MAMOGRAFIA

Príspevok v téme: MAMOGRAFIA
mamografia

Ahojte. Už dlho sa odhodlávam ísť na mamografiu. Počula som, aj od svojich známich, že prehliadka je bolestivá. Hlavne u žien s menšími prsiami. Mna prsia ešte pobolievajú z dôvodu, že mi ešte rastú a aj z antikoncepcie. Preto sa veľmi bojím. Mám 20 rokov. Vie mi niekto poradiť, ako to tam presne prebieha? Ďakujem veľmi pekne za každú radu.

mira

Strach z rakoviny je strach z niečoho neznámeho, záhadného a strašne nebezpečného. To nahráva celému farmaceutickému priemyslu, výrobcom prístrojov a pod.
Je potrebné naučiť sa proces vývoja nemoci a pochopiť príčiny.
Vznik cýst a z nich nádorov na prsiach je spôsobený potravinami v ktorých sa živočíšne tuky v rôznych formách kombinujú so sladkosťami tiež v rôznych formách. Zjednodušene povedané mlieko, čokoláda , cukor, ovocie./ale i mnohé ďalšie/

mamografia

Ahojte, praveže včera som si niečo našla...Na lavom prsníku pod bradavkou. Nejaku malu guličku. Je to citíť iba ked ležim. Priateľ mi to nahmatal tiež a povedal, že to bude asi len nejaký tukový alebo vodový vankušik, alebo nejaka uzlinka. Že on to mal tiež. Mám sa báť?

ciro

mamografia,
v tvojom veku 20 rokov by som sa nad tou mamografiou naozaj netrapil. Pokial si si nenahmatala ziadne podozrive hrcky na prsniku, naozaj sa nad tym znepokojovat nemusis. Nepodlahuj davovej psychoze, ze ked vsade hovoria o mamografii a ine zeny hufne sa nechavaju vysetrovat, tak potom ak ty sa nedas, neznamena to, ze nieco zanedbavas. Tieto kampane na zeny s prevenciou a mamografom naozaj niekedy zavanaju vyvolavalim psychoz a strasenim. Snas sa im nepodlahnut ako ostatny dav a ber to s urcitou rezervou. A co mas robit: no sportuj ( aspon z casu na cas), snaz sa mat dost cerstvej stravy, tepelne a inak neupravovanej, holit podpazusie si kludne mozes, ale namiesto antiperspirantov pouzivaj radsej iba deodoranty (tie vacsinou neobsahuju oxid hlinity). Pripadne skus si zohnat organic kozmetiku, teda taku, ktora neobsahuje spomenute chemikalie. Existuje dokonca aj prirodny antiperspirant zalozeny na krystalickych mineralnych soliach. Rozlisuj ale drahu kozmetiku v roznych "Body Shop-och", ktore na prvy pohlad vyzera prirodne, ale je tiez chemicka a ovela drahsia ako bezna. Organicka nesmie obsahovat umele chemikalie, alebo len neskodne a v malych mnozstvach. Vzdy citaj zlozenie na obale... Takze moznosti je dost a nemusis byt hned hipisacka...:-)

ciro

Ja netvrdim, ze ultrazvuk vzdy skodi, len som poukazal na niektore fakty, ktore su s nim spojene. Fakt je, ze plucne tkaniva nici. Pri akej intenzite neviem. Mozno to na ine tkaniva taky vplyv nema, mozno ma. To je tazko povedat. Ked nedojde k okamzitemu poskodeniu, neskor je tazke potom dokazovat, co to sposobilo. Nekazem uplne zastavit pouzivanie ultrazvuku, len vyzivam k obozretnosti aj tu, ako v podstate pri vsetkom. Nabadam ludi, aby nedoverovali slepo v slova lekarov, ale aby aj to si podla vlastnych moznosti overovali. Teda chcem, aby boli ludia viac kriticky a viac sa pytali a zistovali. Pasivita moze niekedy velmi skodit.

age44

ciro, ci plod sa zacal tak mrvit a krutit pri usg? tvoj? vies kolkym detom ultrazvuk zachranil zivot este pred ich narodenim? porovnaj statistiky perinatalnej umrtnosti len spred 30 rokov a teraz.
no, ja mam dve zdrave deticky, tiez sme podstupili zopar ultrazvukovych vysetreni, a aj ked inokedy az prilis aktivne, niekedy si kludne pri vysetreni spinkali. taka bezocivost! :-)
ciro, to o com pises, je ano, zaklad prevencie - zlozenie stravy, pohyb a pod.
ale co nemozeme, alebo len vo velmi malej miere, ovplyvnit - su faktory prostredia v ktorom zijeme. znecistenie priemyslom, odpadmi, globalnymi problemami, fajcenim (hlavne pre nas, nefajciarov). vela ludi ma karcinom, takpovediac, nevinne.

mamografia

ciro, ale na čo už sa majú ludia spoliehať? mamografia škodí, ultrazvuk škodí, hmatom to nieje dokonalé...Tak čo tie ženy majú ešte robiť? Mam jesť iba ovocie a zeleninu, športovať, neholiť sa, nepoužívať dezodoranty atď... ? Hippies zrovna byť nechcem... Len chcem mať aspoň nejakú istotu.

