje k vyrobe tepla,energie a tiež pri hypoglykemii glykogen premeni zasoby glukozy na typ cukru,ktory bunky požaduju,odovzda ho do krvi,aby bol dopraveny na miesto určenia.
AK SA CHCETE TEŠIT ŽIARIACEMU ZDRAVIU,NEPREPCHAVAJTE TELO KONCENTROVANYMI ŠKROBMI.

hybe

ahoj adriana..ty si počula,ale ja som čital,že to inhalovanie inzulinu je len pre dvojkarov...ale možno si to myslela všeobecne,že vyvoj napreduje,čo je pravda.

adriana

Kamari,ešte ťa chcem ukľudniť.Ma nželov brat má cukrovku od 4 rokov,teraz má 36 rokov,a nemá žiadne komplikácie.

adriana

Kamari,tých následkov cukrovky sa bojíme všetci.Nerozprávame o tom,nemyslíme na to,veríme,že nám sa to nestane.Ja sa veľmi bojím aj tzv.diabetickej nohy a amputácie.Práve preto sa musíme snažiť držať to pod kontrolou,aby boli vyrovnané hladiny cukru v krvi.Keď budeme dobre nastavení,mali by sme sa vyhnúť tým komplikáciam.Možno aj dobre,že si nemala tie prednášky v Bardejovských kúpeloch,práve tam nám dopodrobna vysvetlovali tie komplikácie,k tomu ilustračné obrázky.Mala som 21 rokov a takúto perspektívu mi predostreli.Nás tam bolo vtedy viac nových diabetikov,a pamätám sa,že to niektorí veľmi zle niesli.Stále je niečo nové v liečbe diabetu,teraz sú už aj tie inzulínové pumpy,ja som začínala ešte so sklenenými striekačkami a ihly som si vyvárala,potom jednorázové ihly,glukometre a teraz inzulínové perá,aj inzulín bol najprv myslím z prasaťa,potom neviem čo a nakoniec je to už humánny,najviac sa približuje ľudskému.Ja verím a dúfam,že sa nám to ešte uľahčí,už som počula o inhalovaní inzulínu,o transplantácií kmeňových buniek dokonca aj o očkovaní ,všetko je to vo vývoji,ale verím,že to napreduje.Základ je,aby sme si to držali pod kontrolou.Tak hlavu hore,usmej sa a hneď je život krajší.

kamari

Dakujem za rady.Upokojili ste ma, ze nie je zle ked 2 hod po jedle mam cukor 8,2 ale po 3 hod je 5,6.Tak dufam, ze to udrzim co najdlhsie na tej jednej injekcii.V Bardejovskych kupeloch som bola, ale kedze som bola len jedna novodiagnostikovana DM1, tak sa ziadne prednasky o diete nekonali - smola.Ale lekarka mi dala nejake prospekty o sacharidovych jednotkach a glykemickom indexe potravin, takze sa snazim konzumovat jedla s co najnizsim GI a len vyratane mnozstvo SJ.Obcas to este zle odhadnem, ale casom sa to naucim.Musim. Dost sa bojim nasledkov tejto diagnozy - hlavne slepoty a problemov s oblickami...

Andel

kamari,
co sa tyka dlzky "prace" inzulinu, je to u kazdeho individualne a casom na vsetko prides sama. Mne napriklad inzulin najviac znizuje cukor medzi 3-4 hodinou od aplikacie a ked som zacala pichat analogovy (rychly) inzulin, tak mi lekar povedal, ze najviac bude znizovat cukor medzi 2-3 hodinou, takze to je priklad o tom, ze kazdy clovek je unikatny. Vravim, casom si vsetko vypozorujes sama, kde a kedy pridat a ubrat izulin ci jedlo. Uzivaj si kym je telo v recesii (este produkuje zostatky inzulinu) a nemusis uzivat tolko injekcii, avsak priprav sa na to, ze lepsie to uz nebude, iba horsie (horsie myslim to, ze sa dostanes spat k tym 4 injekciam inzulinu denne). Moze to trvat pol roka, rok, mesiace.
Adriana, uplne s tebou suhlasim co sa tyka RNG, ja som mu uz to pisala niekolko krat, nech napise ze sa lieci z DM 2, nakolko je to o niecom inom, ale neda si povedat ;o)

adriana

Kamari,presne ako píšeš,2 hod po jedle by sa mala ustáliť hladinu cukru v krvi a asi v takých hodnotách.I keď ja som dnes na tom tak,že do 10 je u mňa o.k.A snažím sa,aby som to mala celý deň rovnaké bez zmien.Pri liečbe cukrovky,ide hlavne o to,aby tie hodnoty veľmi neskákali.Tak sa ľahko sa o tom píše,ale je to ťažké.Pečeňové testy,v tom ti neviem poradiť,ale nebola si chorá,nebrala si niake antibiotiká,to mohlo ovplyvniť výsledok.A ako novovzniknutý diabetik,máš nárok na liečenie.Keby si si to mohla časovo dovoliť,lebo ide o 4 týždne,je to dobrá vec.Ja som bola v Bardejovských kúpeloch,kde nám prednášali diabetológovia,diétne sestry,aj sme si odýchli.Mám malé deti,ale rozmýšalm tiež,že by sa zišlo.