celozrnne peciva

Príspevok v téme: celozrnne peciva
bambulo7

vsade citam o zdravej vyzive a pravdu povediac snazim sa ju aj dodrziavat ale zaraza ma jedno, kazdi radi vynechat bielu muku jest iba celozrnne pecivo ale na hocijake peci na ktore sa pozriem je v zlozeni ze obsahuje aj psenicku muku... aj tento chlebik "celozrnny" ktory prave konzumujem obsahuje az 60% psenicnej muky... ako to s tym vlastne je???Existuje vlasne nieco len z fakt celozrnnej muky???

[zruseny12]

mudra,to je mi jasne ,ze grahamova muka je zo slupkami,sak ju mam aj doma aj sme za nu zaplitili dost a len 0,800kg v sacku.A prave tie slupky su velmi tazke v ceste tak sa musi miesat,mam uz to vyskusane doma,ja totiz robim vselijake pokusi,a knedlik nemoze byt ciste z gr.muky....

RNG

Celozrnne produkty su povacsine mytus, maju ich len ti pekari, ktori si melu svoje zrno cerstvo na muku,ani to nie celkom cele. Plevy davaju velmi skarabavu konzistenciu chlebovinam, takze sa povacsine vyhadzuju.
Klicky(otruby) pre svoj vusoky obsah bielkovin a lahkych tukov velmi rychle stuchnu, to je dovod, preco sa muka "bieli", tj na stabilnu muku musis klicky oddelit.
Preto pekar ked chce "cele zrno, tj s klickami, musi to mlet tesne pred vyrobou chlebovin.
Vassina pekarov pri trende "celozrnnych produktov" robi normalne cesta z bielej muky do ktorych zamiesa cele alebo rozbite zrna.
Extra vlaknina sice odnasa zo sebou cast zivin(hlavne tukov) ale co sa tyka specificky zeleza, nemame ho nedostatok. Telo vie recirkulovat zelezo velmi ucinne, takze velka vacsina prijmu sa vyhodi ako nepotrebne.
Malokrvnost u mladych je hlavne sposobena nedostatkom B-6, B-12 a listovej kyseliny, niekedy aj medi, ktora je potrebna na vyrobu hemoglobinu tiez.
Vlakniny su pre nas velmi dobra vez, cistia traviaci trakt, reguluju postupnu absorbciu a vynasaju plno toxinov. Ze vynesu aj trochu mineralov a tukov je za to mala cena.
Ludsky organizmus bol za miliony rokov navrhnuty na cele zrno a nemyslim, ze za poslednych par tisic rokov sa nahle zmenil.

mudra

bože baby, veď celozrnná múka znamená, že je tam celé zrno aj so šupkou...takže ak je chlieb z celozrnnej pšeničnej múky alebo z bielej pšeničnej múky, nebudeš to vedieť podľa zloženia uvedeného na etikete, v obidvoch prípadoch tam bude : pšeničná múka

[zruseny12]

no,ja som skusala piect z grahamovej muky,ale neda sa to,lebo je to velmi tuhe cesto,tak sa to musi asi miesat z obycajnou mukou.Lebo,aj ja som zacala robit tak,ze ked robim knedlik na pere tak davam na 0,400kg muky obycajnej a 0,100kg grahamovej.Lebo ked som urobila ciste z gramamovej tak bol velmi tuhy.Ale citala som aj to,ze sa nema prehanat z celozrnymi vyrobkami,lebo zabranuju vstrebavanie Zelaza.Ale,ja aj ked peciem tak trochu muky grahamovej pridavam aj do zakuskou.A je to chutne.