RNG

ciro, mna by ani nenapadlo, ze pouzivaju tak intenzivny ultrazvuk, ze to poskodi organy!
Prave teraz bolo v miestnych spravach, ako sa dietatko narodilo mrtve a ako len par hodin pred tym sa "culo hybalo"
pri ultrazvukovom scane!
Je to hrozna nezodpovednost od vyrobcov ultrazvukovych scanerov davat take intenzity, ktore poskodzuju tkaniva. Ved predsa to nie je ziadny technologicky problem pouzivat podstatne nizsie intenzity ultrazvuku a patricne odozvy(echo) zosilit elektonicky.
To je predsa ten isty problem, ako bol kedysi s roentgenovym ziarenim.

ciro

mamografia,
skor by sa sa uspokojil s tym rucnym pohmatom. Netreba si tiez mysliet, ze pokial sa vysetrenie nevykonava na nejakom technickom pristroji, tak potom, ze nie je dobre alebo dostacujuce. To je omyl. Pohmat je v tomto pripade uplne postacujuci. Napriklad co sa tyka ultrazvuku, tak ten nie je tiez celkom taky nevinny ako sa ludia domnievaju. Ultrazvukom sa nikdy nevysetruju pluca. A viete preco? Jeden dovod sice je to, ze su schovane za rebrami cez ktore ultrazvuk neprejde (okrem skar medzirebrovych), no ten hlavny dovod je ten, ze ultrazvuk by pluca znicil. Robili sa pokusy na mysiach a zistilo sa, ze ked sa ultrazvukom preslo po plucnom tkanive, tak to sa v mieste posobenia uplne rozpadlo, krvacalo, vytvorili sa v plucach doslova diery. na ostatne tkaniva ultrazvuk take priame viditelne destrukcne ucinky nema, ale vie niekto zarucit, ze k ziadnemu poskodeniu nedoslo a ze ani v buducnosti z toho nebudu ziadne nasledky? Ja osobne by som sa ultrazvukom nedal vysetrit. Len prosim na mna teraz nezacnite utocit, ze ultrazvuk sa vykonava uz roky a dokonca aj na tehotnych zenach, kde sa sleduje plod. Videli ste uz, ako sa ten plod po kratkom case pod ultrazvukom zacne vrtit a byt nervozny? Preco asi?

ciro

Ok, takze tu je odpoved: Okrem vseobecnych zasad ako sportovanie, vyvazena strava, vela cerstveho ovocia a zeleniny, atd. si treba uvedomit skutocnu pricinu vzniku rakoviny prsnika. A tou su jedovate chemikalie, ktore sa hromadia v podpazusnych a prsnikovych uzlinach a zlazach. Tieto chemikalie narusuju riadne metabolicke procesy, zahlcuju uzliny a v konecnom dosledku vedu k patologickej premene zdravych tkaniv na tkaniva zhubne. A odkial sa tam tie chemikalie dostavaju? Vo vyse 95% rakovin prsnika su tomu pricinou chemicke latky z kozmetiky. Zeny na rozdiel od muzov:
a.) pouzivaju ovela viac kozmetiky, hlavne rozne pletove mlieka
b.) v podpazusi k tomu navyse pouzivaju antiperspiranty na oholenu kozu (muzi si vacsinou podpazusie neholia). Tym padom sa nanesene antipersiranty dostavaju viac na kozu a nasledne vstrebavaju dnu (u muzov vacsina ostane nalepena na chlpoch).
No a tu u zien nastava problem - ich prsne zlazy su vacsie a citlivejsie ako muzske, k tomu dostanu ovela vacsiu davku chemikalii a potom sa zeny cuduju, preco dnes je rakovina prsnika taka rozsirena. No a pre uplnost dodavam zoznam latok, ktorym by ste sa mali v kozmetike za kazdu cenu vyhybat (u mnohych bolo dkazane pri pitvach nadorov, ze sa tieto latky v nich vo velkom mnozstve nachadzali nazhromazdene):
- vsetky parabeny (metylparaben, butylparaben, propylparaben, isopropylparaben, isometylparaben, atd.). Su to konzervacne latky pridavane hlavne do pletovych mliek, kremov, samponov, kondicionerov, zvlhcovacov koze, atd.
- isopropyl alkohol (isopropanol)
- oxid hlinity (sucast antiperspirantov)

ciro

Ludia robia jednu chybu - prehliadku povazuju za jedinu prevenciu a mylne sa domnievaju, ze ked sa pravidelne davaju vysetrovat, tak neochoreju a ak aj nahodou ano, tak je choroba zachytena v skorsom stadiu a tym padom lahsie liecitelna. To nie je celkom tak pravda. Niekedy sa zachyti rakovina skoro a aj tak sa na nu umrie a inokedy zasa neskoro a clovek sa vylieci. Celu tu hysteriu s pravidelnym chodenim na vysetrenia vyvolavaju lekari, ktori by namiesto toho mali vacsi doraz klast na skutocnu prevenciu. Vie mi niektora z vas povedat, co by tou prevenciou v skutocnosti pri predchadzani rakoviny prsnika malo byt?