čo ďalej?

Príspevok v téme: čo ďalej?
torri

V auguste mi končí materská,ak nezoženiem adekvátnu prácu, môžem ostať so synom ešte doma?Počula som o tzv. predĺženej materskej až do 5rokov dieťaťa. Ako je to potom s úradmi?Musím byť evidovaná na úrade práce?Nemusím sa chodiť stále podpisovať?budú za mŇa platiť odvody?nie možné využiť takúto materskú iba v prípade ak je indikácia zlý zdravotný stav dieťaťa? je takáto materská ešte platená...aspoň zčasti?vďaka

torri

mne sa dieťa narodilo september.2005, teda na rodičovský mám nárok do septembra 2008, ale ak sa rozhodnem sama bez nejakých dokladovaní zdravotného stavu dieťaťa, že s ním chcem ostať ešte rok doma, je možné, že mi ÚP bude za mňa platiť odvody?alebo to už mu sím sama aknato nie je zdravot. dôvod?

asdfjklô

na to, aby ti bola priznana nemocenska davka (nemocenske, materske, osetrovne, vyrovnavacia davka), musis byt za uplynule 2 roky min. 270 dni nemocensky poistena. tzn. ze by si sa teda musela pocas obdobia, ked nie si zamestnana, poistit dobrovolne na NEMOCENSKE POISTENIE, pricom z min. vymeriavacieho zakladu (8 100,-) sa plati mesacne poistne 357,- a z max. vymeriavacieho zakladu (28 142,-) sa plati mesacne poistne 1 239,-.
a ci sa to oplati? no dajme tomu, ze kazdy mesiac si platis z tej maximalky tych 1 239,- a tvoje dieta raz ochorie a pocas tych par dni, co bude chore, dostanes 55 % z denneho vymeriavacieho zakladu, ktory sa nejak vypocitava. a osetrovne sa poskytuje za dni. no, neviem. bolo by asi najlepsie, keby si si zavolala do SP (samozrejme miestne prislusnej) na NEMOCENSKE ODDELENIE, bo ja robim na inom oddeleni, takze ti viem len taketo zaklady povedat, konkretnejsie si treba fakt zavolat.
ale vo vseobecnosti a z mojho subjektivneho pohladu je to dobrovolne poistenie o nicom, len zbytocne vyhadzovanie penazi, pokial nie si tak prachata, ze nevies co s peniazmi a pokial nemienis byt fakt, fakt dlhodobo nezamestnana. a ked uz by som bola taka prachata a dlhodobo nezamestnana (nechce sa mi robit), tak by som si dala len dobrovolne dochodkove poistenie (aby sa mi zaratalo do dochodku). bo keby som bola taka prachata (vydrziavana od chlapa), tak v podstate to nemocenske sa mi neoplati, uz len kvoli tym almuznam (nemocenske davky), ktore by mi boli vyplatene, ak by mi vznikol narok na ne. a ak by som isla na matersku, a nemala by som narok na materske, tak by som toho pol roka nepoberala matersku davku z SP, ale rovno by som poberala z UPSVaR rodicovsky prispevok. a dobrovolne poistenie v nezamestnanosti uz vobec nie.
ale ako som uz hovorila, treba si zavolat na to nemocenske odd. do SP a tam sa blizsie informovat.

nashira

... a ako je to s tym pripoistenim pocas MD kedy soc. poistovna preplaca OCR....je to pravda a je to real?....ak ano oplati sa to ?Ak mozem....

asdfjklô

moja ja som trosku z branze, tak mi ver! co sa tyka tych 4 hod., ked je dieta v skolke, tak to sa potom nemozes prihlasit v SP, ako FO, za kt. plati stat, bo sa jedna o CELODENNU STAROSTLIVOST. a co sa tyka toho dobrovolneho poistenia v SP: vznika a zanika dnom podania prihlasky, resp. odhlasky. musis sa prist aj sama odhlasit, bez ohladu na to, ze sa raz zamestnas. a musis ho platit do dna odhlasenia sa! platis na to poistne z tebou urceneho vymeriavacieho zakladu, pricom ak si vyberies min. vymeriavaci zaklad, co je teraz 8 100,- tak to vychadza na 2 329,- mesacne na dochodkove poistenie, pricom je tam este nemocenske a poistenie v nezamestnanosti. pricom min. mzda sa kazdy rok zvysuje k 1. 10. a tym padom aj toto poistne sa zvysi.

asdfjklô

matersku davku vyplaca Socialna poistovna a trva pol roka. potom obvykle matky prechadzaju na rodicovsku dovolenku a je im vyplacany rodicovsky prispevok z Uradu prace, socialnych veci a rodiny do tretieho roku veku dietata. Na predlzenu rodicovsku dovolenku samozrejme, ze mozes ist do siesteho roku veku dietata, alebo do siedmeho roku veku dietata, ak jeho zdravotny stav je posudeny ako zly (resp. musis mat spravu od lekara o jeho nepriaznivom zdravotnom stave). v ramci Socialnej poistovne: prid sa cim skor zaregistrovat ako fyzicka osoba, z kt. plati stat poistne. toto poistenie plati odo dna podania prihlasky, pricom musis dolozit rodny list dietata. treba ist vsak do SP miestne prislusnej k tvojmu trvalemu bydlisku, tam ti daju prihlasku a este cestne vyhlasenie na vyplnenie a spolu s rodnym listom dietata to odovzdas a vypytaj si aj kopiu. najlepsie, ak tam pojdes osobne.
pokial sa ti dieta narodilo pred 1. 8. 2006 a ty si vtedy bola zamestnana, tak oka. (ale na tu predlzenu sa chod registrovat!)
pokial sa ti dieta narodilo pred 1. 8. 2006 a ty si nebola zamestnana, tak sa mozes na toto poistenie registrovat aj spatne k datumu narodenia dietata, ale toto ti bude platit do 31. 7. 2006 a potom od datumu podania tejto prihlasky. (chapes, prisla novela zakona č. 461/2003 o socialnom poisteni).
pokial sa ti dieta narodilo po 1. 8. 2006, bez ohladu na to, ci si bola zamestnana abo nie, musis sa prist prihlasit sama, ale toto ti uz bude platit jedine od datumu podania prihlasky a nie spatne k datumu narodenia dietata.
Potom sa treba prist odhlasit do osmich dni, od kedy dieta zacne chodit do skolky abo podobneho zariadenia, abo od kedy sa zamestnas, abo od kedy dovrsi sest rokov veku. Pretoze vtedy zanika celodenna starostlivost (potom vid cestne vyhlasenie pri prihlasovani sa!) NEZABUDNI! toto sa ti potom zarata do dochodku.
to je co sa tyka Socialnej poistovne, aby za teba chodili odvody.
co sa tyka vyplacania rodicovskeho prispevku v ramci predlzenej rodic. dovolenky, to sa musis informovat na Urade prace, socialnych veci a rodiny, tiez miestne prislusnej k tvojmu trvalemu bydlisku.
co sa tyka povinneho zdravotneho poistenia, tak tam by tiez za teba mali platit poistne, ale chod sa aj tam (zdravotna poistovna) pre istotu informovat, ci sa netreba nejak specialne prihlasit, abo tak nejak.
uf, dufam, ze tomu aspon trosku rozumies a ze som ti aspon trosk pomohla.
:o)

nashira

Ahoj Torri!Aj ja som ucitelka a musim ti povedat,ze to oproti ostatnym mame este dobry plat.A ked ma dietatko srdc. defekt ja si myslim ,ze by ti mali dat platenu MD do 6rokov....no uvidis.Zdravie je najdolezitejsie!!!

torri

Veľmi ti ďakujem,ja som učiteľka a za ten plat sa mi do práce ísť neoplatí. Chcem stráviť radšej čas so svojím bábenom, aj tak je drobnej postavy, stále sa nechce pýtať na nočník a má srdcový defekt.Nesilíme škôlku, lebo nechcem riskovať nejaké infekcie a oslabenie imunity, aj keď zasa na druhej strane kolektív by mu určite prospel. Ešte to zvážim. Ešte raz vďaka.

nashira

Ja som bola od troch rokov dietata na neplatenej materskej do 5rokov.Vtedy ti stat plati aj zdrav. poistenie .Bolo to skoro pred 3 rokmi tak neviem ci sa nieco zmenilo.Da sa to aj ked je dieta zdrave.Len nemoze byt potom v skolke- iba 4hod ak to je este tak.Vybavovala som si to v soc. poistovni.Pocula som ,ze sa da aj dobrovolne pripoistit pocas materskej a vtedy ti stat preplaca aj OCR aj pocas materskej....to som si priamo v soc. p. neoverovala ,ale kamoska to tak ma.